Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,78 koruny, před týdnem byl o 11 haléřů levnější. Nafta zdražila o 32 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 34,95 koruny.
Pohonné hmoty v příštích sedmi dnech zmírní tempo svého zdražování. Benzín tak zdraží jen zhruba o pět haléřů na litr, zatímco nafta o dvacet. Nafta zdraží výrazněji než benzín kvůli probíhající topné sezóně, neboť například v průmyslu se využívá topná nafta a růst poptávky po ní zvyšuje ceny také nafty motorové.
Paliva nyní obecně zdražují zejména v důsledku oslabení koruny, jež nastalo po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem začátkem měsíce. Cena ropy Brent se totiž nachází na zhruba stejné úrovni jako před měsícem, její cenový vývoj tak probíhá „do strany“, ani nahoru, ani dolů. Klíčovým důvodem, proč se cena ropy výrazněji nemění, je zmírňování napětí na Blízkém východě kompenzující naopak nárůst napětí v rámci války na Ukrajině.
K vyvažování dochází také ohledně dalších faktorů, jež mají na cenu ropy vliv.
Trump se zaklíná, že zajistí navýšení těžby fosilních paliv v čele se zemním plynem a právě ropou. Výhledové zvýšení nabídky ropy tlačí její cenu dolů, zatímco očekávaný vyšší růst americké ekonomiky zase nahoru. Výhledově vyšší růst americké ekonomiky signalizuje vzestup akciových trhů, který nastal rovněž v důsledku Trumpova zvolení. Zvolený americký prezident slibuje například daňové škrty či deregulaci, kteréžto faktory by měly podpořit i růst ekonomiky jako celku, tedy i poptávku po ropě.
Stále poměrně matný a nepřesvědčivý výkon čínské ekonomiky, které může navíc přitížit Trumpova politika výrazně navýšených cel na dovoz z Číny, tlačí cenu ropy dolů. Čína totiž představuje největšího světového dovozce ropy.
Naopak, cenu ropy tlačí nahoru možné odložení navýšení těžby v podání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Tato aliance měla jednat tuto neděli, ale jednání odložila na 5. prosince. Pokud by se rozhodla pro navýšení těžby, a to od příštího roku, bylo by to pro trhy spíše překvapivé a cenu ropy by to možná i citelněji snížilo. Už takto totiž pro příští rok panuje obava z celosvětového převisu nabídky nad poptávkou po ropě, což je stěžejní důvod, proč OPEC, Rusko a další navýšení těžby podle všeho odloží.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí