Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu
V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2 900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1 700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí. Podle nejnovějšího reportu společnosti Knight Frank za třetí čtvrtletí roku 2024 tento segment zažívá dynamický rozvoj, a to nejen díky zvýšenému zájmu developerů, ale také díky změnám v preferencích nájemníků, kteří hledají kvalitní a flexibilní bydlení.
Co říkají čísla?
- Průměrné nájemné: Výše nájemného v BTR projektech v Praze meziročně mírně poklesla, a to o 6,5 % na 538 Kč/m2, především kvůli pronájmům v nových projektech s nižší cenovou hladinou.
- Dynamika výstavby: Ve výstavbě je aktuálně 1 731 jednotek, zatímco 2 900 bytů je již hotových. V příštích letech tak dojde k výraznému rozšíření nové nabídky, která reflektuje rostoucí poptávku po nájemním bydlení.
- Investice do nájemního bydlení: Objem investic do tohoto segmentu komerčních nemovitostí vzrostl ve 3. čtvrtletí na 26 %, za tři čtvrtletí letošního roku přesáhl 200 milionů EUR.
- Významné projekty: V roce 2024 byly dokončeny projekty jako Hagibor (168 bytů, investor Invesco) či co-livingový projekt Youston na Praze 3 (96 jednotek). Aktuálně jsou ve výstavbě velké projekty, např. Nový Opatov s 300 byty, Nová Elektra (291 jednotek) v Praze 9 nebo Prosek City s více než 250 byty. Začala také výstavba další fáze projektu Vysočanský mlýn (306 bytů).
Nový segment, nové příležitosti
Stále rostoucí zájem investorů a poptávka po flexibilitě v bydlení přinášejí v tomto segmentu velké příležitosti. Nájemní bydlení se tak stává vyhledávaným aktivem. Investice do tohoto sektoru činily ve třetím čtvrtletí 26 % z celkového objemu investic do komerčních nemovitostí u nás. Za tři čtvrtletí tohoto roku dosahoval podíl investic do BTR segmentu 18 % a objem přesáhl 200 milionů EUR.
„Institucionální nájemní bydlení se stává klíčovým segmentem realitního trhu v České republice. Aktuálně sledujeme utváření prvních skutečně institucionálních portfolií nájemních projektů, a to jak lokálními, tak zahraničními investory. V další fázi očekáváme příliv mezinárodního kapitálu zaměřeného na stabilní a dlouhodobé investice, stejně jako příchod dalších specialistů v tomto segmentu,“ uvedl Josef Karas, vedoucí investičního oddělení Knight Frank.
Nejvýznamnější transakcí ve třetím čtvrtletí byl prodej rezidenčního projektu Nový Opatov G1 s celkem 171 byty. Jednalo se o první transakci v rezidenčním segmentu realitního fondu REICO ČS NEMOVITOSTNÍ, prodávajícím byla společnost FINEP.
Budoucnost bydlení: Komfort, komunita a služby
Institucionální bydlení se od tradičního pronájmu odlišuje především tím, že byty jsou zpravidla plně vybavené a profesionálně spravované, nezřídka nabízí provozovatel také širokou nabídkou služeb. Byty jsou již od začátku koncipovány jako nájemní, čemuž odpovídají velikosti bytů i jejich dispozice. Tento moderní přístup oslovuje nejen mladší generace, jako jsou studenti a mladí profesionálové, ale také rodiny, které hledají stabilitu, komfort a vyšší standard péče o své bydlení. Atraktivita těchto projektů spočívá také v transparentnosti nájemních podmínek a dostupnosti doplňkových služeb, které odpovídají současným potřebám městského života.
„V České republice postupně dochází k posunu vnímání nájemního bydlení. Velkou roli v tom hraje především nízká dostupnost bydlení vlastnického, ale také generační změny a větší touha po flexibilitě ve spojení s vysokým standardem kvality bydlení a služeb. Do budoucna tak výrazně poroste nabídka v tomto segmentu a zároveň dojde k jeho větší diferenciaci, ať již se jedná o studentské bydlení a co-living nebo větší rozvoj seniorského bydlení,“ doplňuje na závěr Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení průzkumů ve společnosti Knight Frank.
Knight Frank
Knight Frank & Rutley byl založen v Anglii v roce 1896 jako společnost zabývající se oceňováním a aukcemi. Dnes je Knight Frank považován za silného hráče na poli poradců oblasti komerčních a rezidenčních nemovitostí. Celosvětová síť zahrnuje 488 poboček v 57 zemích napříč 6 kontinenty a více než 20 000 profesionálů.
Společnost Knight Frank se za dobu svého více než třicetiletého působení v České republice stala jednou z předních společností v oblastech realitního poradenství, správy nemovitostí, pronájmů kanceláří, oceňování majetku, výzkumu trhu a mezinárodních investic. Zaměřuje se na komerční, průmyslové a rezidenční nemovitosti. Poskytuje komplexní poradenství majitelům nemovitostí, investorům, developerům a korporátním nájemcům.
Více informaci na: www.knightfrank.cz/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Pohonné hmoty zmírní tempo svého zdražování. Uklidňuje se situace na Blízkém východě a Trump slibuje vyšší těžbu ropy
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- US - zájem o hypotéky v uplynulém týdnu rostl, průměrné úročení pokleslo
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji