Stavebnictví loni kleslo o 2,6 procenta, vydaných stavebních povolení bylo nejméně za osm let

České stavebnictví loni zažilo další špatný rok. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) za celý rok 2023 meziročně klesla o 2,6 procenta, přičemž propad na konci roku zrychlil. Jen v prosinci se stavebnictví propadlo ve srovnání se stejným měsícem roku předchozího o 4,6 procenta. Stavební úřady během loňského roku vydaly o 10,1 procenta stavebních povolení méně než před rokem. Počet 77 399 vydaných stavebních povolení je podle ČSÚ nejnižší od roku 2015. Propadla se také bytová výstavba, statistici za loňský rok evidují 35 700 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 15,5 procenta.

Zásadně se propadla bytová výstavba v hlavním městě, kde se loni v rámci zcela nové výstavby zahájilo 4846 nových bytů. To je o 1013 bytů méně než v roce 2022. Statistici evidují dalších 847 zahájených bytů v rámci změny dokončených staveb, to je o něco více než předloni, kdy takových bytů bylo 621. Deficit bytového fondu v Praze se tak opět zvýšil.

Pokud zůstaneme pouze u zcela nové výstavby bytů, tak první místo loni uhájil Středočeský kraj, kde se začalo stavět 5176 nových bytů. Pouhé tři byty rozhodly o tom, že jižní Morava skončila na třetím místě, když zde statistici napočítali celkem 4843 zahájených nových bytů. Tedy o zmiňované tři byty méně než v Praze.

České stavebnictví táhne ke dnu hned několik zásadních problémů. Tím prvním je neuvěřitelně složitá stavební legislativa, která místo aby zjednodušovala povolování nových staveb, tak je pouze komplikuje a oddaluje. V polovině letošního roku sice vstoupí v plnou účinnost nový stavební zákon, který by měl povolovací proces zjednodušit a výrazně zrychlit, jeho vliv se však projeví až s odstupem. Zásadní komplikace způsobil také enormní růst cen stavebních prací a materiálu. To ostatně dokládá mimo jiné to, že loni sice klesl počet stavebních povolení, ale orientační hodnota těchto staveb meziročně vzrostla o 16,8 procenta. Nedostatek pracovních příležitostí ale v poslední době přiměl stavební firmy, aby u větších zakázek nabídly o něco lepší ceny. Zda půjde o změnu dosavadního trendu zdražování, však teprve uvidíme.

Nemalé problémy při plánování a realizaci staveb působí také zastaralé územní plány mnoha velkých měst včetně Prahy či Brna. Kvůli vyčerpání rozvojových ploch se například v hlavním městě takřka všechna nová bytová výstavba řeší takzvanými dílčími změnami územního plánu, což výstavbu opět výrazně protahuje. Bez tohoto procesu by se ale v Praze aktuálně nepostavil téměř žádný nový bytový projekt. Vyřešení tohoto problému a schválení nového územního plánu s dostatkem stavebních ploch pro přirozený rozvoj města je však stále v nedohlednu.

Výše zmíněné problémy budou české stavebnictví táhnout ke dnu také v letošním roce. Neočekávám proto, že by v nejbližší době došlo k zásadnímu obratu a oživení. Přitom na nedostatek nových bytů i stále nedokončenou infrastrukturu doplácíme úplně všichni.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika