Maďarsko láká na podzim a v zimě na termální prameny či vánoční trhy. Na co dát pozor při cestě autem?
Maďarsko je známé svými termálními lázněmi, které jsou ideální pro relaxaci v podzimním a zimním počasí. Lázně jako Szechényi v Budapešti nebo Hévíz u Balatonu, ale i mnoho dalších, nabízejí teplé minerální vody, které vás zahřejí a uvolní. Budapešť je plná historických památek, muzeí a galerií. Můžete navštívit Budínský hrad, Parlament nebo se projít po Andrássyho třídě s kávou, punčem či svařákem v ruce. V prosinci jsou také velmi populární vánoční trhy, které nabízejí jedinečnou atmosféru. Pokud se tam chystáte na výlet autem, měli byste vědět následující věci.
Maďarsko má pravidla nastavená podobně jako Česká republika, ale najdeme pár odlišností. Platí nulová tolerance alkoholu při řízení. Maximální povolená rychlost pro osobní automobily na dálnici je 130 km/h, na rychlostní komunikaci 110 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h.
„Tak jako v Česku, i v Maďarsku jsou bezpečnostní pásy povinné pro celou posádku vozu. Zatímco v ČR je denní svícení povinné celoročně a všude, v Maďarsku je povinnost denního svícení uzákoněna pouze mimo obce. V obci nesmíte svítit dálkovými, stejně jako u nás. Autokamery jsou určeny k osobnímu užívání a po 5 dnech musí být záznam smazán, na rozdíl od ČR se tedy nepoužívá jako důkazní materiál v případě nehod,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Reflexní vesta je povinná pro každého pasažéra ve vozidle. Vesty musí být umístěné v kabině vozidla, nikoliv v kufru. Reflexní vestu mají povinnost nosit také chodci mimo obec za snížené viditelnosti. Zimní pneumatiky jsou povinné v zimních měsících pouze na silnicích, které jsou označeny příslušným dopravním značením. Používání radarových detektorů je v Maďarsku povoleno, zařízení by však mělo odpovídat směrnici Radio Equipment Directive (2014/53/EU).
Jaké jsou pokuty? Za překročení rychlosti pokuta od 30 000 HUF do 300 000 HUF, za mobilní telefon za volantem od 15 do 30 000 HUF. Nepoužití bezpečnostních pásů vás může stát 30 000 HUF, alkohol za volantem od 15 000 do 300 000 HUF a jízda na červenou až 100 000 HUF. Jedna česká koruna se rovná přibližně 16 maďarským forintům.
Jste-li majitelem vozu do 3,5 tuny, vztahuje se na vás povinnost dálniční známky. Nákladní vozy a autobusy využívají systém mýtných bran a platí úměrně dle počtu ujetých kilometrů. Maďarsko má relativně hustou dálniční síť, z níž je zpoplatněných 1400 km, tedy o 300 km více než v ČR. Cena maďarské známky je oproti ČR relativně vysoká, použijeme-li přepočet na 1 km. Z našich sousedů platí vyšší cenu za kilometr jen Slováci.
„Tak jako v dalších státech EU, i v Maďarsku byla letos zavedena povinnost nabízet jednodenní známku . Ta vyjde osobní auto na 325 Kč. Pokud jedete stejnou cestou i zpět, má smysl koupit desetidenní známku, za kterou letos zaplatíte 404 Kč. Chystáte-li se na dovolenou delší než deset dní, sáhněte po měsíční známce za 654 Kč, která se vyplatí více než kombinace desetidenní a jednodenní známky,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Elektronickou známku můžete zakoupit online na oficiálním webu nemzetiutdij.hu , případně v kamenných prodejnách na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích. Hledejte místa, která nesou označení “e-VIGNETTE” či “MATRICA”. Maďarskou známku už nemusíte lepit na čelní sklo ani ji tisknout. Při nákupu spárujete platbu s SPZ vašeho vozidla, a na dálnici tak kamery snímají a kontrolují vaši poznávací značku namísto nálepky na okně.
„Abyste si svůj výlet či dovolenou užili skutečně naplno a bez starostí, nezapomeňte určitě na cestovní pojištění. S evropskou kartičkou pojištěnce sice máte v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset sice vyšetření zaplatit, ale následně vám jej proplatí vaše pojišťovna,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz a dodává: „Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i pojištění odpovědnosti, ochranu osobních věcí a další položky, které se na dovolené mohou hodit. Za pár korun jste chráněni před výdaji, které v případě úrazů nebo škod na cizím zdraví a majetku mnohdy šplhají do statisícových částek.“
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Nekvalitní potrubí a rozvody mohou být skrytým rizikem pro vaši vodu i zdraví
- Nová zelená úsporám zahrnuje bonus za využití chytrého řízení fotovoltaiky až do výše 40 000 Kč
- Senioři budou zdolávat kanál La Manche. Vstup do bazénu mají zdarma
- Zprávy ČRo Ostrava: V Ostravě město za devět let zabydlelo v sociálních bytech přes 620 lidí (audio)
- Výlety: Kopec Na Vrchách okupovali vojáci s radary. Dnes je na něm rozhledna s krásným výhledem (audio)
- Radioporadna: Nedostatek, ať peněz, času nebo lásky, nás dokáže dostat skoro až na hranici mentální retardace (audio)