Na Ostravsku neplatí nájem včas přes 3 % nájemníků
Počet neplatičů nájemného byl na Ostravsku v prvním čtvrtletí 2024 o necelé 1 % vyšší než ve zbytku země. „Z našich dat vyplývá, že počet lidí, kteří nezvládnou zaplatit nájem včas, je na Ostravsku 3,07 % ze všech nájemníků. Sice jsme tak o něco málo výš než zbytek země, ale vlastně je to pozitivní zpráva, protože se region vrátil k dlouhodobému průměru,“ říká Jakub Vysocký ze společnosti Správa investic a nemovitostí (SIAN), jež je největším specialistou na investiční nemovitosti v Moravskoslezské m kraji.
Podle Asociace nájemního bydlení (ANB) byl průměrný počet neplatičů nájemného za 1. čtvrtletí roku 2024 napříč celým Českem 2,4 %. Vlastní analýzu společnost SIAN provádí na Ostravsku stejnou metodikou na vzorku zhruba 700 bytů, které má ve správě. Dlouhodobý průměr z období před válkou na Ukrajině se na Ostravsku podle dat SIAN pohyboval mezi 2-3 %. V loňském roce se ale počet neplatičů vinou energetické krize a recese ekonomiky způsobené konfliktem na Ukrajině skokově zvýšil na trojnásobek a počet neplatičů v regionu v prvním čtvrtletí 2023 činil 7,7 %. Tento výkyv byl ale pouze krátkodobý a současný údaj odpovídá dlouhodobým průměrům. „Klíčové je si neplatiče definovat, protože žádná zákonná definice neexistuje. V rámci Asociace nájemního bydlení, jejímž jsem viceprezidentem, jsme po dlouhé diskusi dospěli k názoru, že za neplatiče nájemného můžeme považovat člověka, který více jak 30 dní dluží na nájemném částku vyšší než 1.000 korun,“ vysvětluje metodiku Jakub Vysocký. Mezi neplatiče nepočítá SIAN ani ANB nájemníky, kteří už v bytě nebydlí a stále nějakou částku na nájmu dluží. Část z nich totiž svůj dluh neuhradí nikdy, což by statistiku počtu neplatičů dlouhodobě kumulativně zvyšovalo. „Domníváme se, že u velkých profesionálních pronajímatelů bude počet neplatičů nájemného nižší než u drobných majitelů investičních bytů. Rozdíl může být v řádu jednotek procent,“ říká Jakub Vysocký. Zdůvodňuje to tím, že profesionální pronajímatel se velmi poctivě věnuje analýze bonity potenciálního nájemce pomocí tzv. scoringu a také velmi pečlivě platby hlídá a má vypracovaný systém upomínek, ale i vhodné sociální asistence. To ve výsledku počet neplatičů nájemného snižuje. „ V případě, že nájemné nájemník neuhradí, náš syst é m to zjistí a my začínáme okamžitě řešit, co se stalo. Slušný pronajímatel se v první řadě snaží pomoci. Takže i pro nás je klíčová informace, co můžeme pro nájemníka udělat, aby nájem uhradil a situace se další měsíc neopakovala,“ vysvětluje Jakub Vysocký.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci
- Stav zásob plynu v Česku nadále pokračuje v postupném poklesu a blíží se k 68% naplněnosti zásobníků, stav zásob oproti loňskému roku je nyní o 20 % nižší
- Turistický ruch zpět na předcovidových číslech, trh s ubytováním v soukromí na 60 % objemů