Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku

Redakce, 25.11.2024
Ilustrační foto

Správný výběr oken závisí na mnoha faktorech – nejen na materiálu rámu, ale i na počtu vrstev zasklení, který má přímý vliv na energetickou účinnost oken i jejich akustické vlastnosti. Ačkoliv trojskla nabízejí vyšší tepelnou izolaci a odolnost vůči rosení, jejich instalace se nemusí vždy vyplatit, zejména u mladších oken s kvalitními technickými parametry. Návratnost investice do trojskel závisí na věku i kvalitě stávajících oken a způsobu vytápění, průměrně se pohybuje v řádu jednotek let.

Při výběru nových oken nestačí jen rozhodnout, jestli pořídit plastová, hliníková, nebo dřevěná. Kromě materiálu je mimo jiné potřeba zvážit vhodné zasklení, které zásadně ovlivňuje jejich tepelněizolační vlastnosti. Okna jsou totiž jedním z největších zdrojů úniku tepla z domu. I proto se při volbě zasklení nabízí logické řešení – osazení oken trojskly, která zamezí tepelným ztrátám.

Výměna dvojskel za trojskla se podle názoru některých odborníků nevyplatí, protože jejich návratnost se pohybuje v řádu desítek let. „Jenže vždycky záleží na tom, jaké je stáří právě vyměňovaných oken. Okna vyráběná na přelomu tisíciletí mají logicky nižší technické a tepelně izolační parametry než aktuální produkty na trhu. Návratnost investice urychlují také stále ještě relativně vysoké ceny energií, které domácnosti používají k vytápění svých domů či bytů,“ popisuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se výrobě oken věnuje. Dodává, že při výměně celých oken se v rámci návratnosti do výpočtu započítávají faktory jako materiál a zdroj vytápění, návratnost se v průměru pohybuje kolem osmi let. U výměny samotných skel je to řádově méně. S trochou nadsázky se dá říct, že pokud stáří oken přesahuje hranici dvaceti let od data výroby, pak se investice vyplatí vždy.

Dvojskla šetří sluch, trojskla zase náklady na energie

Trojskla jsou těžší a potřebují robustnější profil, který má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Okna s trojitým zasklením jsou také odolnější vůči rosení díky teplému meziskelnímu rámečku. Pokud mají uživatelé v oknech jeho hliníkovou variantu, pak se musí smířit s tím, že občas se nějaká ta kapka mezi skly objeví. „U pasivních domů je ideální volbou solární trojsklo, které umožňuje tepelný zisk ze slunce. Ke splnění všech parametrů pro tento typ šetrných budov je tento typ zasklení prakticky nutností,“ potvrzuje Přichystal.

Tepelně-izolační vlastnosti oken závisí na počtu skel a konstrukci rámu. Trojskla v zimě udrží více tepla v interiéru, naopak v létě nepustí teplo dovnitř a udržují tak v místnosti příjemné klima. „Jejich nevýhodou ale je, že oproti dvojsklům nedokáží tolik prohřát interiér od slunečních paprsků na jaře a na podzim,“ namítá Přichystal. Parametry oken u novostaveb a náročných rekonstrukcí by měl s ohledem na vlastnosti dalších částí opláštění domu spočítat projektant a na základě toho zhodnotit, zda se pořízení trojskel vyplatí.

Okno trojsklo ilustrační foto 

Špatnou tepelnou izolaci však může mít na svědomí i nesprávné osazení nebo nedostatečné zateplení kolem oken. Počet skel tedy nemusí hrát v otázce úniků tepla hlavní roli, trojité zasklení totiž automaticky neznamená lepší volbu. „U mladších oken kolem pěti až deseti let musíme zvažovat několik parametrů jako tloušťka materiálu, správné vyztužení nebo kvalitu těsnění, ideálně ručně vkládaného. To je mnohem odolnější vůči mrazům než klasické svařované těsnění," tvrdí Přichystal. Dalším důležitým faktorem je podle něj hloubka, ve které je sklo uložené – ta pomáhá v eliminaci vzniku kondenzovaných kapiček na vnitřní straně skla. Ideální hloubka zapuštění by se měla pohybovat nad hranicí dvaceti milimetrů.

Izolační fólie jako účinná varianta proti hluku

Okna s dvojskly jsou levnější. Na jejich nižší pořizovací cenu má vliv i fakt, že dvojskla jsou lehčí a stačí jim méně robustní okenní profily. Dvojskla jsou vhodná do bytových domů nebo starších budov s nižší energetickou náročností. V případě městské zástavby nebo například rodinného domu u hlavní silnice jsou důležité taky akustické parametry okna. „Tady bytelnější, a tím pádem dražší varianta nepomůže. Obyčejné trojsklo neeliminuje hluk, není ani bezpečnější. Běžné trojsklo v této situaci neochrání domácnost před ruchem ulice lépe než dvojsklo. Dokonce může situaci zhoršit v případě, že je hluk doprovázený vibracemi,“ upozorňuje Přichystal s tím, že život v rušném prostředí ulehčí spíše izolační protihlukové dvojsklo s různou sílou skel a rozšířeným distančním rámečkem.

Čím dál populárnější variantou je možnost výměny jednotlivých skel. Takový postup se hodí zejména v případě, kdy v domácnosti vládne spokojenost s rozměry i kvalitou oken. „Odborníci pak navrhnou ideální variantu trojskla i odpovídající zasklívací lištu, protože izolační dvojsklo má logicky menší tloušťku. Z toho bohužel vyplývá, že ne každý rám umožňuje výměnu dvojskla za trojsklo, pak je nahrazení celých oken nezbytné,“ vysvětluje expert.

Skla podle Přichystala mohou být lepená speciálními fóliemi, které přispívají jak k lepšímu odhlučnění, tak k větší bezpečnosti. "Bezpečná okna totiž nedělá počet skel, ale jejich vrstvení. Tím splňují patřičné požadavky ochrany před úrazy, vandalismem i vloupáním. Bezpečnostní skla nemají vliv na tepelně izolační vlastnosti, fólie pouze brání rozbití skla na střepiny," uzavírá Přichystal.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky