Za odebrání silové elektřiny dostat solidně zaplaceno? Realita nedělního odpoledne
Příchod jarního, potažmo teplotně vlastně letního počasí, začíná na energetickém trhu ještě více rozevírat cenové nůžky elektřiny v různých časech odběru. První letošní vlaštovkou v tomto ohledu byly již Velikonoce. Dny volna, spojené celkově s nižším odběrem elektřiny a příjemným počasím, přinesly ve svém důsledku na denním trhu v některých hodinách i mírně záporné ceny spotové elektřiny. Tento víkend se situace zopakovala, resp. neděle již přinesla dokonce výrazně záporné ceny. Na evropském trhu v tomto ohledu vybočovala právě Česká republika a především pak cenovým „rekordem“ Rakousko. U našich jižních sousedů se za odebrání MWh silové elektřiny v hodině po poledni platilo téměř 118 EUR. V přepočtu tedy takřka 3 000 korun.
V Rakousku zkrátka zákazníci odebírající elektřinu za spotové ceny, pomineme-li tedy např. další platby za distribuci, v neděli „dostali zaplaceno“ již od ranních 8 hodin až do večerních 18 hodin. Díky slunečnému počasí v regionu, a tedy v kontextu výroby elektřiny zejména z fotovoltaik, byla obdobná situace také u nás.
Jak také patrno níže z grafického přehledu operátora trhu s elektrickou energií OTE, cenový „vrchol“ u nás nastal odpoledne mezi 13-15 hodinou. Za odebrání elektřiny odběratel obdržel 65 EUR/MWh, tedy přes 1 600 korun. Večer však již byla situace opačná, resp. elektřina stála i přes 83 EUR/MWh (cca 2 100 korun).
Zdroj: OTE
Možno zmínit, že v uplynulém týdnu v pracovních dnech na denním trhu cena elektřiny prakticky neklesla pod hranici 60 EUR/MWh. Výjimkou navíc nebyly ani ceny dvojnásobné, zejména okolo 8 hodiny ráno, potažmo pak večer mezi 20-21 hodinou (pro zajímavost v týdnu cenovým vrcholem bylo úterní ráno s cenou až 180 EUR/MWh). Obecně lze říci, že v pracovních dnech vlastně obvyklá situace posledních měsíců.
Dlouhodobé kontrakty elektřiny
Z hlediska obchodování elektřiny na domácí energetické burze PXE možno uvést, že dlouhodobé (roční) ceny letos navázaly na loňský pokles jen v zimních měsících. S příchodem jara začaly přeci jen zpět zdražovat, nicméně stále je situace pro zákazníky výhodnější, než tomu bylo na přelomu roku. Například kontrakt pro příští rok cenově v pátek zakončil na 90,50 EUR/MWh, tj. cca 2 280 korun bez DPH. Vzdálenější kontrakty jsou tradičně levnější. Pro rok 2026 aktuálně stojí 80,64 EUR/MWh, pro rok 2027 „jen“ 70,78 EUR/MWh, tedy necelých 1 800 korun.
Od cenových extrémů z léta 2022 zkrátka pro zákazníky pokračuje
příznivý trend zpětného zlevňování silové elektřiny. Jak jsme například
zmiňovali v posledním srovnávacím článku „Dodavatelé
elektřiny dále snižují ceny…“, postupně se zlevňování promítá i do ceníků
dodavatelů. Navíc lze „cítit“ i zpětné snižování jejich marží směrem k dříve
obvyklým úrovním. U fixovaných produktů se dle očekávání konečně již začínají
objevovat nabídky s cenou pod 3 000 korun/MWh (bez DPH). V tomto
ohledu začal pozitivně překvapovat dominantní ČEZ, který například zhruba před
rokem patřil naopak k nejdražším. Od začátku dubna se však nyní od ČEZ objevila
nabídka tarifu „Elektřina Extra“ s fixací do 30.9.2025, kde se cena
elektřiny u nízkých tarifů (tzv. nočního proudu) dostává dokonce již na 2 800 Kč/MWh. S distribucí a DPH tak zkrátka kilowatthodina celkově vychází na již přijatelnějších zhruba 4,20 korun. Srovnání cen elektřiny >>
Získat lze na trhu fixované nabídky za ještě o zhruba desetinu výhodnější ceny, většinou se však jedná o neveřejné ceníky. Zákazníci se zkrátka musí snažit vyjednat si u dodavatelů výhodnější ceny…
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)