Poptávka po FVE výrazně roste především ve firmách. Kdy se vyplatí využít dotace?
V posledních letech se elektrická energie a plyn na spotřebě energií průmyslových podniků podílejí přibližně z 60 %*. Neméně důležitým vstupem je elektrická energie i v oblasti služeb. Její spotřeba má tedy významný vliv na výsledné hospodaření firem. Zajištění stabilních dodávek elektřiny by tak mělo patřit mezi hlavní priority managementu. Jednou z cest k vlastní levné elektřině jsou fotovoltaické elektrárny, na které mohou firmy získat podobně jako jednotlivci dotace.
Výroba vlastní elektrické energie znamená pro podniky výrazný ekonomický přínos. Zmírnit, nebo dokonce eliminovat lze tímto způsobem cenovou fluktuaci u externě dodávané energie, ale také energetickou bezpečnost v případě výpadků nebo vyhlášení regulačních stupňů. Pro příští roky se obecně nepředpokládá zastavení růstu cen energií, trendu, který odstartoval již v roce 2021. Navíc jak ukázala v roce 2022 krize, ceny mohou růst naprosto skokově (ve třetím čtvrtletí roku 2022 byla průměrná cena elektřiny pro průmysl ve srovnání s rokem 2020 více než dvojnásobná*). Není tak překvapením, že roste poptávka po vlastních zdrojích ze strany podnikatelů a firem.
I firmy mohou žádat o dotace na fotovoltaiku
Zvýšení poptávky po fotovoltaických elektrárnách ze strany organizací napomohly v tomto roce dotační tituly Výzva RES+ č. 1/2024 – Fotovoltaické elektrárny s výkonem od 10 kW do 5 MW pro vlastní spotřebu, určené pro střešní instalace na firemních budovách, a Výzva RES+ č. 2/2024 – Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 1 MWp, určené pro pozemní instalace bez vlastní spotřeby. O dotaci v těchto programech je stále možné se do konce roku přihlásit. Navíc s ohledem na problémy s podáváním elektronického stavebního řízení je možné, že dojde k prodloužení tohoto termínu. Přesné znění podmínek je k dispozici na webu Státního fondu životního prostředí ČR.
„Nejvíce poptávanými a realizovanými elektrárnami u firem byly ty s výkonem na hranici 50 kWp, pro které nemusíte mít stavební povolení a zároveň nevyžadují extrémně velkou instalační plochu. Při použití našich špičkových panelů AIKO s technologií ABC druhé generace jde o plochu cca 226 m2,“ přibližuje Daniel Vachulka, B2B ředitel a energetický konzultant české společnosti Schlieger. „V řadě případů jsme zakázku realizovali i bez dotace, protože jsme díky zásobám byli schopni elektrárnu postavit okamžitě. V době, kdy by se schvalovaly podklady pro dotaci, už elektrárna mohla vyrábět. Její majitel tak za toto období dosáhl úspor vyšších, než by činila celková finanční podpora v rámci dotace. Ve srovnání s minulým rokem je cena elektráren díky novým technologiím navíc ještě o 15 % nižší.“
Výroba s okamžitým přehledem a kontrolou – SolarEdge
Schlieger při realizaci fotovoltaických elektráren používá technologii SolarEdge, jejíž střídače mají účinnost až 98 % a díky optimizérům výkon zvýšený až o 15 %. Výkonové optimizéry SolarEdge jsou vlastně stejnosměrné měniče DC-DC připojené k fotovoltaickým modulům. Nejvyšší energetický výkon zajišťují tím, že provádějí nezávislé vyhledávání maximálního provozního bodu (MPPT) na úrovni fotovoltaického panelu a kompenzují výkon i při zastínění panelů. Integrovaný SolarEdge Sense Connect zabezpečuje rovněž monitorování konektorů u panelů v době, kdy vyrábí energii, a detekuje případné přehřátí, aby předešel možným problémům s instalací nebo opotřebením.
Systém SolarEdge nabízí online monitoring pro počítač i jako aplikaci v mobilním zařízení, se kterou můžete sledovat provoz elektrárny včetně jednotlivých panelů. V reálném čase je tak možné pozorovat spojení mezi výkonem a výrobou fotovoltaických panelů, kontrolovat zastínění nebo případné poruchy.
Bezúročný úvěr s odpuštěním splátek a OPTAK
Od 31. července 2024 mohou podnikatelé a firmy žádat o bezúročný úvěr v rozmezí od 500 000 do tří milionů korun se splatností až 15 let a možností odložení splátek o 36 měsíců u Národní rozvojové banky. Program podporuje samostatné projekty fotovoltaických elektráren s výkonem do 50 kWp a úvěr lze využít k instalaci fotovoltaických elektráren na podnikatelských budovách, skladech, garážích a přístřešcích pro automobily, stejně jako k pořízení bateriových systémů pro akumulaci elektrické energie. Tento úvěr má také dotační složku. Při splnění podmínek získá provozovatel FVE grant ve výši 30 % pro fotovoltaické elektrárny a 50 % pro akumulaci energie, v praxi jsou mu pak odpuštěny splátky v přiznaném rozsahu podpory. Přesné podmínky poskytnutí jsou k dispozici na webu Národní rozvojové banky.
V příštím roce lze dotace na fotovoltaické elektrárny získat i v programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK) v rámci úspory energií. V tomto dotačním titulu je možné získat až 30 mil. eur na jeden projekt (podpora 30–80 %). Samotný projekt pak musí přinést reálnou úsporu energie minimálně 30 %.
*ČNB Dopad zvýšených cen energií na domácnosti a podniky https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/zpravy-o-menove-politice/boxy-a-clanky/Dopad-zvysenych-cen-energii-na-domacnosti-a-podniky/
Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?