Francie mohutně navyšuje dovoz ruského plynu, letos o více než 100 %. Přeprodává jej hodně Belgii – zřejmě slušný byznys
Francie letos dováží více ruského plynu než Maďarsko. V prvním letošním pololetí dramaticky navýšila objem dovozu ruského plynu, meziročně o více než 100 %. Dovezla jej 4,4 miliardy metrů krychlových (viz rfi). Loni to ve stejném období roky byly jen zhruba dvě miliardy kubíků.
Zatímco Francie takto navyšovala dovoz plynu z Ruska, poklesl letos v podstatě v odpovídající míře její dovoz téže suroviny ze Spojených států, Angoly, Kamerunu, Egypta a Nigérie.
Maďarsko, označované za největšího spojence Ruska v EU, loni dovezlo přibližně 5,5 miliardy metrů krychlových plynu z Ruska (zde). Z toho nějaké 4,5 miliardy černomořským potrubím TurkStream a zhruba miliardu plynovodním tranzitem přes Ukrajinu. To znamená, že maďarský dovoz ruského plynu alespoň částečně dává na tranzitních poplatcích vydělávat Ukrajině, což se o francouzském dovozu ruského plynu říci samozřejmě nedá, neboť se cele uskutečňuje námořní cestou.
Francie ruský plyn, který získává zkapalněný, evidentně zhusta přeprodává Belgii, kam již proudí plynovody. Jde zjevně o výnosný obchod, neboť ruský plyn je v určité slevě, kvůli reputační újmě, jež souvisí s obchodováním s ním. Ta ale Francii zjevně příliš netrápí.
Země EU, tedy nejen Francie, letos v prvním pololetí navýšily svůj dovoz zkapalněného ruského plynu meziročně o sedm procent, vyplývá dále z dat americké neziskové organizace Institute for Energy Economics and Financial Analysis.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)