I slunce má svou stinnou stránku: paprsky nejsnáze poškodí pokožku dětí a seniorů. Víte, jak o ni pečovat?
Bronzová pokožka neodmyslitelně patří k létu. Kromě toho nám může pobyt na slunci pomoci doplnit hladinu důležitého vitamínu D v těle, nebo dokonce zmírnit projevy lupénky či ekzému. S pobytem na slunci bychom to ale neměli přehánět. Na pozoru by měli být hlavně senioři a rodiče malých dětí. Dlouhý pobyt na slunci totiž může přivodit nepříjemné komplikace, jako jsou spáleniny nebo úžeh. Dětem také hrozí poškození pokožky, což může zvýšit riziko rakoviny kůže v dospělosti. Ta je každoročně nově diagnostikována 30 000 pacientům.
Sluneční svit po dlouhé zimě mnoho lidí bezpochyby uvítá. Slunce působí pozitivně na naši duševní pohodu, a především na tvorbu vitaminu D. Ten je pro náš organismus klíčový a po období zimy ho můžeme mít nedostatek. „Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku, posiluje svaly i náš imunitní systém, a funguje i jako prevence některých chronických onemocnění, jako je například osteoporóza. Jelikož působí na stovky genů v našem těle, je důležité udržovat jeho zdravou hladinu a pravidelně se jím zásobovat díky pobytu na slunci či prostřednictvím doplňků stravy,“ říká MUDr. Adam Mikulčák, praktický lékař pro dospělé a hlavní lékař EUC Kliniky Ostrava. Hladinu vitamínu D si pacienti mohou nechat spolehlivě zkontrolovat pomocí laboratorního testu.
Pobyt na slunci bez rizika
Nic se nemá přehánět. A v případě pobytu na slunci to platí dvojnásob. Příliš dlouhý pobyt na sluníčku si může rychle vyžádat bolestivou daň – třeba v podobě spálenin. V případě, kdy se jedná o lehčí formu, pozorujeme zarudnutí pokožky, postižené místo nás slabě bolí nebo pálí. Velký problém však nastává ve chvíli, kdy se z pláže či výletu vrátíme s puchýřky v místě spálení. V takových případech je vhodné urychleně vyhledat lékaře. „Mnoho pacientů má tendenci puchýřky na kůži po pobytu na slunci propichovat. To je ale velmi nebezpečné. Do rány se může dostat infekce, čímž se celý proces hojení výrazně zkomplikuje. Pokud má pacient puchýřky pokrytou větší část těla, je namístě navštívit lékaře, který se o spáleninu dokáže odborně postarat. Pacient by měl následně docházet k lékaři i na převazy, při kterých může odborník zkontrolovat, jak se rána hojí, a případně předepsat další medikamenty,” radí dermatoveneroložka MUDr. Helena Michalíková z Canadian Medical. A jsme-li zrovna v práci či na dovolené v zahraničí, konzultaci můžeme uskutečnit i na dálku.
I senioři si slunce mohou užít, musí však být obezřetní
Obzvlášť obezřetní by při pobytu na slunci měli být senioři. Sluneční záření totiž pro lidské tělo představuje fyzickou zátěž. Mix světla, horka a v létě i častého bezvětří, je pro seniory mnohdy velmi nebezpečnou kombinací. „Senioři hůře snášejí pobyt ve vyšších teplotách, navíc se méně potí a mají snížený pocit žízně. Může u nich tak mnohem rychleji dojít k dehydrataci. Starší osoby jsou také náchylnější k úpalům. Je tedy nutné, aby vždy měli po ruce pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Delší pobyt na slunci je vhodné prokládat krátkými pauzami a odpočinkem ve stínu,“ vysvětluje MUDr. Mikulčák.
Lidé ve vyšším věku rovněž často trpí zvýšenou citlivostí na slunce. Ta se může projevovat například v podobě alergie. „Mezi nejméně příjemné dopady, které sluneční paprsky na náš organismus mají, patří takzvané stárnutí pokožky. Časté vystavování se slunci totiž urychluje tvorbu vrásek. Kromě toho také pleť ztrácí svou pružnost. U seniorů můžeme často pozorovat i vznik pigmentových skvrn, za které ve většině případů může právě nadměrný pobyt na přímém slunci. Hlavním rizikem dlouhodobého působení slunečních paprsků je ovšem vznik kožních nádorů,“ varuje MUDr. Michalíková, vedoucí lékařka dermatovenerologie z Canadian Medical, a zároveň připomíná, že i pro seniory je ale pobyt na slunci v rozumné míře důležitý z hlediska příjmu vitamínu D. Ten je totiž účinným pomocníkem v boji proti řídnutí kostí, které je v pokročilém věku častější a nebezpečnější.
Slunce u dětí může zapříčinit problémy v dospívání
Nepříjemnosti může pobyt na slunci způsobit i těm nejmladším. Děti by se přímému slunci měly vyhýbat hned z několika důvodů. Kůže dětí a batolat je totiž v porovnání s dospělými mnohem tenčí a citlivější. To znamená i větší riziko následků UV záření. Podobně náchylné jsou také dětské oči. „Časté vystavování dětí slunci u nich v dospívání může zvýšit riziko očních problémů, jako je šedý zákal nebo poškození rohovky. Všem rodičům proto opakovaně klademe na srdce, aby své ratolesti před sluncem řádně chránili,“ nabádá MUDr. Barbara Taušová, MBA, vedoucí lékařka pediatrie a zdravotní ředitelka z Canadian Medical, která dodává, že spálení sluncem v dětství navíc může mít i vážné důsledky v dospělosti. Opakované spálení pokožky během dětství a dospívání je spojeno s vyšším rizikem vzniku kožních nádorů, včetně zákeřného melanomu, který se může objevit až v mnohem pozdějším věku. Podobně jako seniory, také i děti při pobytu na sluníčku ohrožuje riziko dehydratace.
Chraňte svou kůži v každém věku
Pobyt na slunci nemusí být nebezpečnou aktivitou, zvolíme-li správný druh ochrany před slunečními paprsky. Naše pokožka se sice od určitého věku dokáže chránit proti slunečnímu svitu sama, měli bychom jí v tom ale pomáhat. Pro věkové skupiny, jejichž kůže je oslabena, je to obzvlášť důležité. Základem je dobře zvolit a pravidelně používat ochranný krém s SPF faktorem v závislosti na typu pokožky – a to nejen v létě! Síla ochranného faktoru by měla být alespoň 30. Důležitá je také frekvence nanášení opalovacího krému – jeho vrstvu bychom při pobytu na slunci měli obnovovat zhruba každé dvě hodiny. U seniorů je navíc důležité kůži pravidelně promazávat a hydratovat – funkce mazových žláz a přirozené obranyschopnosti kůže je totiž ve stáří obvykle oslabena. „V případě pobytu dětí na slunci je také vhodné poohlédnout se po specializovaných ochranných produktech, které jejich citlivější pokožku po kontaktu se slunečními paprsky zklidní, hydratují, a dodají jí zpět důležité živiny. Namístě je také volba ochranného krému s vyšším SPF faktorem, například 50 a výše,“ doplňuje MUDr. Barbara Taušová.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Kalendář pro koupi nemovitosti. Kdy je nejvhodnější čas na koupi bytu, chaty, či domu na investici?
- Koupili jste loni nemovitost? Nezapomeňte do konce ledna na modrý formulář
- Zprávy z Vysočiny: Havlíčkobrodské muzeum otevře novou výstavu o chudobě (audio)
- Hobby magazín: Zateplení domů a oken se vyplatí (audio)
- Názory a argumenty: Kateřina Smejkalová: Nájemní bydlení v postkomunistickém skanzenu (audio)
- Mozaika: Zuzana Piussi: Pachová stopa je tak kritický dokument, že se ho lekla i televize (audio)