V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění
Podle údajů Českého statistického úřadu se za první pololetí roku 2024 v práci zranilo 22 741 osob, 33 lidí při výkonu zaměstnání přišlo o život. Společnost Vindicia, která se specializuje na odškodnění, uvádí, že lidé často netuší, na co mají právo a bojí se o kompenzaci usilovat. Ta přitom podle firemních statistik v průměru dosahuje na více než 900 tisíc korun. Proces komplikují i mýty, opakuje se například nepravdivé tvrzení, že odškodnění vyplácí zaměstnavatel z vlastní kapsy.
Data Českého statistického úřadu uvádí, že za prvních 6 měsíců roku 2024 došlo k 22 100 úrazům v zaměstnání, které si vyžádaly delší než 3denní pracovní neschopnost. „Lidé, kteří se zranili v práci, mají podle zákona nárok na odškodnění. Skládá se z několika částí: bolestného, ošetřovného, zahrnuje třeba i proplácení rehabilitačních pomůcek a kompenzaci ztížení společenského uplatnění. Podle našich statistik se průměrná částka v roce 2023 vyšplhala na 940 tisíc korun,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění z Vindicia.
Výrazný skok v částce znamenal rok 2022, kdy došlo k narovnání podmínek mezi odškodněním za bouračku na silnici a za úraz v práci. Vážnost zranění je v obou případech vyjádřena body – čím vážnější následky úrazu, tím více bodů, a tedy i vyšší odškodnění. Dříve však byla hodnota jednoho bodu u pracovních úrazů fixována na 250 korun, zatímco dnes stejně jako u nehod odráží vývoj mezd. Aktuálně je hodnota 1 bodu za pracovní úraz stanovena na 424,3 korun.
V případech pracovních úrazů se navíc nezaměřuje taková pozornost na vlastní zavinění, jako u dopravních nehod. „Za většinou průšvihů v práci může vlastní nepozornost či nešikovný pohyb. Aby ale došlo k úplnému zamítnutí vyplácení odškodnění, muselo by být prokázáno skutečně významné porušení bezpečnosti a pravidel práce. Zaměstnanec by například musel pracovat pod vlivem drog či zcela ignorovat bezpečnostní směrnice. Častější může být krácení odškodnění v případě, kdy šel zaměstnanec zranění naproti. Jako ilustrace slouží příběh, kdy v práci museli zaměstnanci plnit velice vysoké normy. Klientka si proto sundala rukavice, aby byla rychlejší, lépe se jí pracovalo a limit splnila. Jenže došlo k nehodě a na pravé ruce přišla o 4 prsty. Napřed se objevila snaha přiřknout veškerou vinu klientce pro porušení bezpečnosti práce. Nám se podařilo snížit míru zavinění na 30 % a klientka už získala 1,2 milionu korun – ještě ji přitom čeká doplatek za ztížení společenského uplatnění a renta,“ říká Beck.
Odškodňování komplikují mýty a nepřehlednost
Proces odškodnění se řídí zákoníkem práce a nařízením vlády 276/2015. „Přesto se neustále setkáváme s několika nesmysly, které celý proces odškodňování komplikují. I těžce zranění lidé se bojí o kompenzaci bojovat, protože se domnívají, že ho firma bude muset hradit z vlastní kapsy a následně je z pomsty vyhodí. Všechny společnosti v Česku jsou ale pro případ zranění zaměstnance povinně pojištěny, takže odškodnění vždy vyplácí pojišťovna,“ zdůrazňuje Vindicia. Zmatky ovšem panují i u zaměstnavatelů – ti se mylně domnívají, že pokud je vážně pochroumanému pracovníkovi přiznáno vysoké odškodnění, pojišťovna jim výrazně zvedne pojistku.
Na potenciální řešení úrazu v práci se proaktivně připravuje málokdo. Lidé pak správný postup řeší, až když jsou pod tlakem a v těžké situaci. Zpětně se snaží doplnit formality typu chybějícího záznamu o úrazu, nahlášení události vedoucímu pracovníkovi či tápají, který lékař dodává posudek o dopadech úrazu, na jehož základě se odškodnění vypočítává. Matoucí je i správné pořadí kroků a to, kdo je za oslovení pojišťovny zodpovědný.
V ideálním případě spolu zaměstnanec a zaměstnavatel spolupracují, popřípadě společně kontaktují experty, kteří se na odškodnění specializují a dohlédnou na to, aby byly všechny potřebné dokumenty odevzdány včas, ve správném stavu a pořadí. „Nárok na odškodnění zaniká, pokud zaměstnanec nezačne vše řešit do 3 let po úrazu,“ zdůrazňuje Beck s tím, že čím větší prodleva vzniká, tím je postup většinou komplikovanější.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Ekospol v roce 2024 prodal 500 bytů za 3,3 miliardy korun, v roce 2025 zahájí stavbu 450 nových bytů za tři miliardy korun
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci