Hypoteční trh v dubnu vzrostl na dvojnásobek, banky poskytly nejvíce hypoték za poslední dva roky
Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což představuje meziměsíční nárůst o 20,4 procenta. Meziročně je to o 100 procent více. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Letošní dubnový objem poskytnutých hypoték byl tak již zhruba na úrovni dubna roku 2020, ačkoli počet poskytnutých hypoték byl stále o čtvrtinu nižší. Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 18,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 3,2 miliardy korun.
Počet nově poskytnutých hypoték v dubnu činil 5212, což představuje meziměsíční nárůst o 14 procent. Jde o nejvyšší hodnotu od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je počet hypoték stále o 14 procent nižší. Průměrný měsíční počet nových hypoték v loňském roce se pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tisíce, zatímco v roce 2020 činil kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v dubnu dále klesla, když se dostala na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Hypotéky tak sice zůstávají na nejnižší úrovni od přelomu let 2021 a 2022, jejich zlevňování ale zpomalilo. Z pohledu posledních dvou dekád ale zůstávají hypoteční sazby stále nadprůměrně vysoké. Na podobných či ještě mírně vyšších úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009.
Průměrná výše hypotéky v dubnu vzrostla na 3,6 milionu korun, což je nová nejvyšší úroveň. Překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021, kdy průměrná výše hypotéky činila 3,46 milionu korun. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Růst způsobuje jednak zlevňování hypoték a pak také zmírnění pravidel pro žadatele vyžadovaných Českou národní bankou (ČNB).
Zlevňování hypoték a růst hypotečního trhu jasně vidíme i na trhu realitním. Od začátku roku totiž výrazně rostou prodeje nemovitostí. Právě lidé s hypotékou tvoří podstatnou část klientů. Levnější hypotéky zlepšují dostupnost vlastního bydlení, banky by proto měly hypoteční sazby snižovat i nadále. Tím spíše, když centrální bankéři nepolevují ve snižování základních úrokových sazeb, základní dvoutýdenní reposazba se dokonce dostala pod úroveň průměrné hypoteční sazby. Prostor pro další zlevňování hypoték v nejbližší době tu proto stále je poměrně velký.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)