Jak připravit tepelné čerpadlo na zimu?
Topná sezóna je tu. Pokud máte tepelné čerpadlo, na příchod chladných dnů nebylo nezbytné se nějak intenzivně připravovat. Funkčnost tepelného čerpadla navíc může průběžně hlídat vzdálená správa. Není to ale samozřejmostí, umí to český výrobce Acond, který je tak schopen většinu problémů odstranit na dálku. Přesto není na škodu některé úkony preventivně udělat.
Velkou výhodou tepelných čerpadel jsou kromě úsporného provozu také nízké nároky na údržbu. Dalo by se dokonce říci, že běžné tepelné čerpadlo určené pro rodinné domy je téměř bezúdržbové. Přesto by ho ale měl – ostatně jako každý zdroj tepla – před topnou sezónou zkontrolovat odborník. Pravidelnými kontrolami totiž předejdete možným poruchám či výpadkům, které mohou být v topné sezóně nepříjemné. Výpadek tepelného čerpadla v topné sezóně také zpravidla znamená daleko vyšší náklady na vytápění.
Kontrola tepelného čerpadla
Ještě během podzimu je vhodné si pozvat odborníka, který tepelné čerpadlo prohlédne a zajistí výměnu poškozených nebo příliš opotřebovaných dílů. „Tepelné čerpadlo přes zimu pracuje v součtu obvykle okolo tří tisíc hodin. Takový provoz už může být po několika letech na některých dílech znát. Zkušený technik ví, na co se zaměřit, aby předešel potenciálnímu problému,“ popisuje Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond. A dodává, že technik také zkontroluje stav chladiva, práci kompresoru, ložiska ventilátoru a v neposlední řadě také řídicí jednotku a její software.
Kontakt na technika vám zprostředkuje třeba dodavatel tepelného čerpadla. Je dobré se ale připravit na to, že v období před topnou sezónou mají technici obvykle hodně zakázek a čekací lhůty jsou delší.
Očistěte vnější jednotku
Naopak kontrolu a základní očištění vnější jednotky můžete zvládnout i svépomocí. Vnější jednotka se někdy umísťuje na odlehlejší místo, přestože kvalitní tepelné čerpadlo je poměrně tiché. Díky tomu si ani nemusíme všimnout, že je třeba pokrytá spadaným listím. „Před čištěním je potřeba tepelné čerpadlo vypnout a poté odpojit od zdroje energie. Následně už můžete skříň očistit od listí a dalších nečistot. Podobnou péči věnujte také mřížce ventilátoru. Jakoukoli další údržbu vyjma čištění už ale přenechte technikovi,“ radí Martin Müller.
Pozor na izolaci potrubí
Zkontrolujte také tepelnou izolaci potrubí, které vede z vnější jednotky do vnitřní. Ta by neměla být nikde porušená. „Špatná izolace způsobuje neefektivní chod tepelného čerpadla a může i zkracovat jeho životnost. Porušenou tepelnou izolaci je potřeba ihned co nejlépe opravit,“ říká Martin Müller. A doplnil také, že někteří majitelé si instalují nad vnější jednotku stříšku. Není to sice nutné, ale stříška ji může chránit před deštěm, zmrzlým sněhem nebo kroupami. Prověřte proto, zda třeba není děravá a plní svou funkci.
Pozor také na další části topení
Nejde ale jen o samotné tepelné čerpadlo. Před zimou ještě zkontrolujte stav dalších součástí topení. S tepelným čerpadlem se obvykle instaluje teplovodní podlahové topení. Jeho výhodou je minimální údržba. Pokud se vám ale zdá, že podlahové topení netopí tak dobře, jak byste čekali, zkuste ho odvzdušnit. Odvzdušňovací ventily najdete v rozdělovací skříni, kde se oddělují jednotlivé okruhy topení. Zapněte oběhové čerpadlo, zavřete všechny okruhy kromě toho, který chcete odvzdušnit, povolte ventil a nechte případný vzduch uniknout. Dejte přitom pozor na stříkající vodu.
Pokud máte nízkoteplotní radiátory, zkontrolujte jejich těsnost, utřete z nich prach a odstraňte z nich případné odložené věci. I ty můžete v případě potřeby odvzdušnit. Vyzkoušejte také bivaletní zdroj tepla. „K tepelnému čerpadlu se někdy přidává i další zdroj tepla. Může to být malý elektrokotel nebo třeba původní kotel na plyn. Ještě před topnou sezonou vyzkoušejte také jeho funkci. Podívejte se rovněž na stav termostatu nebo centrální jednotky chytré domácnosti. Pokud se vám nezdá, že všechno funguje správně, zkuste to zkonzultovat s technickou podporou dodavatele,“ shrnuje Martin Müller s tím, že tepelná čerpadla Acond jsou pod dohledem vzdálené správy, takže případnou poruchu lze odhalit okamžitě.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne