Burzovní kalendář 3/52 - Co musíme vědět do nového týdne! (14.1.2024)
Hlavní událostí zkráceného svátečního týdne budou údaje o maloobchodních tržbách a ziscích bank, jelikož trhy očekávají další informace o kondici amerických spotřebitelů. Světoví lídři se sejdou v Davosu, Čína zveřejní celoroční údaje o HDP a ceny ropy budou pravděpodobně nadále volatilní. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.
Středeční údaje o maloobchodních tržbách ve Spojených státech se opět dostanou do pozornosti investorů, jelikož spotřebitelské výdaje, hlavní hnací síla hospodářského růstu, zůstávají odolné vůči zvýšeným úrokovým sazbám. Federální rezervní systém v loňském roce zvýšil sazby ve snaze zkrotit inflaci. Vzhledem ke zpomalení růstu cen však nad trhy visí klíčové otázky, jakým tempem bude letos docházet ke snižování úrokových sazeb a zda se ekonomika vyhne recesi. Očekává se, že maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,4 % po listopadovém zvýšení o 0,3 %. Údaje o zahájených stavbách a prodejích stávajících domů by měly poukázat na zdraví trhu s bydlením, který se stále potýká s vyššími výpůjčními náklady. Investoři budou mít také možnost vyslechnout několik představitelů Fedu, včetně guvernéra Fedu Christophera Wallera a prezidenta Fedu v Atlantě Raphaela Bostice, stejně jako šéfku Fedu v San Francisku Mary Dalyovou.
Výsledková sezóna
Po smíšených výsledcích velkých bankovních domů budou trhy v úterý a ve středu sledovat výsledky bank Goldman Sachs (GS) a Charles Schwab (SCHW). Největší americké banky vykázaly nižší zisky v neuspokojivém čtvrtém čtvrtletí, které bylo poznamenáno poplatky a propouštěním. Přitom se objevily známky toho, že růst příjmů z vysokých úrokových sazeb slábne a některé spotřebitelské úvěry
začínají zlevňovat. Největší věřitelé v zemi, JPMorgan (JPM), Wells Fargo
(WFC), Bank of America (BAC) a Citigroup (C), nastolili optimistický tón
ohledně ekonomiky, poznamenávajíce, že spotřebitelé zůstávají odolní, i když se
nesplácení spotřebitelských úvěrů začalo vracet na úroveň před pandemií. Jamie
Dimon, generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase, uvedl, že
spotřebitelé stále utrácejí a že trhy očekávají „soft landing“, ale zároveň
varoval, že vládní výdaje by mohly nadále tlačit na růst cen.
Davos
V pondělí začíná ve švýcarském lyžařském středisku Davos 54. ročník Světového ekonomického fóra s názvem „Obnovení důvěry“. Političtí představitelé, centrální bankéři a vedoucí představitelé velkých firem budou diskutovat o náročných globálních ekonomických vyhlídkách, přičemž na pořadu jednání jsou války na Ukrajině a v Gaze, obchodní problémy a rostoucí zadlužení. Čínský premiér Li Keqiang a francouzský prezident Emmanuel Macron, jediný lídr skupiny G7, který se Davosu účastní, by měli pronést své projevy. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová by měla vystoupit třikrát. Zúčastní se také výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová, prezident Světové banky Ajay S. Banga a generální ředitelka Světové obchodní organizace Ngozi Okonjo-Iweala.
Čína ve středu zveřejní celoroční údaje o HDP, které ukážou, jak blízko se druhá největší ekonomika světa dostala k naplnění oficiálního 5% ročního cíle. Vleklé krize v oblasti nemovitostí, opatrní spotřebitelé a geopolitické problémy naznačují, že čínskou ekonomiku čeká další náročný rok.
V Německu budou v pondělí zveřejněny
celoroční údaje o HDP, které by mohly ukázat, že největší ekonomika
eurozóny utrpěla v roce 2023 mělkou recesi.
Ve Spojeném království budou ve středu, den po nejnovějších údajích o zaměstnanosti, zveřejněny důležité údaje o inflaci. Očekává se, že základní inflace zůstane výrazně nad 2% cílem Bank of England. Banka uvedla, že plánuje udržet vysoké úrokové sazby "po delší dobu", aby zajistila, že prudký nárůst inflace nezpůsobí dlouhodobé problémy v ekonomice, ale investoři sázejí na první snížení sazeb již v květnu.
Je pravděpodobné, že ceny ropy zůstanou v nadcházejícím týdnu volatilní poté, co v pátek
vzrostly o 1 % v důsledku rostoucího počtu ropných tankerů, které odklonily
kurz z Rudého moře po úderech USA a Velké Británie na cíle Hútíů v Jemenu. Tato
skupina podporovaná Íránem provedla několik útoků na lodní dopravu v Rudém
moři. Za celý týden ropa Brent poklesla o 0,5 % a americká ropa WTI připsala
1,1 %. Začátkem týdne prudké snížení cen ze strany největšího vývozce Saúdské
Arábie a překvapivé navýšení zásob ropy v USA podnítily obavy z dodávek.
Přestože nedostatek lodní dopravy přes Rudé moře způsobuje problémy s přepravou
některých dodávek ropy, dopad na fyzické trhy s ropou je zatím minimální. Pokud
by se konflikt rozšířil na druhou stranu Arabského poloostrova, ropné trhy by
mohly reagovat mnohem výrazněji.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Algoimperial
AlgoImperial
Algoimperial Fund je plně automatizovaný fond obchodující na mezibankovním trhu měn. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů, jehož hlavní činností je správa klientského majetku pomocí automatických obchodních strategií. Systémy využívají volatility investičních aktiv a uzavírají obchody v desítkách sekund, přičemž Algoimperial velmi důsledně klade důraz na stabilitu, striktní risk management a maximalizaci profitu s nízkou nákladovostí.
Více informací na: www.algoimperial.com
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %