Pět realitních fíglů, na které byste si měli dát při prohlídkách pozor
Vybíráte nový dům nebo byt? Pak vás pravděpodobně čeká kolečko prohlídek s realitním makléřem. A i když si myslíte, že jste připraveni odhalit všechny záludnosti a skryté vady, opak může být pravdou. Makléři se totiž často nezdráhají využít nejrůznější „fígle“, díky kterým působí nemovitost na prohlídce lépe než v každodenní realitě. Co by pro vás mělo být varovným signálem?
Prohlídky podkrovního bytu v zimě
Podkrovní byt může na první pohled působit velmi romanticky. Zvlášť když si ho prohlížíte na podzim či v zimě, kdy slunce není v plné síle. V létě se ale může proměnit ve žhavou past, ve které se nevyspíte a kterou ani nevyvětráte.
Při prohlídce bytu v podkroví si proto vždy ověřte, zda je v něm klimatizace či řízené větrání. Zkontrolujte umístění místností vůči světovým stranám a dostatečný přístup denního světla. Pozor si dejte na střešní okna – moderní byty už nabízí automatické zavírání při dešti a zatmívání, ale u starších oken hrozí netěsnosti. Problémem může být i ztížený přístup k větrání a omezené výhledy, které mohou po čase vyvolávat pocity stísněnosti.
Rozsvícená světla
Potkali jste se s makléřem v bytě, kde je všude rozsvíceno? Zpozorněte. Možná jde o pokus odvést vaši pozornost od faktu, že byt je vlastně velmi tmavý. Tím spíš, pokud makléř směruje všechny termíny prohlídek na večer, kdy už se bez světla neobejdete.
Řešení? Trvejte na prohlídce v jinou denní dobu, kdy není nutné svítit. Okamžitě zjistíte, zda si nechcete koupit či pronajmout tmavou „kobku“, kde budete muset svítit nepřetržitě.
„Nedostatek denního světla je typickým problémem přízemních bytů, které se i kvůli tomu většinou prodávají za příznivější cenu. Pak musíme zvážit, zda pozitiva bytu dokáží vyvážit to, že přirozeného světla v něm bude poskrovnu,“ dodává Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky.
Dojezdová vzdálenost mimo špičku
Plánujete koupi domu nebo bytu mimo centrum? Pak bude hrát velkou roli dojezdová vzdálenost – ať už autem nebo MHD. Právě s tou si ale makléři často „vyhrají“ a zpravidla ji určovat podle provozu mimo špičku.
Pokud máte sraz na prohlídku vždy v hodinách, kdy je provoz minimální, buďte obezřetní. Zkuste si k bytu dojet v ranní špičce nebo odpoledne a reálně si ověřte, kolik vám zabere cesta do práce a s dětmi do školy. U MHD si prověřte i frekvenci spojů a možné výluky či plánovaná dopravní omezení. Nenechte se ukolébat sliby jako „Do dvou let tu bude nová zastávka.“
Prohlídky v málo vytíženou dobu
Byty v centru nebo jeho blízkosti jsou samozřejmě horkým zbožím. Než ale nadšeně podepíšete smlouvu, měli byste si byt, a hlavně jeho nejbližší okolí „zažít“ i jindy než v dopoledních hodinách, kdy vám makléř nabízí prohlídky. A kdy je pravděpodobně všude dost volných míst k zaparkování a turistický ruch je minimální.
Domluvte si prohlídku v odpolední špičce a ve všední den. Možná vás překvapí, jak moc se okolí bytu změní, a ověříte si, zda míru hluku dlouhodobě zvládnete.
„Při prohlídce bytu bychom měli získat co nejlepší představu i o ruchu v domě. A to samozřejmě nezjistíme v deset dopoledne, kdy je drtivá většina obyvatel v práci a ve škole. Mnoho zájemců je pak nemile překvapeno panelákovou realitou,“ upozorňuje Lucie Starovičová a dodává „Nebojte se proto oslovit sousedy a zeptat se jich, jak se jim v domě bydlí.“
Home staging
Pod termínem home staging se ukrývá příprava domu nebo bytu na prodej. Byty jím často procházejí už v rámci focení na realitní weby. Důvod je zřejmý – dobrá prezentace je polovina úspěchu. Načančaný interiér by vás ale neměl odvést od skutečné podoby bytu i možných nedostatků.
Pamatujte, že home staging hraje spíše na efekt. Nevyřeší špatnou orientaci místností, nedostatek denního světla ani vlhnoucí zdi. Představte si byt i bez stylových doplňků a osvětlení – takový ho totiž budete kupovat.
Malý realitní slovníček
Romantická chata – chata bez vody a elektřiny se suchým záchodem
Byt v rozvíjející se čtvrti – deset let budete trpět stavební hluk a kolem domu vám budou jezdit bagry
Blízko centru – dřív než za 30 minut v centru nebudete
Bydlení venkovského charakteru – novostavba v poli odříznutá od jakékoliv infrastruktury
Útulný byt – 1+kk, kam se vám nevejde ani skříň a budete muset každý večer rozkládat gauč
Netradiční dispozice – do koupelny jdete přes tři místnosti
Po rekonstrukci – předchozí majitelé vyměnili okna za plastová a nevkusně vymalovali
Nemovitost s potenciálem – dům na spadnutí vyžadující desítky milionů v kapse
Zajímavé architektonické řešení – obloukové zárubně a na balkoně kuželková balustráda
Genius loci – byt ve staré čtvrti bez jakékoliv vybavenosti, kde se večer bojíte vyjít ven
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Nejlepší domácí vánočka: Jak upéct dokonalou vánočku? Recept a postup pletení vánočky (názorné video)
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž