ČEZ: Vláda chce závaznou opci na čtyři jaderné bloky

Research, 1.2.2024
Česká vláda pověřila ČEZ, aby rozšířil podmínky tendru na nový jaderný blok v Dukovanech o závaznou opci na stavbu až tří dalších bloků "za podobných podmínek" jako pro první blok v lokalitách JE Dukovany a Temelín. Současně se probíhající tendr nadále týká výstavby pouze jednoho bloku. Nezávazné nabídky na až čtyři bloky podle vlády indikovaly až o čtvrtinu nižší cenu za jeden blok než v případě výstavby jednoho bloku. O počtu bloků vláda definitivně rozhodne po obdržení závazných opcí. Vláda z tendru vyřadila Westinghouse z důvodu, že jeho nabídka nebyla závazná. V tendru zůstávají francouzská EDF a korejská KHNP. Lhůta pro podání nabídek včetně závazných opcí na stavbu dalších tří bloků byla pro zbývající uchazeče prodloužena do 15. dubna. Vzhledem k nabízeným cenám premiér řekl, že analytici asi boudou pozitivně překvapeni výslednou cenou elektřiny. Ceny chce vláda zveřejnit po obdržení aktualizovaných nabídek.

Financování případné výstavby dodatečných bloků ještě není rozhodnuto a ministři průmyslu a financí ho mají předložit do konce roku. V kontextu financování dalších bloků ministr průmyslu v rozhovoru na TV Prima uvedl, že je dobré, že ČEZ je veřejně obchodovaná společnost. Podobné schéma financování, jaké bude použito pro první blok, je podle něj možné i pro další bloky. Opozice navrhovala např. vyčlenění SPV zabývající se jadernou výstavbou do plně státní firmy.

Rozšíření tendru o závaznou opci na další tři bloky zatím vnímáme skutečně jako opci, o které se bude vláda bavit a důvodem je hlavně potenciální nižší cena za jeden blok. Takové rozšíření tendru může kvůli rozsahu potenciální jaderné výstavby znejistit investory, i když je nutné brát v potaz případnou délku takového jaderného programu (desetiletí) a to, že ČEZ by zde měl fungovat spíše jako hlavní dodavatel než investor. Téměř úplné financování pro první blok má poskytnout stát a z pohledu ratingových agentur se tento projekt pravděpodobně nebude počítat do běžného hospodaření firmy.

Zatím není jasné, jaký by byl režim financování dalších bloků, ale ministr průmyslu v té souvislosti naznačil, že scénář přímého odkupu minoritních akcionářů v ČEZ není pravděpodobný. Přesto vládní požadavek na závazné nabídky pro další bloky zvyšuje pravděpodobnost scénáře nějakého způsobu rozdělení ČEZ (např. vyčlenění SPV s novými jadernými bloky). Lze tak očekávat pokračující spekulativní pohyby na akciích ČEZ v následujících měsících.

Z pohledu dopadů na českou energetiku vidíme jádro jako sice velmi spolehlivý zdroj, který je ale dražší než obnovitelné zdroje zálohované např. vodíkovými elektrárnami v kombinaci s přečerpávacími elektrárnami, rozvojem demand side response atd. Z našeho pohledu by tak postačovalo udržet současnou instalovanou kapacitu jádra, tady v nejbližších desetiletích nahradit dva stárnoucí Dukovanské bloky. V budoucnosti se pak mohou ukázat jako výhodné například malé modulární reaktory.

Petr Bártek, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie