Bydlení, dovolená a nečekaný výdaj
10 % domácností s nejvyššími příjmy mělo náklady spojené s bydlením (nájem, elektřina, plyn, teplo a teplá voda, vodné a stočné, paliva a ostatní služby) v průměru ve výši 9 300 CZK měsíčně. Domácnosti s nižšími příjmy platily méně. S jedinou výjimkou: 10 % domácnosti s nejnižšími příjmy platily 9 600. Zatímco pro ty s nejvyššími příjmy to představuje 11 % jejich příjmů, tak pro ty dole to je 31%.
Proč? 40 % domácností s nejnižšími příjmy bydlí v nájmu. U těch nahoře pětina. V těchto výdajích není imputovaný nájem, respektive splátky hypoték. Pamatujme, že 2/3 (všech) domácností, která bydlí ve vlastnickém bydlení, tak tato nemovitost není zatížený hypotékou.
Na druhou stranu průměrná podlahová plocha na osobu je poloviční: 53 m u nejvyšších a 24 m u nejnižších. 14% domácností s nejnižšími příjmy si nemůže dovolit dostatečně vytápět byt a 15 % trápí vlhkost v bytě.
Data také ukazují, že více než pětina domácností s nejnižšími příjmy si nemůže dovolit koupit myčku nebo sušičku, 18 % auto. Auto je v mnoha regionech podmínka nutná pro rozumnou mobilitu. 9 % chce, ale nemůže si pořídit počítač a 5 % internet. To omezuje dostupnost informací, služeb, vzdělávání...
Polovina domácností s nejnižšími příjmy se nemůže dovolit týdenní dovolenou mimo domov. Přes všechny příjmové decily si dovolenou nemůže dovolit přes 2,5 milionů lidí. Pro ně Schengen není prioritou.
Polovina se nemůže dovolit zaplatit nečekaný výdaj ve výši 14 100 CZK. Pokažená pračka nebo vyšší účty například za energie je cestou do finanční tísně.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)