Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí! Přiznání k dani za rok 2023 musí být podáno k 31. 1. 2024
V lednu je zákonem stanovena lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí, přičemž podání je nutno doručit místně příslušnému finančnímu úřadu, v jehož působnosti konkrétní nemovitost leží.
Daň z nemovitých věcí prošla změnou v rámci konsolidačního balíčku, kdy byla navýšena cca 1,8krát. Jelikož se ale tato daň vypočítává i díky koeficientům jednotlivých obcí, jejichž úpravu mají samosprávy v kompetenci, nemusí být zvýšení tak výrazné, někdy dokonce žádné. Pokud některá obec svůj koeficient sníží pod hodnotu 1, dochází naopak ke snížení daně. V budoucích obdobích by pak tato daň měla reflektovat úroveň inflace.
Poplatník daně z nemovitých věcí
Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2023 musí být podáno k poslednímu dni v lednu, tedy 31. 1. 2024. Povinný k podání přiznání jsou osoby, které jsou k 1. 1. 2024 vlastníky nemovitých věcí, a to zejména v případech, kdy u nich během roku 2023 došlo ke:
- koupi nemovité věci,
- nabytí nemovité věci darem či dědictvím,
- prodeji či darování nemovité věci,
- změně v podobě stavebních úprav,
- zahájení využívání nemovité věci pro podnikatelské účely,
- zaevidování krajinného prvku na pozemku.
Novinkou je výpočet zdanění dle údajů z katastru nemovitostí, nikoliv skutečného účelu využívání. Tedy i majitelé garáží, stavebních pozemků, rekreačních objektů a nemovitostí, které vlastní stát, budou poplatníky.
Pokud jste uživatelem pozemku, jehož majitel není znám, nebo pachtýř, budete taktéž nově poplatníkem daně.
Jak se daň z nemovitých věcí platí
Daň nižší než 50 Kč (dříve 30 Kč) jednomu FÚ není potřeba platit. Daň nižší než 5000 Kč se platí jednorázově. Vyšší daň je splatná ve dvou platbách, a to v termínu do 31. 5. a do 30. 11. Posunout první platbu až na 31. 8. si mohou poplatníci zabývající se zemědělskou výrobou a chovem ryb.
Kdy se daň z nemovitých věcí nepodává
Pokud došlo ke změnám nesouvisejícím přímo s vlastnictvím a stavem nemovitosti, ale jen například ke změně sazby nebo koeficientu, a tím výše daně, přiznání se nepodává. Vyčká se jen na vyměření daně finančním úřadem.
Daň z nemovitých věcí má dvě složky – daň ze staveb a bytových jednotek a daň z pozemků zapsaných v katastru nemovitostí. Spadají sem tedy i inženýrské stavby.
Naopak do předmětu daně z pozemků nespadají:
- pozemky zastavěné stavbami, jež jsou předmětem daně, a to v rozsahu zastavěných ploch těchto staveb,
- lesní pozemky s ochrannými lesy a lesy zvláštního určení,
- pozemky určené k obraně republiky,
- vodní plochy.
Více v článku Daň z nemovitosti 2024 po daňové reformě a v sekci Daň z nemovitých věcí.
SAMAK Tax je součástí poradenské skupiny SAMAK.
SAMAK je poradenská skupina, která se umí podívat jinak a již více jak deset let poskytuje svým klientům komplexní advokátní, daňové, účetní a transakční poradenství napříč všemi odvětvími. Cílem SAMAKu je zajistit co nejefektivnější řešení obchodních transakcí a podnikatelských projektů s důrazem na porozumění individuálním potřebám každého klienta. Tým tvoří odborníci s mnohaletou praxí, kteří kladou důraz na profesionální spolupráci, založenou na důvěře a respektu. SAMAK působí v rámci celé České republiky s kancelářemi v Praze a ve Zlíně.
Více informaci na: www.samak.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %