Další teplá zima = rekordní zásoby plynu
Do konce topné sezóny zbývá jen několik málo týdnu a zdá se, že naplněnost plynových zásobníků bude atakovat historická maxima. Napříč EU jsou zásobníky v průměru naplněny z 61 %, přičemž dlouhodobý průměr pro tuto část roku se pohybuje na 40 %. V Česku je situace ještě příznivější – zásobníky jsou plné z 69 % oproti dlouhodobému průměru 39 %.
Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spotový kontrakt na evropský benchmark TTF se obchoduje za 25 EUR/MWh, ale z makro pohledu je důležitější pohled na forwardové kontrakty. A ty vidí v dlouhodobém horizontu cenu zemního plynu přes zimní měsíce zhruba na úrovni 30 EUR/MWh. Ještě před začátkem topné sezóny 2023/2024 se přitom jednoletý forward po dlouhou dobu držel v těsné blízkosti 50 EUR/MWh, přibližně na trojnásobku před-pandemické úrovně. To je dobrá zpráva vzhledem k inflačnímu výhledu, neboť nižší dlouhodobé ceny budou postupně probublávat také do faktur za energie placené domácnostmi.
Setrvalé zlevňování zemního plynu jde tuto zimu hlavně za vývojem na straně poptávky. Na jedné straně se stále daří držet úspory dosažené v minulých letech. Amper Meteo odhaduje, že dlouhodobé úspory zůstávají vysoké na úrovni 18 % (!). Na straně druhé je výrazně nižší spotřeba plynu reakcí na extrémně teplé počasí. Opakuje se tak příznivý scénář ze zimy 2022/2023, který přispívá k nižší poptávce po vytápění. Tento vývoj navíc zesiluje útlum produkce v evropském průmyslu, zejména jeho energeticky nejnáročnějších segmentech (chemický, kovozpracující, sklářský apod.).
Evropa měla i tuto zimu obrovské štěstí na počasí. Významnou roli ale sehrává také úsilí politických představitelů na straně nabídky. Diverzifikace dodávek plynu totiž zásadním způsobem přispěla ke zklidnění napětí na trhu a posílení energetické bezpečnosti celého regionu. Celkově je evropský trh s plynem podstatně robustnější než v roce 2022. To ale neznamená, že by zmizela veškerá rizika, jen se proměnil jejich charakter – s vyšším podílem LNG dodávek je Evropa např. vystavena nejrůznějším poruchám (stávky těžařů apod.) nebo konkurenci ze strany asijských ekonomik.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Pokles cen pohonných hmot v Česku se teď zastavil, ale v příštím roce bude benzín i nafta trendově zlevňovat
- Top 10+1 česká jaderná událost 2024
- Katar hrozí, že Evropské unii přestane dodávat svůj plyn. Kvůli přemrštěným bruselským regulacím
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?