Dojde k oživení bytové výstavby?

ilustrační foto

Výše úroku z hypotečního úvěru je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují výstavbu rodinných domů. Centrální bankéři na svém posledním letošním jednání udělali drobný krůček ke zlevnění úvěrů a hypoték tím, že poprvé od května 2020 snížili základní úrokovou sazbu na 6,75 procenta. V Polsku situaci na hypotéčním trhu řeší radikálněji – pro mladé lidi zastropovali úrokovou sazbu na dvou procentech. Zeptali jsme se předních zástupců cihlářského průmyslu na jejich názor. Ten vám přinášíme v následující pravidelné multizdrojové tiskové zprávě a nabízíme k volnému využití.

V České republice mají hypotéky významný vliv na výstavbu rodinných domů. Podle České bankovní asociace bylo v roce 2022 poskytnuto hypoték na výstavbu rodinných domů v celkové hodnotě 140 miliard korun. To představuje 20 % všech poskytnutých hypoték. Průměrná výše hypotéky na výstavbu rodinného domu dosáhla v roce 2023 pěti milionů korun.

Podle průzkumů šetří Češi na vlastní bydlení nejdéle v Evropě a nestačí jim ani 14 průměrných ročních platů. Hypoteční trh se loni propadl o dvě třetiny, české stavebnictví stále hledá dno a v Praze se bytová výstavba téměř zastavila.

Prostředí pro nižší úrokové sazby tu je – inflace setrvale zvolňuje, naposledy v listopadu na 7,3 procenta, a lze tak čekat, že se v prvním pololetí příštího roku skutečně po dlouhé době podívá do blízkosti cílové hodnoty centrální banky, která ji má nastavenou na dvou procentech. ČNB má také „toleranční pásmo“ ve kterém je pro ni inflace už přijatelná, a sice jeden procentní bod oběma směry od cílové hodnoty. „Bankovní rada očekává, že inflace v příštím roce výrazně klesne,“ řekl guvernér ČNB Aleš Michl.

Výhled na inflaci v příštím roce již umožňuje začít měnovou politiku uvolňovat, a to i přes nejistotu lednového přecenění, které do velké míry určí inflaci v příštím roce,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA).

Co přineslo poslední hlasování centrálních bankéřů?

Snížení o čtvrt procentního bodu není žádným důvodem k velkému jásání. Jestliže však vezmeme v úvahu, že tuzemská inflace je nejvyšší v EU, pak můžeme být rádi i za takový malý krůček. Dvoutýdenní repo sazba nově činí 6,75 procenta. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 7,75 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na 5,75 procenta.

Firmy kromě nižší poptávky bojují i s nezvykle vysokými úroky. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta). Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 20072009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní.

Anketa

Otázky:

+ Jaký vliv má podpora hypoték v Polsku na výrobce stavebního materiálu v ČR?

+ Jak by ovlivnila výstavba obecních bytů výrobce cihelných výrobků?

Odpovídali:

Kamil Jeřábek, generální ředitel Wienerberger, s.r.o.,

Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ,

Jan Fiala, výrobní a obchodní ředitel Cihelna Štěrboholy.

+ Jaký vliv má podpora hypoték v Polsku na výrobce stavebního materiálu v ČR?

Kamil Jeřábek: Sousední Polsko má aktuálně dostupnější financování vlastního bydlení než Česká republika. Státní pomoc při růstu hypotečních úvěrů nad zastropované sazby bychom v ČR také uvítali. Tato podpora v sousedním Polsku se ovšem nějak zásadně nedotkne výrobců stavebního materiálu v Česku. Konkrétně za Wienerberger CZ mohu říct, že zásobuje primárně tuzemský trh. Export do zahraničních zemí, i když sousedních, není naším primárním strategickým cílem. Tuzemským zákazníkům nabízíme kompletní servis sahající od konzultací projektu, kalkulace potřebného materiálu a poskytnutí záruk přes založení první řady cihel stavitelům svépomocí až po pomoc s vyřízením dotací.

Petr Porubský: Zastropování hypoték na polském trhu podpořilo primárně tamní výrobce stavebních materiálů. Na místní výrobce to nemá prozatím zásadní vliv. V případě, že nebude kapacita polských výrobních linek dostačující, lze očekávat zvýšení poptávky po stavebním materiálu i na českém trhu.

Jan Fiala: V podpoře hypoték v PL můžeme vidět dva aspekty:

a) Při extrémním zájmu o stavební materiál nám může tato situace otevřít cestu k exportu, jako tomu bylo před mistrovstvím Evropy ve fotbale v Polsku.

b) Může to ukázat cest našim politikům, jak podporovat, co podporovat a jaké jsou důsledky tohoto opatření. Když na profesních setkáních zdůrazňujeme, že propad bytové výstavby je velký problém, tak politici nechtějí slyšet, nebo neumí dohlédnout za obzor sněmovny. Tady budou moci vidět vše v reálu.

+ Jak by ovlivnila výstavba obecních bytů výrobce cihelných výrobků?

Kamil Jeřábek: Vlastnické bydlení v ČR násobně převyšuje bydlení nájemní. Změna tohoto poměru je jednou z cest, která může přinést na trh nabídku dostupného bydlení. Naše společnost se snaží aktivně spolupracovat na řadě projektů, jak s developery, tak se samotnými bytovými družstvy. Proto přicházíme s rozšířeným portfoliem a s nabídkou řešení v podobě připravených projektů - tří modulových bytových domů. Nabízené projekty přinesou finanční úsporu na vstupních nákladech investora, a to až na třetinu tržní ceny. Další výhodou je významné zrychlení procesu projekčních prací i stavebního řízení - až na půl roku - díky připravené projektové dokumentaci. Projekt zvládne menší či střední stavební firma.

Petr Porubský: Cihelné výrobky jsou oblíbeným a vhodným produktem pro stavbu tohoto typu domu. Navýšení bytových jednotek by paralelně vedlo k navýšení produkce a díky úsporám z rozsahu by bylo možné lépe garantovat ceny výrobků na úkor neustále rostoucím nákladům.

Jan Fiala: Po posledním oznámení ČNB o snížení sazby o 0,25 % půjdou úvěry trochu dolů. Již před pár dny samotné banky začaly snižovat úrokové sazby. Je jasné, že když nebudou v ekonomice finance je to špatně pro všechny. Obec si stěžují na odliv mladé generace do velkých urbanistických celků. Proč to tak je? Nízká obslužnost, minimum služeb, naproti tomu, klid a lepší životní prostředí. Vidím to sám ve své obci. Když jsem měl děti malé, obec slibovala školku. Ta je od letošního roku otevřena. Okolo je mnoho nových domů, obecní úřad v obecní hospodě organizuje zájmovou činnost pro děli i dospělé. Obec vzkvétá. A s tím byla, je a bude spojena, výstavba, výrobci zaměstnají pracovníky ve svých firmách, ti si vydělají penízy, ty pak odvedou v DPH z materiálů. Daň z příjmu, kterou firmy sídlící v této lokalitě odevzdají, putuje do státního rozpočtu. Vždyť vše souvisí se vším a složité to není. Musí se pouze chtít.

Slovo developera

„Nelze očekávat, že by se po dnešním rozhodnutí centrálních bankéřů něco výrazněji změnilo. Firemní úvěry ani ty hypoteční v nejbližší době zásadněji nezlevní. Například průměrná úroková sazba u hypoték se nyní pohybuje jeden procentní bod pod základní úrokovou sazbou, banky proto nemají příliš prostor pro její větší snížení. Na začátku roku tak pravděpodobně dojde pouze k menšímu poklesu hypotečních sazeb, které ale bude způsobené hlavně konkurenčním bojem o poslední bonitní klienty, než že by se projevil vliv ČNB. Na zotavení realitního trhu to dopad mít nebude. Aby se dostupnost vlastního bydlení citelně zlepšila, musely by hypoteční sazby klesnout minimálně ke třem procentům. K tomu je ale ještě hodně dlouhá cesta,“ říká RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky