Vesnický dům jako z jiného století

Redakce, 14.10.2024
vesnický dům exteriér ilustrační

Jedno z největších českých měst, jeho menší část a jeden malý dům, postavený rukama mladé rodiny. Jejich inspirací se staly tradiční domy našich předků – jednoduché a funkční. Není to typizovaná novostavba z katalogu, ale domov, do něhož byla vložena duše od prvního kamene až po střechu.

Od předků si bereme to nejlepší

Původně zde léta byla pouze zahrada, dnes tu stojí tato podlouhlá, hmotou kompaktní novostavba. Zadání pro architekty znělo jednoznačně – snadné a levné. Majitelé si totiž chtěli dům postavit svépomocí. Inspirací jim byly domy z dob našich předků, které jasně splňovaly vizi zadání. Začalo to jednoduchostí, konceptem, který se nebojí omezit nadbytečnost a soustředí se na podstatné. Výsledkem je dům, který spojil praktické využití prostoru a poctivé řemeslo.

Na seně už nikdo nespí

U starých stavení byla obytná část plynule spojena s chlévem i stodolou. Půda takovýchto objektů primárně sloužila k uskladnění sena. „Díky úzkým půdorysům starých podélných domů byla menší spotřeba stavebního materiálu, zejména dřeva. To se projevovalo hlavně při konstrukci stropů a krovů, které měly štíhlejší profil. Tvar těchto domů byl během času ovlivněn především tradicí a snahou ušetřit,“ uvádí Ing. arch. Martin Vymetálek ze studia Bydloarchitekti, a dodává: „My jsme převzali již vymyšlené a tím jsme se inspirovali.“ Seno ani chlévy se v domě rozhodně nenachází a je plně přizpůsoben pro pohodlné bydlení rodiny v 21. století. „Místo půdy jsme některé části domu otevřeli až do střechy. Návrh pro nás měl hladký průběh. Majitelé se do něj zamilovali na první pohled, a tak jsme společně pokračovali k cíli,“ konstatuje architekt Martin Vymetálek.

Svým měřítkem drobný dům do svého okolí přirozeně zapadá. Nachází se na severní straně pozemku a je přirozeně vsazen do mírného svahu. Ovšem obytné místnosti a okna s výhledem do údolí jsou orientovaná na jih. Okolo domu se nachází z jedné strany zahrada s chatkou, z druhé starý statek, avšak upravený k bydlení a na další parcele stojí kurník.

Tradiční stavba i materiály

Dům je tradiční i co se týče materiálů,“ zdůrazňuje Ing. arch. Martin Vymetálek. Stěny domu tvoří tepelně izolační keramické tvárnice Porotherm 50 EKO+. Plechová střecha tmavé barvy od firmy SATJAM se solárními panely je sladěna s velkými jednoduchými okny bez příkras. „Střechu jsme majitelům doporučili my, protože s ní máme dobré předchozí zkušenosti z jiných staveb. Finální rozhodnutí bylo na majitelích. Tato krytina vyhovovala jejich představě o kvalitním, ale zároveň cenově dostupném materiálu, který zvládnou i svépomocí,“ dodává Ing. arch. Martin Vymetálek. Zvolena byla varianta SATJAM Rapid v antracitové barvě, která svým vzhledem napodobuje falcovanou střechu. Je lehká, kompaktnější a odolná vůči větru a sněhové zátěži. „Střecha SATJAM Rapid je opatřena naklapávacími zámky, takže její montáž je rychlá a v tomto případě poměrně snadná. Důležitá je ale správná skladba střechy, aby se předešlo případným komplikacím,“ říká Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM.

Na východní část domu je přisazena dřevěná kůlna, která kontrastuje se světlou omítkou domu. Pod štítem domu přechází v kryté stání pro auta a zároveň ukrývá a chrání vchod do domu. Z druhé strany na kůlnu navazuje krytá terasa, jejíž zábradlí je v ladícím dřevěném provedení. Nachází se na ní venkovní posezení se závěsným křeslem a modrou lavicí, jejíž pomyslné dvojče stojí na nekryté části terásky mezi okny na jižní straně s výhledem do zahrady.

Dlouhý dům, dlouhá chodba

Co činí dům výjimečným, nejsou dokonalé minimalistické detaily, ani luxusní materiály. Je to právě atmosféra obyčejného vesnického, přesto velmi útulného domova. Na vstup do domu navazuje páteřní dlouhá chodba napříč celým domem až k jeho druhému konci. Podél její stěny prochází celým domem nábytková stěna. Nejprve v podobě botníku a šatní skříně v zádveří, dále pak navazuje jako kuchyňská linka v obytné místnosti, aby svoji službu zafinišovala coby šatna v chodbě k pokojům a ložnici. „Tuto stěnu jsme navrhovali my ve studiu. Další části interiéru jsme navrhli pouze v hrubosti ve formě několika skic. Zbytek interiéru už si majitelé domu navrhli sami, a ještě jej postupně vylepšují a doplňují,“ upřesňuje architekt Vymetálek ze studia Bydloarchitekti.

 

Malé detaily dělají velkou parádu

Ze vstupní chodby vedou dva vstupy. Jeden směřuje do místnosti s multifunkčním využitím, avšak primárně sloužící jako technická místnost s kotelnou. V ní se nachází kotel na tuhá paliva, zvolený vzhledem k dostupnosti palivového dřeva v obci. Druhý vstup vede na malou toaletu. Další kroky vedou do srdce domu, kterým je kuchyně s obývacím pokojem a jídelním koutem. Prostor opticky zvětšuje otevření místnosti bez stropu až po sedlovou střechu. To ji činí větší a vzdušnější. I díky vysokému stropu tu může být vysoká kuchyňská linka, kterou vytvořil v místní dílně truhlář, v čistě bílém laminu s vestavěnými spotřebiči. Uprostřed linky se nachází podélné okno přinášející žádoucí světlo a další odlehčení prostory. Místnost je zařízená prakticky a jednoduše. Uprostřed se nachází dřevěná pohovka s modrými polštáři a směřující k televizi a televizní skříňce naplněnou knihami. Místnost v chladných, jednoduchých bílých tónech zdobí nejen květiny a obrázky, ale také závěsná světla s kovovou objímkou v kontrastních teplých tónech.

 

Spí tu celá rodina

V druhé půli domu jsou ještě tři další pokoje. Na samotném konci chodby je koupelna s toaletou i vanou. Do místnosti vedou posuvné dveře, které šetří prostor úzké chodby i nevelké koupelny. U koupelny je v zadní části domu i ložnice majitelů. Místo odpočinku má bílé stěny a tmavou podlahu. Strop má přiznané a odhalené stropní trámy ze smrkového dřeva, nenápadně skrývající praktický vstup do podkroví domu. V místnosti je nejen manželská postel, ale i pelíšek pro čtyřnohého, psího člena rodiny. Široký parapet velkého okna s výhledem do zahrady zdobí opět květiny, ale i staré stolní dřevěné hodiny. Další dva pokoje slouží prozatím jako dětský pokoj a pracovna.

Dům má i podkroví. Strop a krov je proveden z dřevěných trámů a prken. Zateplený je minerální vatou. Slouží podobně jako v dávných dobách v podobě skladovacího prostoru, ovšem nikoli pro seno, ale například pro sezonní věci. Podkroví je ale v případě potřeby i obytné a slouží jako spací část. „Protože si investoři stavěli dům svépomocí, probíhala tak stavba delší dobu. Stále ještě dolaďují detaily či vybavení interiéru. Mám rád takovéto stavění rodinných domů. Myslím, že se tam pak lidem lépe žije a je to skutečně jejich dům, který si užívají od samotného počátku,“ doplňuje závěrem Martin Vymetálek ze studia Bydloarchitekti.

Technické údaje:

Realizace stavby: 20172020

Zastavěná plocha: 140 m2

Užitná plocha: 107 m2

Hrubá stavba: silikonová fasáda, cihly broušené, okna - hliníkové rámy s tepelněizolačním trojsklem, terasa - terasová prkna ze sibiřského modřínu

Interiér: stropy a krovy - smrkové dřevo, interiérové dveře - DTD deska + laminát




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba