Zranitelným zákazníkům na trhu s energiemi pomůže nařízení MPO, schválila vláda
„Definici zranitelného zákazníka jsme zavedli v rámci novely energetického zákona LEX OZE II. Nyní nařízením specifikujeme, za jakých podmínek je možné tento institut uplatnit. Zjednodušeně se jedná o situaci, kdy osoby ve svém bydlišti používají zdravotnické prostředky nezbytné pro základní životní funkce, které potřebují nepřetržitou dodávku elektřiny. Jde například o oxygenerátory, prostředky pro domácí dialýzu, antidekubitní matrace a další,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, v případě problémů s placením záloh za energie tyto zákazníky nařízení ochrání před rychlým omezením dodávek elektřiny.
Zranitelný zákazník bude mít právo na bezplatné upozornění na neplnění platebních povinností, na bezplatné adresné upozornění na omezení nebo zajištění návaznosti dodávek elektřiny po dobu 3 měsíců. Platí, že lidé budou moci zvláštní práva využívat jen v místě svého bydliště. Pokud zranitelný zákazník odebírá energie v odběrném místě vedeném na jiného majitele, bude třeba, aby spolu podepsali dohodu, kterou následně předloží dodavateli elektřiny.
„Lidé, kteří budou mít pro přiznání institutu zranitelného zákazníka nárok, svému dodavateli elektřiny doloží potvrzení o splnění podmínek, které vydává praktický lékař nebo lékař, který prostředek pro terapii či kompenzaci zákazníkovi předepsal. Potvrzení je platné po dobu 2 let ode dne jeho vyhotovení nebo dobu kratší, stanoví-li tak lékař na základě zdravotního stavu zranitelné osoby,“ říká vrchní ředitel energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.
Vzor potvrzení lékaře a vzor dohody v případě odběrného místa vedeném na jiného majitele, nadejte ke stažení pod tiskovou zprávou.
K dispozici budou mít tento formulář také jednotliví distributoři, na které se mohou zákazníci obrátit.
Bez prováděcího nařízení vlády by nebylo možné ustanovení energetického zákona v oblasti zranitelného zákazníka aplikovat. Návrh nařízení vlády byl tedy nezbytný pro naplnění požadavků energetického zákona a pro zavedení institutu zranitelného zákazníka do praxe.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)