Rádce: Vše co potřebujete vědět o příspěvku na bydlení

Příspěvek na bydlení představuje dávku, která přispívá osobám nebo rodinám při úhradě nákladů souvisejících s bydlením. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, kdo má nárok na příspěvek na bydlení, jak o něj zažádat a jaké jsou pro rok 2024 dostupné dotace spojené s bydlením.

Jaké jsou základní podmínky pro získání příspěvku na bydlení?

„Dle zákona o státní sociální podpoře mohou o příspěvek na bydlení žádat vlastníci bytu nebo uživatelé bytu na základě nájemní či podnájemní smlouvy. Na příspěvek mohou za splnění zákonných podmínek dosáhnout nejen nezaměstnaní občané, ale také zaměstnanci, OSVČ nebo studenti. Pro přiznání příspěvku na bydlení není určený jednoznačný příjmový limit. Při schvalování žádosti se bere v potaz nejen příjmová situace domácnosti, ale také náklady na bydlení. Náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné a stočné apod.) musí být větší než 30 % rozhodného příjmu domácnosti a současně těchto 30 % nesmí být vyšší než částka normativních nákladů na bydlení,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz

Co je to rozhodný příjem domácnosti?

Rozhodný příjem je pro dávky státní sociální podpory čistý měsíční průměr příjmu rodiny za stanovené období, za příjem je v tomto případě považovaný i rodičovský příspěvek a příspěvek na dítě.

Co jsou normativní náklady na bydlení?

Normativní náklady na bydlení se stanovují jako průměrné celkové náklady na bydlení dle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Pro rok 2024 jsou normativní náklady u vlastního nebo družstevního bydlení stanoveny na 8.932 pro jednu nebo dvě osoby, 11.161 pro tři osoby a 13.568 pro čtyři a více osob. V případě nájemního bydlení se normativní náklady odvíjejí od města a počtu osob:

Jaká je výše příspěvku na bydlení?

„Výše příspěvku na bydlení není pevně stanovena, odvíjí se od příjmů a skutečných nákladů na bydlení. Při výpočtu hraje roli i počet lidí, kteří v domácnosti bydlí, forma bydlení a v neposlední řadě velikosti města. Pokud by například o příspěvek žádala tříčlenná rodina žijící v obci s více než 70.000 obyvateli, která žije v nájmu s náklady na bydlení o výši 21.000 Kč a má čistý měsíční příjem 45.000 Kč, měla by nárok na příspěvek ve výši 2.400 Kč,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Kde a jak podat žádost o příspěvek na bydlení?

Žádost o příspěvek na bydlení je možné podat několika způsoby:

Osobně nebo na podatelnu na místě příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR na základě skutečného pobytu žadatele, poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště, e-mailem s elektronickým podpisem na e-mail příslušného kontaktního pracoviště, soukromou datovou schránkou do datové schránky příslušného kontaktního pracoviště, jednoduše online prostřednictvím Klientské zóny Jenda, do které je možné se přihlásit Bankovní identitou, eObčankou, NIA ID nebo mobilním klíčem eGovernmentu.

K žádosti je potřeba doložit veškeré potřebné dokumenty, nejčastěji se jedná o potvrzení úhrad nájemného, potvrzení úhrad nákladů souvisejících s užíváním bytu a za energie, nájemní smlouvu, doklad o výši čtvrtletních příjmů, doklad o výši nákladů na bydlení a vyrozumění KÚ. Žádost se podává na dobu neurčitou.

Kdy se vyplácí příspěvek na bydlení?

Na vyřízení žádosti mají úředníci třicet dní od podání. Příspěvek se vyplácí zpětně za kalendářní měsíc, ve kterém žadateli náležela dávka. Dávku za leden tedy obdržíte v únoru, za únor v březnu apod. Nejpozději se příspěvek vyplácí do konce následujícího měsíce po měsíci, za který žadateli náleží.

Příspěvek na bydlení pro seniory a studenty

Při splnění zákonných podmínek mohou příspěvek na bydlení využít také studenti nebo starobní a invalidní důchodci. Co se týče seniorů, na příspěvek zpravidla dosáhnou lidé, kteří bydlí sami v nájemním bydlení a pobírají pouze starobní, případně invalidní důchod.

Jaké existují druhy dotací na bydlení?

Kromě státního příspěvku na bydlení můžete při dodržení stanovených podmínek využít také dotace na bydlení. Aktuálně mohou zájemci žádat o některou z dotací z programu Nová zelená úsporám:

1) Nová zelená úsporám Standard

Tato dotace je určena pro majitele domů, kteří chtějí bydlet lépe a kvalitněji, šetřit náklady za energie a zároveň šetřit životní prostředí. Dotace se vztahuje například na zateplení, fotovoltaické systémy, řízené větrání s rekuperací apod. Jak žádat o dotaci? Nejdříve se přesvědčte o tom, že splňujete podmínky programu, následně si vyberte specialistu, který vám pomůže s přípravou projektu, a poté podejte prostřednictvím stránek Agendového informačního systému SFŽP ČR* žádost.

„V rámci programu Nová zelená úsporám Standard je možné využít dotaci až ve výši 535.000 Kč pro výstavbu nebo nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností, který využívá energii z obnovitelných zdrojů,“ přibližuje Petr Jermář z banky.cz.

2) Nová zelená úsporám Light

Program Nová zelená úsporám Light, který byl spuštěný v roce 2023, si dal za cíl pomoci v době energetické krize domácnostem ohroženým chudobou. Jaká jsou pravidla pro získání dotace? Dotace je určena pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy, které chtějí realizovat zateplení bydlení, výměnu oken či vchodových dveří nebo pořídit kotle, kamna, tepelná čerpadla či solární ohřev vody.

3) Oprav dům po babičce

Dotací na rekonstrukci domu s cílem výrazného snížení výdajů na bydlení je zálohová dotace Oprav dům po babičce. Dotaci je možné využít kromě zateplení domu také například na využití tepla z odpadních vod nebo pořízení fotovoltaických systémů apod.

Veškeré informace o dotacích z programu Nová zelená úsporám včetně podmínek pro dotace na bydlení, formulářů pro dotace na bydlení, časového harmonogramu dotací a kontaktů na poskytovatele dotací najdete na stránkách Nová zelená úsporám**.


*https://zadosti.sfzp.cz/AISPortal/LW/Views/Core/Detail?action=get&id=365A80FE-A452-490B-9D9D-63161564A311&idForm=a12b5f7e-bd75-4819-9030-6e87f4410f9f&idbo=b6faa0e4-7fdf-413e-b134-ae1e3516fcb8
**https://novazelenausporam.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika