Téměř 37 % Čechů kvůli cenám energií snižuje teplotu v domácnosti. 11 % z nich dokonce o 3 až 4 stupně

Více než pětina Čechů preferuje v domácnostech teplotu 22 °C a více. Téměř 37 % českých domácností však kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi muselo teplotu ve svých domácnostech snížit. Více než 40 % respondentů teplotu snížilo o 2 až 3 stupně. Celkem 18 % Čechů rovněž plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění. Odborníci se shodují, že zdravá teplota v domácnosti by se přes den měla pohybovat mezi 18 a 24 °C.

Češi své domácnosti v chladných měsících vytápějí nejčastěji na 20 až 22 °C, činí tak více než polovina. Celkem 23 % domácností však preferuje teplotu 22 °C a více. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti epet. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.


Více než třetina Čechů musela kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi snížit preferovanou teplotu ve své domácnosti. Přes 50 % z nich snížilo teplotu v domácnosti minimálně o 2 stupně. Více než desetina respondentů dokonce o 3 až 4 °C. Téměř pětina Čechů pak kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění.

18 % Čechů zvažuje investici do úspornějšího zdroje vytápění

Ceny energií na velkoobchodních trzích jsou ve srovnání s loňskou zimou nižší, přesto však velká část české populace nadále šetří energiemi. Přitom bezmála 11 procent českých domácností stále používá neekologické, a především neekonomické zdroje vytápění, jako jsou přímotopy či akumulační kamna. Šetření přitom nemusí spočívat jen ve snížení teploty v domácnosti – výraznou finanční úsporu může přinést také investice do efektivnějšího a ekologičtějšího zdroje vytápění, jako je tepelné čerpadlo či moderní plynový kotel ,“ vysvětluje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.

 

Průzkum rovněž ukázal, že Češi nejčastěji k vytápění využívají zemní plyn, činí tak bezmála třetina. Téměř totožné množství domácností pak vytápí nakupovaným teplem. Třetím nejčastějším zdrojem vytápění jsou tuhá alternativní paliva, preferuje je více než 15 % respondentů.


Dle odborníků je důležité teplotu v interiérech nepodceňovat, neboť dlouhodobě nízké teploty mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Ideální teplota v domácnosti se během dne pohybuje okolo hodnoty 22 °C.

„Příliš nízké teploty mohou oslabit imunitu a zvýšit riziko nachlazení či vzniku respiračních onemocnění. Podle doporučení WHO by se teplota v interiéru měla pohybovat mezi 18 a 24 °C. Pro kvalitní spánek jsou ale optimální spíše nižší teploty, které usnadňují udržení optimální termoregulace v době, kdy dochází během spánku k poklesu tělesné teploty," doplňuje MUDr. Jakub Křížek, praktický lékař, Nemocnice Nymburk.

Průzkum společnosti epet probíhal 14. října 2024 na reprezentativním vzorku 1068 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie