Přes 44 % Čechů stále neví o nízkém tarifu elektřiny. Ročně s ním přitom mohou ušetřit přes 4 500 Kč
Češi si kvůli vysokým cenám stále snižují náklady na chod domácnosti. Přesto stále nevyužívají všechny dostupné cesty k úsporám. 44 % spotřebitelů, kteří mají na starost rodinný rozpočet, stále neví o možnosti tzv. nízkého tarifu. Z těch, kteří o dvoutarifní sazbě ví, ji využívá méně než polovina. Dalších 15 % ji nevyužívá i přesto, že vlastní některé ze zařízení, díky kterým na ni mají nárok. Vyplývá to z průzkumu společnosti epet. Přes tři čtvrtiny z nich by o zřízení nízkého tarifu uvažovalo za lepších podmínek od dodavatelů.
Přes 44 % Čechů, kteří mají na starost rodinný rozpočet, stále neví, že si mohou u svého dodavatele elektřiny zřídit tzv. nízký tarif, díky kterému mohou ročně výrazně snížit výdaje na energie. „Na nízký tarif, tedy tzv. dvoutarifní sazbu mají nárok statisíce domácností. Pro zřízení stačí vlastnit bojler, elektrické topení, akumulační či hybridní vytápění, elektromobil či tepelné čerpadlo, nebo mít sjednaný víkendový režim,“ vysvětluje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet, alternativního dodavatele energií, který dodává plyn a elektřinu na český trh již 18 let.
Především v dnešní době, kdy se řada domácností snaží kvůli vysokým životním nákladům snížit výdaje za domácnost, má dvoutarifní sazbu zřízenou méně než polovina respondentů, kteří o možnosti vědí. Nejčastěji mají nízký tarif díky bojleru, elektrickému topení nebo tepelnému čerpadlu. Vyplývá to z průzkumu společnosti epet. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Třetina dotázaných domácností nemá na nízký tarif nárok, jelikož nevlastní potřebné spotřebiče či zařízení. Alarmující však je, že dvoutarifní sazbu nevyužívá téměř 15 % respondentů, kteří jednu z výše zmíněných podmínek splňují.
Domácnosti mohou díky nízkému tarifu ušetřit v průměru přes 4 000 korun ročně
Právě na úsporu financí je však tarif skvělým nástrojem. Například modelová domácnost s roční spotřebou do 4 MWh, využívající elektrický bojler na ohřev vody, může pomocí dvoutarifní sazby ušetřit přes 4 500 Kč za rok. Tisíce mohou ušetřit také domácnosti, které mají elektromobil nebo elektrické vytápění.
Téměř 30 % respondentů, kteří využívají nízký tarif, uvedlo, že za poslední rok na nákladech za elektřinu ušetřili mezi 1 000 – 5 000 Kč. Dalších bezmála 15 % si účty za elektřinu snížilo o 5 000 – 10 000 Kč.Nejčastěji Češi v nízkém tarifu spouští zařízení na ohřev vody, pračku a elektrické vytápění
Méně než třetina českých spotřebitelů, která má zřízený nízký tarif, plánuje provoz svých spotřebičů tak, aby spínaly vždy jen v čase, kdy je nízký tarif aktivní. Tedy v čase, kdy odebírají elektřinu za nižší cenu.
40 % respondentů přiznává, že se snaží spouštět spotřebiče v době nízkého tarifu, ale ne vždy si vzpomenou a zapnou spotřebič v správném čase. Přes čtvrtinu respondentů s nízkým tarifem pak provoz spotřebičů neplánuje vůbec. „Každá koruna se ale počítá, a i kvůli pár opomenutím mohou spotřebitelé v důsledku přijít o tisíce korun. Obzvláště, pokud třeba v dnešní době nabíjí ve vysokém tarifu elektromobil,“ dodává Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.
Češi nepovažují aktuální podmínky nízkých tarifů za výhodné
Češi však nejsou se současnými podmínkami spokojení. Uvedlo to přes 40 % těch, kteří možnost nízkého tarifu znají. Přes tři čtvrtiny domácností, které momentálně vlastní některé ze zařízení, které by jim zřízení nízkého tarifu umožnilo, uvedly, že pokud by byly podmínky výhodnější, dvoutarifní sazbu by si sjednaly.
Průzkum společnosti epet probíhal ve dnech od 25. 7. do 30. 7. 2024 na reprezentativním vzorku 1027 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Ceníky elektřiny pro domácnosti
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní