Na co nezapomenout při zazimování chaty či chalupy?
Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Značná část objektů je však sezónní a nejsou přizpůsobené pro zimní období. Jak je ideální tuto nemovitost zazimovat a na co dát pozor?
Zazimování zvenku i zevnitř
Důležitým bodem je kontrola střechy. Kvůli pár uvolněným taškám může dovnitř pořádně zatékat. Pár minut věnujte také stavu krovu – kvůli shnilým trámům už se přes zimu propadla nejedna střecha. Vyhraďte si dostatek času na okapy, zkontrolujte je a pečlivě vyčistěte od listí a dalších nánosů. Určitě nechcete, aby se kvůli ucpanému okapu voda dostala dovnitř budovy a vám zplesnivěly stěny či nábytek. Nánosy v okapech také rády zadržují vodu, ta snadno zamrzne a okap se může roztrhnout. Pokud máte okenice, ideálním řešením je jejich zabednění.
Elektřina
Projděte svou chatu či chalupu a poctivě vypojte ze zásuvek veškeré spotřebiče, abyste předcházeli zkratu a případnému požáru. Následně vypněte hlavní jistič. Potřebujete-li elektřinu kvůli alarmu, budete si muset vystačit s vypojením spotřebičů. Vaříte na plynu či jím topíte? Nezapomeňte vypnout jeho přívod. Než se přesuneme k vodě, připomínáme, že je opravdu nutné nejdříve obstarat elektřinu a až potom vypouštět vodu, aby topné těleso nejelo “na sucho”. Vyhneme se riziku vzniku požáru.
Voda
Hlavním důvodem, proč žádný chatař nesmí na podzim zapomenout vypnout vodu, jsou její fyzikální vlastnosti. Zmrzlá voda má větší objem než kapalná, a tak snadno a hojně trhá potrubí. Nejefektivnější obranou proti zamrzání vody je její mechanické odstranění.
„Pokud vodu nevypustíte, v případě vytopení vám pojišťovna pravděpodobně nevyplatí plnění, protože ve smlouvách se uvádí, že vaší povinností je chatu takto zabezpečit,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Nejprve vypněte přívod vody a pak otevřete všechny kohoutky, aby voda odtekla. Nezapomeňte na radiátory, bojler nebo hadici k pračce a dalším spotřebičům. Obvykle po vypuštění zbyde voda v toaletě, dřezu nebo umyvadle. Nalijte do nich speciální nemrznoucí směs pro vodovodní systémy nebo v případě nouze velmi silný solný roztok. Doporučujeme také zaizolovat vodoměr, aby se mrazem neponičil. Nejjednodušší a nejlevnější způsob je zevnitř vystlat skříňku polystyrenem.
Zloději
Věděli jste, že hlavní dveře jsou zdaleka nejčastějším přístupem pro zloděje? Většinou se žádné rozbíjení oken nekoná, protože spousta lidí má na dveřích tak nedostatečné zámky, že zloději nemusí být příliš kreativní. Někdy bývá i stupeň zabezpečení povinnou podmínkou pro plnění od pojišťovny. Přemýšlejte, co sdílíte na sociálních sítích – fotku zazimované chaty, zejména s její přesnou polohou, si někdo může snadno vyložit jako pozvánku k návštěvě bez vašeho souhlasu.
Drahé věci
Nespoléhejte na trvanlivost potravin a odvezte je radši domů, případně je vyhoďte. Hlodavci a další zvířátka hledají cokoliv, co jim umožní přežít zimu. Spousta z nás nosí na chalupě staré vyřazené oblečení, ale pokud tam máte kousky, o které nechcete přijít, uzavřete je do plastových krabic. Pokud nemáte zabedněné okenice, uložte dražší elektroniku někam mimo dohled zlodějů.
Jak správně pojistit chatu či chalupu?
Můžete být sebepečlivější a opatrnější, ale i tak některým situacím nezabráníte. Proto je na místě mít svou chatu či chalupu pojištěnou. Nejčastěji se pojistné události týkají živelných pohrom.
„Pojišťovny nabízí pojistku rekreační nemovitosti jako specifický produkt odlišný od pojištění nemovitosti, kde žijete trvale. Budete potřebovat také pojištění rekreační domácnosti, které vám pokryje třeba škody při vytopení,“ říká Martin Thienel ze Kalkulátor.cz.
Ne každá nabídka zahrnuje plnění škod vzniklé povodněmi nebo záplavami, přestože jsou v ČR poměrně časté. Zvažte, jak vysoké je riziko výskytu povodní ve vaší oblasti, a případně ho začleňte do své pojistky.
„Součástí každé základní smlouvy bývá pojištění proti požáru, které patří k nejdražším událostem na majetku. Pozor – pokud se ale oheň z vaší chaty rozšíří k sousedovi nebo do lesa, budete potřebovat krytí z pojištění odpovědnosti . Zkontrolujte si, zda se vaše pojistka vztahuje také na požár v kůlně, dílně či samostatné garáži. Máte na chatě nové spotřebiče a bojíte se, co s nimi udělají výkyvy v elektrické síti při bouřkách? Pojistěte se na riziko přepětí a podpětí,“ dodává Martin Thienel z Kalkulátor.cz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Hobby magazín: Zateplení domu svěřte odborníkům. Jaro je na realizaci ideální (audio)
- Výlety: V Novém Boru můžete naživo sledovat práci našich sklářů. A prohlédnout si i díla světových umělců (audio)
- Nákup kola se vyplatí právě teď, ještě před zahájením cyklistické sezony
- Radioporadna: Exacerbace. Zhoršení chronického onemocnění plic a průdušek v zimním období v důsledku infekcí (audio)
- Češi vynikají v úsporném hospodaření a udržitelnosti: Kde všude české domácnosti šetří a kde se mohou ještě zlepšit?
- V Ostravě v pondělí začal 30. ročník výstavy Infotherma - největší tuzemské akce (video)