ČR v nevýhodné pozici. Zřejmě odebíráme ruský plyn nejen z východu, přeprodejem přes Slovensko, ale i ze západu, přeprodejem přes Francii
Česko zřejmě odebírá ruský plyn nejen z východu, přeprodejem přes Slovensko, ale i ze západu, přeprodejem přes Francii. Ta letos dováží historicky rekordní množství ruského zkapalněného plynu, který přeprodává do východní Evropy. Přeprodeje z východu i západu pak mohou pomoci vysvětlit, proč Česko vykazuje takřka nejvyšší růst cen energií v OECD.
Francie letos dováží historicky rekordní množství ruského zkapalněného plynu. Množství dovozu je dokonce citelně vyšší než kdykoli před invazí Ruska na Ukrajinu (viz graf níže).
Následně Francie zkapalněný plyn převádí zpět do plynného skupenství a jeho část plynovodní sítí posílá do zemí východní Evropy, zřejmě včetně Česka. Agentuře Bloomberg to potvrdilo francouzské ministerstvo energetiky (viz níže).
Nelze tak vyloučit, že alespoň část plynu, který Česko odebírá "západní cestou", přes Německo, je ruského původu. Touto cestou nyní v listopadu Česko odebírá zhruba 5 % celkově dováženého plynu, jak vyplývá z údajů státního podniku Net4Gas. Zbylých 95 % pak do Česka proudí "východní cestou", tudíž ponejvíce, pokud ne zcela, opět z Ruska. Reálně tak nyní Rusko může zodpovídat až za bezmála 100 % dodávek plynu do ČR, byť se tyto dodávky uskutečňují přes řadu přeprodejců.
Na východě ruský plyn Česku přeprodávají například slovenská či maďarská strana, které mají přímý kontrakt s ruským Gazpromem. Na západě zase ruský plyn mohou Česku přeprodávat francouzská strana a pak, nepřímo, také německá státní firma SEFE.
SEFE představuje někdejší obchodní dceru Gazpromu, kterou německá vláda roku 2022 znárodnila. Stále však na základě běžících smluv vozí do EU ruský zkapalněný plyn, který vykládá právě ve Francii. Odtamtud pak tedy, jak víme, část tohoto plynu proudí potrubně do východní Evropy, zřejmě i do Česka.
Česko se tak ocitá na konci řetězce přeprodejů, jak z východního, tak západního směru, neboť samo žádný přímý kontrakt na dodávky plynu nemá. Tato poměrně nevýhodná pozice může přispívat k tomu, že energie v Česku v uplynulých pěti letech zdražily takřka nejvýrazněji v celé OECD (viz graf níže).
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí