Silnější zápach plynu. GasNet před zimou kontroluje těsnost plynovodů
Největší distributor zemního plynu v České republice, společnost GasNet, zvýší od pondělí 18. listopadu do pátku 22. listopadu 2024 na celém území své působnosti intenzitu zápachu dodávaného zemního plynu. Nárazová odorizace se provádí každoročně vždy před zahájením hlavní topné sezóny, kdy je odběr plynu nejvyšší. V letošním roce probíhá odorizace ve stejném termínu na celém území Čech i Moravy. Výrazně intenzivnější zápach zemního plynu prověří kvalitu plynovodů a umožní odběratelům zjistit i nepatrné netěsnosti v domovních rozvodech nebo u plynových spotřebičů.
„Bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu je pro nás hlavní prioritou. Právě pravidelná podzimní odorizace plynu je jedním ze základních preventivních opatření pro bezpečnou distribuci zemního plynu. Silnější zápach během nárazové odorizace prověří těsnost plynovodů a může nás upozornit i na ty nejmenší poruchy,“ říká Petr Koutný, provozní ředitel skupiny GasNet.
Odorizace: klíčový pilíř bezpečných dodávek
Zemní plyn je v přirozeném stavu bez zápachu. Proto se do něj ve speciálních zařízeních, odorizačních stanicích, přidává silně zapáchavá látka, takzvaný odorant. „Ve skupině GasNet se staráme o zhruba stovku těchto stanic. Zemní plyn v nich odorizujeme po celý rok. V rámci této podzimní akce ale krátkodobě zdvojnásobíme množství odorantu, a tím zajistíme spolehlivou kontrolu naší soustavy před topným obdobím,“ uvádí Petr Koutný.
Podezření na únik plynu? Volejte nonstop pohotovostní linku 1239
Pokud lidé v uvedeném období ucítí typický sirný zápach odorizovaného plynu, měli by okamžitě volat nepřetržitou pohotovostní službu plynařů na čísle 1239. Dispečerovi se hlásí jméno, adresa a orientační body, podle kterých se pracovníci pohotovostní služby skupiny GasNet dostanou co nejrychleji na místo možné poruchy. Celá akce má za cíl objevit a odstranit sebemenší netěsnosti. Má preventivní charakter a nedochází při ní k přerušení ani omezení dodávky zemního plynu pro zákazníky.
Za vnitřní plynové rozvody a spotřebiče odpovídá majitel
Plynovody a další plynárenská zařízení skupiny GasNet se kontrolují pravidelně v průběhu celého roku a distributor ručí za jejich spolehlivost. Tato plynárenská zařízení končí plynovodní přípojkou před hlavním uzávěrem plynu.
Za bezpečný provoz vnitřních, domovních nebo bytových plynovodů a spotřebičů za hlavním uzávěrem, jako jsou například sporáky nebo plynové kotle, nese odpovědnost majitel těchto zařízení, kterým je zpravidla vlastník dané nemovitosti.
„Domovní plynovody za hlavním uzávěrem plynu a plynové spotřebiče je potřeba pravidelně kontrolovat. Jejich vlastníci jsou plně zodpovědní za jejich provozuschopnost a bezpečnost. Z preventivních důvodů doporučujeme nechat vnitřní rozvody a plynové spotřebiče zkontrolovat alespoň jednou ročně,“ říká Petr Koutný z GasNetu.
Tomáš Pernis
regionální tiskový mluvčí GasNet
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní