Baterie v nesprávném kontejneru působí problémy

Baterie a monočlánky nepatří do žluté a už vůbec ne do černé popelnice. Jedná se částečně o nebezpečný odpad a odevzdávají se ve sběrném dvoře nebo do nádob k tomu určených. V Pelhřimově je u všech červených kontejnerů ASEKOL prostor právě pro baterie a monočlánky. Nádoby na sběr jsou ve většině obchodů s elektronikou i na městském úřadě.
Baterie
 

Odkazy


 
 
"Pokud baterie vhodíte do žlutého kontejneru, může skončit i po třídění v takzvaném výmětu, v případě, že je obsluha třídící linky přehlédne. Výmět je odvážen na zpracování do Práchovic, kde poslední dobou téměř každý den řeší zahoření. To způsobují právě baterie,“ vysvětlila Zdeňka Lišková, vedoucí odpadového hospodářství Technických služeb města Pelhřimova. Dobrým řešením není ani vhození baterií do černé popelnice. Baterie pak putují na skládku a na mnoho let zamoří životní prostředí.

Pokud baterie vhodíte naopak do k tomu určené nádoby, jsou svezeny systémem ECOBAT na třídící linku do středočeského Řevničova. Zde jsou roztříděny podle skupin a chemického složení. Z třídící linky roztříděné odpadní baterie putují do firem, které se specializují na recyklaci a zpracování různých kovů. V Česku jde například o Kovohutě Příbram, kde se zpracovávají olověné baterie. Větší část vytříděných baterií však směřuje do zahraničí – například do Německa, Francie či Polska.

Díky recyklačním procesům mohou být získány druhotné suroviny. Z jedné tuny tužkových baterií je to zhruba 167 kilogramů oceli, 210 kilogramů zinku, 205 kilogramů manganu, 15 kilogramů niklu a mědi. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. (va)

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky