Budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou modernizací za 250 milionů korun. Spotřeba energií se sníží o třetinu
· ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy, zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory
· Zakázka byla realizována v režimu EPC , smluvní garance úspor činí 16 mil Kč
Ústřední budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou proměnou. Výměna pláště, celkové zateplení, modernizace a doplnění technologického zařízení budovy stály 250 milionů korun. ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy. Zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory. Rekonstrukci provedly v režimu EPC společnosti MARHOLD a D-energy.
Nově zrekonstruovaná administrativní budova ČSÚ na sebe na první pohled upozorní moderním bezúdržbovým pláštěm, který kombinuje obkladové kompozitní desky BOND s keramikou. Pro zajištění špičkových tepelně technických parametrů obálky budovy byly vyměněny všechny otvorové výplně a zatepleny ploché střechy.
Zásadní modernizací za 127 milionů korun prošlo i technologické zařízení budovy – osvětlení, větrání, vytápění i chlazení. Pro energeticky efektivní provoz jsou využita LED svítidla, rekuperační vzduchotechnické jednotky, systém IRC, vysoce účinné chillery, tepelná čerpadla a fotovoltaika. O plně automatický provoz nových i původních technologií se stará nový systém měření a regulace.
„Investice do úsporných opatření vytvořily kvalitní základ pro komplexní řízení vnitřního prostředí a energeticky efektivní provoz budovy. V následujících osmi letech budeme na tomto základu stavět a v rámci aktivního energetického managementu dohlížet, aby energie v objektu byly spotřebovávány s maximální efektivitou a smluvně zaručených úspor bylo dosaženo,“ říká Eduard Paulík, jednatel společnosti D-energy.
Zakázka byla realizována v režimu EPC (Energy Performance Contracting = energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel energetických služeb zajišťuje realizaci celého projektu „na klíč“, a to včetně smluvní garance za správné fungování energeticky úsporných opatření. V tomto případě je smluvní garance poskytována po dobu 8 let a činí 16 milionů korun. 2 nové vysoce účinné chladící jednotky o celkovém výkonu 1,3 MW.
Částečný výčet realizovaných opatření v rámci rekonstrukce budovy ČSÚ
422 fotovoltaických panelů o celkovém instalovaném výkonu 194 kWp, 100% vyrobené energie využito pro vlastní spotřebu.
2 900 nových LED svítidel včetně řízení z nadřazené MaR prostřednictvím DALI.
3 doplňované vzduchotechnické jednotky o maximálním výkonu 54 tisíc m3/h.
3 tepelná čerpadla voda / voda o celkovém chladícím výkonu 92 kW jako primární zdroj chladu pro datové centrum, 138 kW odpadního tepla využito pro ohřev TV i vytápění.
Komplexní výměna systému měření a regulace, převzetí řízení stávajících technologií, online monitoring provozních stavů a efektivity fungování klíčových systémů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %
- Stav zásob plynu v Česku klesá a blíží se aktuálně k 59% naplněnosti zásobníků, stav zásob oproti loňskému roku je zhruba o 29 procentních bodů nižší
- Trendy v energetice pro rok 2025
- Hypoteční úvěry - prosinec 2024: objemy hypoték, aktuální nabídkové úrokové sazby, komentář k aktuálnímu dění na trhu