Nájemní bydlení tvoří téměř 20 % investic do nemovitostí
Podle analýzy Savills Rental Housing in Prague stoupá od roku 2023 podíl rezidenčních transakcí[i] na celkovém investičním objemu investic a za první pololetí 2024 dosáhl téměř 18 %, tedy 158 milionů eur. Za druhé čtvrtletí je to dokonce 22 % celkového objemu. Jedná se hlavně o transakce týkající se projektů nájemního bydlení, kterými v prvními pololetí byly Vysočanský mlýn zakoupen MINT rezidenčním fondem, Nová Elektra byla akvizice AFI Europe a Pražské arcibiskupství koupilo Rezidenci U Šárky, Xplace Hranička/Waltrovka a Xplace Milovice. Přitom historicky podíl rezidenčních transakcí, převážně bytových domů, nepřesáhl 5 %.
Fraser Watson, Head of Investment v Savills, říká: „K růstu investic do nájemního bydlení pomohla i změna přístupu developerů. Z trhu kvůli drahým hypotékám vymizeli běžní kupci a začaly se prodávat celé bloky právě institucionálním investorům. Posledních pár let bylo pro developery jakýmsi katalyzátorem změny. Ačkoli prodej celé budovy může vést k malé ztrátě celkových příjmů získaných z prodeje jednotlivých bytů, je tato možnost pro developery jednodušší a výhodnější. „Uvidíme, jak se bude trh s nájemními byty vyvíjet a měnit, jakmile se začne dynamicky rozvíjet sektor rezidenčního bydlení. Stále však hrozí, že byty mohou být pro běžného vlastníka finančně nedostupné.”
„Očekáváme, že letos nájemní bydlení překoná objem minulého roku a rok 2024 tak bude jedním z nejúspěšnějších let pro tento nemovitostní sektor. Nájemní bydlení má potenciál k dalšímu významnému růstu, čemuž přispívají podmínky na trhu vlastnického bydlení. Nájemní bydlení jako produkt je tedy u investorů stále oblíbenější, a proto očekáváme zdravou úroveň aktivity v tomto sektoru i v příštím roce,“ doplňuje Vojtěch Wolf, Senior Investment Analyst v Savills.
[i] Největším trhem, na němž se nájemní bydlení prosazuje, je Praha. Aktuálně v ní existuje 4130 moderních nájemních bytů, tzn. ty byty které developeři a institucionální investoři staví či rekonstruují přímo za účelem dlouhodobého pronájmu. Od roku 2021 jejich kapacita vzrostla o 65 %. Momentálně je ve výstavbě další zhruba tisícovka nájemních bytů a více než další tři tisíce bytů developeři připravují. Kromě moderních bytových domů v institucionálním vlastnictví se do sektoru nájemního bydlení řadí také spolubydlení (tzv. Co-Living), soukromé vysokoškolské koleje a bydlení pro seniory.
Ivona Novotná, PR Specialist, Savills
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Nové byty v Brně: Ceny dosáhly rekordu a během prvního čtvrtletí se jich prodalo bezmála tolik jako za rok 2023 dohromady
- Nájmy se zvedly ve většině případů do 10 procent, ukazují data za první letošní kvartál
- Ceny nemovitostí stoupají. Jaké jsou ceny a prodeje nejen v krajských městech?
- Fiasko digitalizace stavebního řízení připravilo české stavebnictví loni orientačně o 14 miliard korun, denně tak průměrně o 38 milionů korun
- Levnější bydlení jen tak nepřijde. Stavební práce i materiál pokračují ve zdražování
- Příchod jara žene hypoteční trh vzhůru. Hypoték je o polovinu více než loni, objem je o 75 procent vyšší