Správný postup při čištění zaplavené studny
Po povodni se obvykle lidé soustředí na viditelné škody a mohou snadno přehlédnout méně nápadné, ale velmi nebezpečné následky. Pokud váš dům, zahradu a přilehlé okolí postihla povodeň, je důležité nepít vodu ze zaplavené studny, dokud není voda v ní opět čistá a bezpečná. Přinášíme vám praktický návod, jak se o zaplavenou studnu správně postarat.
Podle epidemiologů by se lidé měli rozhodně vyhnout pití vody ze zaplavené studny. Taková voda může být kontaminovaná výkaly či chemikáliemi z přilehlého okolí, což představuje vážné zdravotní riziko. Než budete vodu využívat jako pitnou, je nutné provést důkladné čištění a nechat ji odborně zkontrolovat.
V jakých případech je potřeba studnu vyčistit?
S čištěním je možné začít až po odstranění příčiny kontaminace. V případě povodní počkejte na ustoupení povodňové vody a snížení hladiny spodní vody. Poté, co voda opadne, nejprve zkontrolujte stav studny a jejího okolí. „Pokud studna nebyla povodní přímo zasažena, ale nachází se v blízkosti zaplaveného místa, je potřeba provést jednorázovou silnou dezinfekci vody a kontrolní rozbor, který případný problém odhalí,“ vysvětluje Lenka Hurná, specialista na vývoj produktů pro péči o domácnost společnosti Unilever.
Zaplavenou studnu je vždy nutné důkladně vyčistit. Můžete si najmout specializovanou firmu, která se o celý proces postará. Na odborníky se musíte obrátit i v případě, že máte vrt. U běžné kopané studny můžete zajistit čištění i svépomocí, avšak dbejte na bezpečnost. Ideální je pracovat ve skupině tří lidí, kdy jeden je uvnitř a dva jej zajišťují zvenčí.
Správný postup čištění
Pokud jste se rozhodli čistit studnu sami, uvádíme 12 kroků, jak postupovat.
Postup čištění studny
- Mechanické čištění okolí: Nejprve mechanicky očistěte vnější části studny včetně krytu a čerpacího zařízení od bahna a dalších nečistot.
- Odvětrání studny: Po odstranění krytu nechte studnu větrat minimálně 6 hodin. Před vstupem raději ověřte, že se v ní nenachází nebezpečné plyny (například pomocí svíčky).
- Instalace kalového čerpadla: Nainstalujte kalové čerpadlo a vyčerpejte znečištěnou vodu. Vodu odvádějte do odpadu nebo dostatečně daleko od studny, aby nedošlo k opětovnému znečištění.
- Čištění stěn a dna studny: Následuje čištění skruží (stěn studny) pomocí tlakové vody, případně mechanického kartáče, a dna včetně čerpacího zařízení. Po čištění studnu propláchněte čistou vodou, kterou následně znovu odčerpejte.
- Odstranění a obnova dna: Vyjměte štěrkové či pískové podloží a odstraňte případné nečistoty.
- Dezinfekce: Vnitřní stěny studny včetně dna a čerpacího zařízení omyjeme dezinfekčním prostředkem s chlórem a nechte nejméně hodinu působit. „Pro čištění studní doporučujeme používat dezinfekční prostředky s aktivním chlorem, jako je například SAVO Original, které účinně likviduje bakterie a viry,“ doporučuje Lenka Hurná, Specialista na vývoj produktů pro péči o domácnost společnosti Unilever. „Vždy pracujte v ochranných rukavicích a dodržujte pokyny na obalu výrobku.“
7. Opětovaný oplach: Po dezinfekci vše opláchněte čistou vodou a vodu opět odčerpejte.
8. Vysypání dna: Dno pokryjte ideálně novým štěrkem nebo hrubým pískem. Pokud to není možné, využijte důkladně umytý původní štěrk.
9. Oprava studny: Proveďte případné opravy, zejména utěsnění spár a zajištění případných prasklinek, a to nejen uvnitř studny. K poškození může dojít nejen vlivem povodní, ale i každoročního promrzání půdy. Prasklinky ošetřete lepidlem určeným ke kontaktu s pitnou vodou a cementovou mazaninou.
10. Opětovné plnění: Poté stěny opět opláchněte vodou a vyčistěte i přítoky. Následně studnu znovu naplňte vodou. Pokud je kalná, pokračujte v čerpání, dokud zákal zcela nezmizí. Poté odstraňte kalové čerpadlo.
- Dezinfekce vody: Nakonec se provádí finální dezinfekce. „Po několika hodinách je také dobré vypustit trochu vody, aby byla vydezinfikována i rozvodná potrubí,“ říká Lenka Hurná.
- Kontrola vody: Následně se 3-4 týdny voda ze studny používá jako užitková. „Nezapomeňte, že i po dezinfekci je nutné provést laboratorní rozbor vody, abyste měli jistotu, že voda je skutečně bezpečná k užívání,“ dodává Lenka Hurná.
Použité zdroje: Ministerstvo zdravotnictví, Krajská hygienická stanice, Úrad verejného zdravotníctva SR, Laboratoř Monitoring.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Přibyl v bytě nový spolubydlící nebo je třeba zvýšit nájem? Neřešte novou smlouvu, stačit bude dodatek
- Pětivteřinová pauza může zachránit vztah, brání výbuchu emocí, potvrzuje studie
- Jak snížit spotřebu energie za vytápění? Naučme se neplýtvat
- Mixologie vitamínů a minerálů: Které k sobě jdou bez problémů a jakým kombinacím se raději vyhnout?
- Věda Plus: Revoluční léčba, která vrací pacienty s Parkinsonovou nemocí do života (audio)
- Beskydské Pustevny lákají návštěvníky na zamrzlé peklo (video)