Tipy a rady, jak v zimě ušetřit na topení
Vytápění každoročně odkrojí z rodinného rozpočtu značnou část peněz. Přinášíme proto tipy a rady, jak zůstat doma v teple a zároveň co nejvíce ušetřit na energiích. Existuje několik kroků, které mohou snížit náklady na topení, z nichž některé lze provést již nyní, tedy na začátku topné sezony, a jiné je vhodné naplánovat po jejím skončení.
Základem je kontrola oken a dveří
Okna i dveře je třeba nastavit tak, aby dobře přiléhaly. P okud některé netěsní, snadným řešením je nalepení pěnové těsnicí pásky na mezery v rámech, což zvládne každý domácí kutil. Pokročilejší metodou je aplikace samolepicího tmelu, kterou by měl ovšem provádět odborník . Tento tmel může být potřeba aplikovat i na parapety, aby se zabránilo proudění studeného vzduchu zvenčí. Vhodné je také zkontrolovat pevnost a přilnavost prahů, aby teplo neunikalo ani pod dveřmi. I tuto opravu zvládne šikovnější kutil, nebo to za pár minut vyřeší odborník na okna.
Zateplení má největší efektNejvětší úsporu při vytápění, ale také při chlazení, přináší kvalitní a funkční zateplení budovy. A to jak obvodových zdí a střechy, tak podlahy spodního podlaží. Stříkanou PUR izolací lze standardní rodinný dům zateplit v jakémkoli ročním období, a to už za jeden den. „Tento typ izolace vyplní každý prostor, takže střecha bude dokonale utěsněna. Nespornou výhodou stříkané PUR pěny je i to, že časem nemění tvar, čili nedochází k jejímu usednutí ani posunu a vzniku mezer, jak se to děje s jinými izolačními materiály. Pěna navíc dokáže takříkajíc dýchat, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně,“ vysvětlil Lukáš Kmenta z firmy Huntsman Building Solutions, specialisty na izolace budov. „ Stříkanou izolaci lze aplikovat i bez nutnosti demontáže vnitřních sádrokartonů. Tento proces je však vhodné svěřit odborníkovi, který zaručí kvalitní provedení a 25letou záruku na materiál,“ argumentuje Kmenta.
I když je čas na zateplování omezený, nedoporučuje se tento krok uspěchat. Základním pravidlem je požadovat dořešení všech detailů již v projektové fázi. V praxi se často zapomíná na zdánlivé maličkosti, jako jsou například netěsnosti stavebních spár nebo přiléhajících konstrukcí, přičemž právě přes ně dochází k největším únikům tepla. Podkroví jako žrout tepla Teplo stoupá vždy směrem vzhůru, což znamená, že spousta domácností nevědomky vytápí i své neobydlené podkroví. Řešením je vytvoření mechanické zábrany proti úniku tepla přes střechu, například použitím dostatečně zaizolovaného skládacího schodiště. Kvalita těsnění a správné osazení schodů má zásadní vliv na únik tepla z vytápěného interiéru, a proto je výměna schodů při výrazných únikách tepla smysluplná i během probíhající zimy. Kontrola topných zařízení Pravidelná kontrola topného zařízení, vyčištění a revize kouřovodu a spalinových cest jsou také způsoby, jak ušetřit. Správná údržba topného zařízení nejenže předchází poruchám, nehodám a požárům, ale také zvyšuje energetickou výkonnost zařízení a prodlužuje jeho životnost. Vyčištěné a odvzdušněné radiátory a zkontrolované trubky podlahového topení ještě před začátkem topné sezony jsou prevencí nepříjemností a cestou, jak na topení zbytečně neplýtvat penězi.
Termostat pro efektivní regulaci teploty
V zimním období může velmi pomoci i správně nastavený termostat. Nejvíce pomáhají termostaty s funkcí programování teploty. Při jejich správném nastavení lze na vytápění ušetřit až 30 %. „Pokud v zimních měsících odjíždíte na delší dobu pryč, topení určitě nevypínejte, ale využijte termostat. Pokud byste dům či byt vůbec nevytápěli, při mrazivých dnech byste prochlazené zdi po návratu museli několik dní intenzivně vyhřívat. To by spotřebovalo mnohem více energie a peněz, než když prostor snížením stupňů na termostatu „temperujete“ i v době delší nepřítomnosti,“ radí Kmenta a dodává: „ Doporučuje se při pobytu mimo domov snížit teplotu na přibližně 18 °C a před návratem ji zvýšit na komfortních 21 °C.“
Věděli jste také, že…?
· …okna bez záclon spotřebují více energie na vytopení místnosti? Pokud ale záclona zakrývá i radiátor, který obvykle bývá umístěný právě pod oknem, vede to rovněž k vyšší spotřebě.
· …sušení oblečení nebo jiných věcí přímo na topení zvyšuje spotřebu energie? Voda obsažená v prádle totiž snižuje schopnost radiátoru vyzařovat teplo do prostoru, protože část energie, která by jinak ohřívala vzduch v místnosti, se spotřebovává na odpařování vody z mokrých věcí. To znamená, že topení musí pracovat intenzivněji, aby udrželo požadovanou teplotu, což pochopitelně zvyšuje spotřebu energie.
· … vlhkost vzduchu může zvýšit pocitovou teplotu v místnosti? Během zimy obyvatelé bytů a bytových domů často bojují se sušším vzduchem. Odborníci proto doporučují udržovat vyšší vlhkost a nižší teplotu, protože při těchto podmínkách je pocitová teplota stejná, jako by byla při nižší vlhkosti a vyšší teplotě.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne