Pohonné hmoty v Česku pokračují ve zdražování. Na dohled je však jejich zlevnění
Paliva v Česku druhý týden po sobě zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za posledních sedm dní o 34 haléřů na 35,65 koruny za litr. Nafta za stejnou dobu zdražila o 43 haléřů na průměrných 34,18 Kč za litr. Ceny pohonných hmot se tak vrátily na úroveň, kde byly zhruba před měsícem.
V příštích sedmi dnech ale růst cen pohonných hmot zmírní, ba přejde do stagnace. Vzestup cen by tak měl činit maximálně deset haléřů na litr, jak v případě benzínu, tak nafty. Důvodem je výrazný pokles cen ropy Brent, více než osmiprocentní, k němuž došlo v posledních deseti dnech. Dopad tohoto poklesu do cen pohonných hmot bude zčásti tlumit pokračující oslabování koruny vůči dolaru, takže výsledkem celkově bude právě onen mírný růst. Který by pak v dalším týdnu měl přejit do poklesu cen u čerpacích stanic.
Ve prospěch dalšího poklesu cen ropy promlouvají i trvalejší, strukturální pohyby, jež signalizují nadcházející „věk elektřiny“, jak o něm ve své nové prognóze referuje Mezinárodní agentura pro energetiku. Obchodníci s ropou jsou svědky převisu nabídky nad poptávkou, kterou tlumí nejen technologické posuny vstříc elektrifikaci, například v případě rozmachu elektromobility v Číně, ale také samotný slabší výkon globální ekonomiky, kterou zásadně zpomaluje nedostatečný růst opět Číny, ale i potíže řady západních ekonomik v čele s Německem.
Američtí producenti ropy z břidličných písků přitom nyní chrlí více ropy než Blízký východ. Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem by však na svém zasedání 1. prosince chtěli ukončit své stávající opatření v podobě škrtů v těžbě. Je ovšem otázkou, zda jim to situace na trhu dovolí. Tradiční těžaři by tím vytvořili další tlak na pokles cen ropy, kterou jsou schopni těžit při nižších nákladech než jejich američtí konkurenti, i tak však visí otazník nad tím, zda by tento jejich postup opravdu vedl k zamýšlenému, tedy k získání dostatečné části tržního podílu právě na úkor břidličných těžařů v USA.
Pro české motoristy z toho všeho plyne potěšující zpráva, že pokud nedojde ke geopolitické eskalaci, zejména mezi Íránem a Izraelem, ceny pohonných hmot by od první poloviny listopadu mohly opět nastoupit zřetelně sestupný trend.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní