Topení připravené na zimu aneb 5 tipů, co je třeba zkontrolovat, než začnete naplno vytápět
Topná sezóna pomalu nabírá na síle. Ačkoliv radiátory vypadají na první pohled v pořádku a při posledním jarním vytápění vše fungovalo bez problémů, může se stát, že podzimní přitopení nepřinese očekávané tepelné výsledky. Co všechno je potřeba zkontrolovat, aby bylo vytápění maximálně efektivní a člověk nebyl zaskočený, až udeří opravdové mrazy?
1) Dbejte na čistotu radiátorů
Nedosahují-li radiátory s prvním spuštěním kýženého prohřátí, je vhodné pro začátek zkontrolovat právě stav topných těles. Jsou-li špinavé a zanesené, je třeba je vyčistit. „V okamžiku, kdy je radiátor zanesen prachem, zhoršuje se také přenos tepla. I taková zdánlivá drobnost může citelně omezit správné fungování topení. Jakmile prach odstraníte, proudění teplého vzduchu se zlepší, čímž také lépe docílíte tepelné pohody,“ uvádí Luboš Rydlo, produktový specialista společnosti KORADO. „Do míst, kde se hodně práší, lze pořídit i model radiátoru, na který se prach tolik nechytá, například RADIK HYGIENE či RADIK CLEAN. Oba radiátory jsou konstrukčně řešeny tak, aby na nich neulpíval prach a daly se jednoduše čistit. Modely RADIK HYGIENE mají navíc hladkou čelní desku či zakryté švové svary desek a nečistoty na nich ulpívají ještě méně. Navíc dobře vypadají. Také jejich údržba je snazší,“ dodává odborník. Prach je pak vhodné pravidelně odstraňovat během celé topné sezóny, ideálně při každém úklidu.
2) Radiátory pravidelně odvzdušňujte
Dalším velmi častým problémem je zavzdušnění. Vzduchové bubliny, které se v soustavě drží, omezují její účinnost, což často vede také ke zvýšeným účtům za vytápění. „Poměrně spolehlivým indikátorem, že je topení zavzdušněné, jsou zvuky, které z radiátoru během provozu vycházejí. Typicky se jedná o šplouchání, syčení či lupání, které má na svědomí právě nahromaděný vzduch, nebo chladnější horní části radiátoru,“ upozorňuje Luboš Rydlo s tím, že řešení je jednoduché a zvládne jej každý. „Radiátory doporučujeme odvzdušňovat ve chvíli, kdy je otopná soustava studená. Pomocí šroubováku či odvzdušňovacího klíče povolíte ventilek radiátoru. Pod ním již mějte nachystanou nádobu na zachycení vody, která z ventilu poteče ihned za vypuštěným vzduchem. Jakmile voda začne téct, ventil zavřete,“ radí odborník.
3) Nefunkční regulace topení
Lidé mají ve zvyku mimo topnou sezónu, nastavovat hlavice ventilů na minimum. Při jejich dlouhé nečinnosti se ale někdy stane, že dřík ventilu v této poloze zatuhne, a při opětovném spuštění topení na podzim nepropouští ohřátou vodu. V důsledku toho radiátor nehřeje. Na místě je proto kontrola ventilů. „Pokud k zatuhnutí skutečně došlo, zkuste hlavicí několikrát otočit tam a zpět mezi všemi polohami. Nepomůže-li to, sundejte hlavici ventilu a čímkoliv plochým trpělivě střídavě tlačte a uvolňujte dřík, po čase by zase měl začít klouzat. Když nezačne, je čas na výměnu ventilu,“ podotýká Luboš Rydlo ze společnosti KORADO.
Ačkoliv je životnost ventilů či termostatických hlavic poměrně dlouhá, mohou být zkrátka opotřebené. I v takovém případě je potřeba je vyměnit.
4) Zkontrolujte také kotel
Pokud topení nedosahuje požadovaného vyhřátí z důvodu poruchy kotle, bez asistence odborníka se s největší pravděpodobností neobejdete. Ještě před jeho přivoláním je ovšem dobré zkontrolovat tlak kotle, ten lze totiž někdy vyřešit svépomocí. Optimální tlak by měl obvykle po zapnutí kotle dosahovat hodnoty mezi 1,5 a 2 bary. Díky tomu se vyhřátá voda může pohybovat od zdroje tepla do radiátorů.
Pokud je tlak nižší, je na vině nejspíše nedostatek vody v otopné soustavě, který vznikl zejména jejím vypouštěním při odvzdušňování. Proto je topný systém třeba čas od času doplnit vodou. „Ideální je k tomuto úkonu zavolat odborníka, aby nedošlo k poškození systému. Pokud má ovšem člověk již nějaké zkušenosti, zvládne vodu doplnit sám,“ podotýká Luboš Rydlo. Nevede-li doplnění tekutiny k lepším tepelným výsledkům, je lepší se obrátit na odborníka.
Topenáře je třeba volat také v případě tlaku vysokého. Zatím co nízký tlak zapříčiňuje zejména neefektivní vytápění, ten vysoký může způsobit poškození nejen samotného kotle, ale i celé otopné soustavy.
5) Tip na závěr: Zrevidujte smlouvy s dodavateli
Než začne topná sezóna naplno, je vhodné zkontrolovat také všechny smlouvy s dodavateli energií. Může se stát, že podmínky či ceny za dodávky energií se postupem času změnily a nejsou nadále tak výhodné, jak by mohly být. Pravidelná kontrola smluv a případná změna dodavatele může vést k významné úspoře nákladů na vytápění.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Hobby magazín: Zateplení domu svěřte odborníkům. Jaro je na realizaci ideální (audio)
- Výlety: V Novém Boru můžete naživo sledovat práci našich sklářů. A prohlédnout si i díla světových umělců (audio)
- Nákup kola se vyplatí právě teď, ještě před zahájením cyklistické sezony
- Radioporadna: Exacerbace. Zhoršení chronického onemocnění plic a průdušek v zimním období v důsledku infekcí (audio)
- Češi vynikají v úsporném hospodaření a udržitelnosti: Kde všude české domácnosti šetří a kde se mohou ještě zlepšit?
- V Ostravě v pondělí začal 30. ročník výstavy Infotherma - největší tuzemské akce (video)