Dramatický růst cen skladů v Česku narazil na strop, poptávka klesá
Nájemné skladových prostor v České republice se za posledních pět let zdvojnásobilo, aktuálně však dosáhlo svého vrcholu. Vliv na to mají i propady obratů tuzemských eshopů, kvůli nimž se řada společností snaží zmenšovat své skladové plochy, případně se častěji zajímá o nájemní smlouvy na kratší období. Vysoké ceny navíc odhánějí nájemce do sousedních zemí, které jsou až o třetinu levnější a nabízí širší výběr prostor. Neobsazenost za hranicemi ČR se totiž dle expertů ze společnosti Colliers pohybuje kolem 5 %, což je ve srovnání s českými 2,9 % výhoda.
Ceny skladů se začínají korigovat
Za sklady nájemci zaplatili před pěti lety o polovinu míň než v posledních měsících. Zdražování zasáhlo celou Evropu, nicméně v případě Česka byla situace ještě posílena vyčerpáním dostupných prostor, což logicky podpořilo další navýšení jejich cen.
„Důvodem, proč ceny narazily na strop právě teď, je skutečnost, že dosavadní stav dramatického růstu ohrožoval konkurenceschopnost Česka v porovnání s okolními státy. Jak se ukázalo, v některých lokalitách byly ceny opravdu přepálené přetlakem poptávky a nyní dochází k jejich normalizaci. Trh se saturoval a jsme svědky korekcí cen. Svou roli také hraje poměrně drastický pokles poptávky, na který se pronajímatelé snaží reagovat,“ vysvětluje Miroslav Kotek, vedoucí oddělení průmyslových nemovitosti ve společnosti Colliers, a dodává: „Korekce cen nájmů je patrná zejména kolem Prahy, kde nejlepší prostory dosahují ceny kolem 7 € za metr čtvereční, zatímco v regionech si ceny drží úroveň kolem 6 €.“
Krátkodobé nájemní smlouvy novým trendem
V kontextu snižující se poptávky po skladových prostorách se objevuje další klíčový trend – rostoucí zájem o krátkodobé nájemní smlouvy. Podle Colliers je tento trend způsoben několika faktory. V prvé řadě jde o ekonomickou nejistotu, která vede firmy k preferenci flexibility, aby mohly rychle reagovat na měnící se tržní podmínky a minimalizovat rizika. Dalším hybatelem jsou problémy v e-commerce sektoru – pokles růstu a zvýšené náklady nutí společnosti přehodnotit své skladové kapacity a přizpůsobit se novým potřebám. Změny v globálních dodavatelských řetězcích a narušení způsobená pandemií také přispívají k potřebě flexibilnějších skladových řešení, aby se firmy mohly rychle přizpůsobit výkyvům v dostupnosti surovin a výrobků. Tyto faktory dohromady vytvářejí prostředí, ve kterém krátkodobé nájemní smlouvy nabízejí potřebnou flexibilitu a adaptabilitu.
„Pokud nájemce požaduje podmínky, které se výrazně odlišují od tržního standardu, respektive jsou výrazně pod ním, bude mít situaci hledání pronájmu výrazně ztíženou. Developeři a majitelé nemusí být ochotni uzavírat takové smlouvy ani v období slabší poptávky. Kratší nájemní smlouva logicky může znamenat vyšší nájem nebo menší ochotu majitele vyjednávat o slevě či výši pobídek. Na druhou stranu zaznamenáváme ochotu pronajímatelů jít potenciálním nájemcům vstříc v jiných aspektech – řeč může být o vybavení prostor či jiném zatraktivnění nájmu,“ dodává Miroslav Kotek s tím, že standardně se smlouvy uzavírají na 5 let, v současné době však firmy často preferují 3 roky.
Budoucí vývoj a konkurenceschopnost: Zasáhnout musí i stát
Do budoucna se očekává, že trh s komerčními nemovitostmi, zejména v oblasti skladových prostor, bude i nadále procházet postupnou korekcí cen. Očekávají se menší výkyvy v cenách, a to jak směrem nahoru, tak dolů, bez drastických změn v desítkách procent. Poptávka po skladech sice v porovnání s předchozími silnými roky zpomalí, avšak potřeba skladových a výrobních prostor zůstane stabilní. Pro zajištění konkurenceschopnosti českého trhu bude nezbytné, aby stát podpořil další rozvoj, například úpravou podmínek zaměstnávání cizinců a zrychlením budování silniční infrastruktury.
„V současném dynamickém tržním prostředí je klíčové, aby firmy plánovaly s dostatečným předstihem a byly v neustálém kontaktu s trhem. Schopnost rychle se rozhodovat a reagovat na nové příležitosti je zásadní, protože trh se mění rychle a možnosti mohou být otevřeny jen krátkou dobu,“ uzavírá s doporučením Miroslav Kotek.
Skupina Colliers
Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) je přední diverzifikovaná společnost poskytující profesionální služby a správu investic. Naše společnost působí v 62 zemích a 17 000 podnikavých profesionálů spolupracuje na poskytování odborného realitního a investičního poradenství klientům. Již více než 27 let přináší naše zkušené vedení s významným vnitřním podílem akcionářů složené roční investiční výnosy ve výši 20 %. S ročními příjmy ve výši 4,1 miliardy dolarů a více než 50 miliardami dolarů spravovaných aktiv společnost Colliers maximalizuje potenciál nemovitostí a reálných aktiv, aby urychlila úspěch našich klientů, našich investorů a našich lidí.
Více informací na: www.colliers.com/cs-cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Fond REALIA uzavřel úspěšný rok další akvizicí v Plzeňském kraji
- Inflace na konci roku vzrostla, průměr za celý loňský rok dosáhl 2,4 %, nejvíce přispěl růst cen spojených s bydlením
- Revitalizace městského brownfieldu v Pardubicích přešla do poslední fáze: Nová Tesla bude dokončena ještě letos
- Co musíme vědět do nového týdne!
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %