Nejlepší nájemce, ne ten nejrychlejší. Bezrealitky přicházejí s revoluční změnou, spolehlivým zájemcům zásadně zvýší šanci získat bydlení
Poptávka po nájemním bydlení dlouhodobě roste – podle dat Bezrealitky bylo na začátku roku v Česku průměrně 30 zájemců o jeden byt a v Praze dokonce 43 . O pozvání na prohlídku tak často rozhoduje pouze rychlost reakce na inzerát, což pak mnohdy vede ke zklamání jak zájemců, tak majitelů. Bezrealitky proto přinášejí největší změnu svého nájemního modelu za poslední dekádu: z doložení bezdlužnosti dělají nový standard, umožňují zájemcům dobrovolně nabídnout vyšší cenu a zároveň spouští přehledné plánování prohlídek pro co nejefektivnější domluvu. Slibují si od toho až trojnásobně vyšší šanci, že se solidní zájemce s majitelem nakonec domluví.
Situace na nájemním trhu opět směřuje k extrémům. Loni průměrný počet zájemců o jednu nabídku nájemního bydlení neklesl v Česku pod 20 lidí a v Praze dokonce pod 30. A letošní rok zatím naznačuje, že poptávka bude spíše růst než klesat. Kromě nedostupných hypoték se ke slovu dostává také demografie a skutečnost, že do krajských měst se z jejich okolí začíná přesouvat zvýšené množství nových obyvatel. S tím se pochopitelně snižuje šance, že se majitel dokáže spojit se všemi zájemci. S těmi, se kterými by si mohl rozumět nejvíce, tak často vůbec nejedná – jen kvůli tomu, že zareagovali později.
„Když se vám na jednu nabídku přihlásí 30 zájemců, na prohlídku jich pozvete maximálně třetinu, většinou ještě míň. Kupeckými počty dojdeme k závěru, že alespoň na 66 % vůbec nepotkáte toho nejlepšího. Přitom první krok, abyste si s nájemcem ‚sedli‘, je dobře ho poznat,“ říká Martin Ponzer, CEO Bezrealitky. „I proto 94 % majitelů podle našich dat preferuje zájemce, kteří mají ověřený profil. Další ‚body‘ mohou získat, pokud mají v profilu o sobě vyplněné základní informace. Majitel pochopitelně chce vědět, komu svou nemovitost nabízí.“
Vyplněný profil tak má pro majitele logicky větší význam než prosté ‚dobrý den, mám zájem o prohlídku‘. Například v Německu, kde je statisticky mnohem delší doba trvání pronájmu, jdou majitelé v prověřování mnohem dál. Je běžné, že zájemci sami dokládají potenciálnímu pronajímateli doklad o příjmech a třeba i doporučení od předchozích pronajímatelů.
Vyhrávat musí ten nejspolehlivější, nikoli nejrychlejší. Trojnásobně se zvýší šance těm, co to myslí vážně
A právě tomuto trendu teď jdou Bezrealitky naproti. Ověření bezdlužnosti, které může na portálu dobrovolně a zdarma doložit každý zájemce, se spolu s kompletním vyplněním informací o zájemci nově stane klíčovým stavebním kamenem v řazení kandidátů, které portál majitelům nabídne. Význam samotné rychlosti reakce na inzerát tak výrazně oslabí. Podle Martina Ponzera se tak zhruba trojnásobně zvýší šance zájemcům, kteří to s hledáním bydlení myslí opravdu vážně.
„Samotný výběr vhodného kandidáta stejně ve výsledku rozhodne až osobní setkání. Čas je drahý. Takže jdeme naproti tomu, aby se spolu potkávali jen ti, kteří mají největší šanci na vzájemnou dohodu,“ říká Martin Ponzer. „Navíc jasně vidíme, že cena dnes nehraje takovou roli jako spolehlivost nájemníka. Chceme tedy, aby měli největší šanci ti, kteří prokazatelně spolehliví jsou. A zbavili jsme dohodu majitelů a zájemců zlozvyků, jako je nezvedání telefonů nebo nerespektování domluvených schůzek.“
Tomu jde ostatně naproti i další nová funkce – úprava platformy pro vzájemnou komunikaci a plánování prohlídek. Bezrealitky sadou nových funkcí, jako je například sdílený kalendář nebo automatické upozornění se souhrnem informací a místem setkání, zkracují běžnému majiteli čas strávený odbavováním komunikace na pouhou desetinu. A umožňují mu zvládnout i případný extrémní zájem o jeho nabídku.
„Celý proces teď bude vypadat následovně: Bezrealitky doporučí zájemce, kterým se má majitel primárně věnovat. Ostatní pak informují, jak dlouhá je před nimi fronta, aby pochopili, proč se jim majitel nemůže věnovat okamžitě. Zájemci se mohou hlásit na termíny prohlídek, které si majitel spravuje ve svém účtu. Pokud si prohlídku potvrdí, v e-mailu pak najdou jednoduchý souhrn informací o schůzce,“ zmiňuje Martin Ponzer. „Plánujeme také funkci, v rámci které zájemcům před prohlídkou přijde SMS zpráva s připomínkou termínu prohlídky, kontaktem na majitele a odkazem, jehož prostřednictvím mohou dát majiteli včas vědět, pokud by se jim nakonec domluvený termín nehodil.“
Zvýšit šanci na získání bytu pomůže i dobrovolný příhoz
Bezrealitky však vychází vstříc i v další oblasti. Tou jsou takzvané dobrovolné příhozy ze strany zájemců, kteří jsou ochotni nabídnout vyšší nájemné, než je původní nabídka. Při reakci na inzerát bude moci zájemce navýšit cenu o 2, 5, 10 nebo 20 procent požadovaného nájemného.
„Naším cílem je propojovat ty správné zájemce a pronajímatele, kteří si budou nejlépe vyhovovat. Zavádíme na Bezrealitky také možnost přihazování – zájemce bude moci reagovat na nabídku s tím, že automaticky nabídne navíc 2 %, 5 %, 10 % nebo 20 % nájemného,“ říká Martin Ponzer. „Tuto nabídku uvidí majitel v komunikační platformě a budou se mu podle ní řadit zájemci, neověřený zájemce ale v pořadníku nebude moci přeskočit ověřeného – stále platí, že mezi zájemce s největší šancí na úspěch posune klienty právě ověření profilu, a to je pro všechny zdarma.“
Bezrealitky
Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších českých realitních webů. Na českém realitním trhu se jejich prostřednictvím zrealizuje asi 20 % všech prodejů nebo pronájmů.
Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a v současnosti se jeho prostřednictvím prodá zhruba 600 a pronajme kolem 4000 nemovitostí měsíčně.
Více informaci na: www.bezrealitky.cz/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní