Proč uvažovat o modernizaci plynového vytápění a co to obnáší?
Letošní rok je ve znamení výměny starých neekologických kotlů na tuhá paliva, jejichž další provoz od září zakazuje zákon. Pro mnoho lidí má ale význam modernizovat i pomalu dosluhující plynové kotle, které sice legislativě vyhovují, jejich provoz je ale zbytečně drahý. Praxe ukazuje, že samotná výměna ušetří klidně čtvrtinu nákladů, v kombinaci s dalšími energetickými opatřeními může být úspora až 70%.
Moderní plynové kondenzační kotle mohou ušetřit až 30 % spotřeby plynu při zachování tepelného komfortu, na který je domácnost zvyklá. Pokud jste si pořizovali plynové vytápění před 10 a více lety, tak nejenže se vašemu kotli blíží konec životnosti, ale velmi pravděpodobně se jedná o klasický atmosférický kotel, který pro dodání stejného množství tepla spotřebuje výrazně více plynu.
„Kondenzační plynové kotle dosahují díky využití skrytého spalinového tepla účinnosti až 108 %. Včasnou modernizací plynového vytápění se vyhnete rostoucím servisním nákladům starého plynového kotle a běžná domácnost ušetří provozem kondenzačního kotle při současných cenách často více než tisícikorunu měsíčně oproti starým kotlům na plyn,“ říká Michal Řezanina, specialista společnosti Thermona, a připomíná, že další úlevu představuje delší interval kontroly komína. Pravidelnou roční kontrolu a čištění spalinových cest odborníkem totiž vyžaduje i plynové vytápění. V případě kondenzačních plynových kotlů ale postačí návštěva kominíka jednou za dva roky.
Uváděná účinnost samozřejmě neznamená, že by kondenzační kotel vyprodukoval více energie, než je obsažena v plynu, ať už zemním nebo propanu (LPG). „Kondenzační kotle se od těch konvenčních odlišují tím, že využívají jak celé výhřevné teplo, tak z velké části kondenzační teplo, které se získává ochlazením spalin. Tím dochází ke kondenzaci vodní páry obsažené ve spalinách a k uvolnění dodatečného (kondenzačního) tepla, které by jinak vyletělo komínem,“ popisuje Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG. Hodnota 108 % tedy vyjadřuje celkovou účinnost stanovenou s ohledem na dříve zavedené výpočty, kdy ještě nebyla známa možnost využití kondenzační techniky.
Předseda ČALPG současně připomíná, že případná obměna kotlů se týká rovněž odběratelů kapalného propanu (LPG). „Přestože je Česko hustě plynofikované, v posledních letech zejména v souvislosti se zákazem starých kotlů na tuhá paliva roste využití propanového vytápění. Dle posledního Sčítání lidu využívalo v roce 2021 plyn ze zásobníku v Česku asi 23 tisíc domácností, takže mnohé z nich určitě stále využívají klasický kotel na plyn,“ doplňuje Ivan Indráček.
Samotná výměna starého plynového kotle za nový kondenzační je poměrně nenáročná. Topenář si zpravidla musí při připojování na otopnou soustavu poradit s odlišnou roztečí připojovacího potrubí nového kotle. Zcela zásadní je pak spalinová cesta, která musí řešit nejen odvod spalin, ale i přívod spalovacího vzduchu. „K tomu lze využít tzv. koaxiální odkouření. Je to vlastně ‚trubka v trubce‘ vyvedená na střechu, kdy vnitřní potrubí slouží k odvodu spalin, potrubí vnější zase k přívodu vzduchu. Pokud nahrazujete dosavadní atmosférický kotel na plyn moderním kondenzačním, vystačíte si s původním komínem, kterým se protáhne užší roura pro odvod spalin. Tím se docílí stejného efektu jako při použití koaxiálního systému,“ vysvětluje Aleš Weinfurter, jednatel společnosti AW-TZB, která zajišťuje montáž, servis a revize plynových spotřebičů a kotlů v Jihomoravském kraji. Rovněž připomíná, že u kondenzačního kotle je zapotřebí mít v dosahu odpad kvůli odvodu kondenzátu, kterého se denně vysráží přibližně 15 až 20 litrů.
Problémem může být vytíženost kominíků a sladění jejich kapacity s topenářskou firmou. Bez vyhovujícího komína nemůžete nový kotel zprovoznit. „Samotné vyvložkování je otázka hodiny až dvou. Komplikací však stejně jako u jiných profesí bývá nedostupnost kominíka, což může výměnu kotle značně prodloužit. Ideální proto je obrátit se na dodavatele, který zajistí vše od kotle až po komín tzv. na klíč,“ dodává Aleš Weinfurter s tím, že celková investice do pořízení, instalace a zprovoznění nového plynového kondenzačního kotle, vč. nové spalinové cesty se pohybuje nejčastěji v rozmezí 70 až 110 tisíc korun v závislosti na typu kotle a zvoleného způsobu ohřevu teplé vody.
Společnost Thermona doplňuje, že v segmentu nejprodávanějších plynových kotlů se pořizovací cena u kondenzačních kotlů určených pouze pro topení pohybuje v průměru do 50 000 Kč, vč. DPH. V případě verzí vybavených integrovaným zásobníkem pro přípravu teplé vody cena i s daní šplhá k 75 000 Kč.
Výraznějších úspor lze dosáhnout kombinací výměny kotle a dalších energetických opatření. „Namátkou lze z praxe zmínit konkrétní příklad ‚standardního‘ rodinného domu, kde nový kotel ihned ušetřil čtvrtinu spotřeby plynu. Máme však také doložen mezonetový byt, kde výměna kotle spolu se zateplením a výměnou oken uspořila 70 % spotřeby plynu,“ popisuje Michal Řezanina.
Rodinný dům s úsporou 12 000 korun ročně díky novému kotli Typický dvoupodlažní rodinný dům o celkové obytné ploše 175 m2 obývají dvě domácnosti a kotel využívají čistě k vytápění objektu. Téměř 20 let starý plynový kotel byl vyměněn za moderní kondenzační. Historicky se roční spotřeba plynu pohybovala kolem 22 MWh, ale v roce 2022 byl systém modernizován. Nový kondenzační kotel společně se systémem regulace v referenčních místnostech a termostatickými hlavicemi na deskových otopných tělesech nově zajišťuje teplo v celém domě se spotřebou 17 MWh, což znamená čistou úsporu na spotřebě plynu 24 %. Při aktuálních cenách a započítání všech regulovaných složek se tak na vytápění celého domu ušetří téměř 12.000 Kč ročně. Kombinace více opatření ušetřila majiteli bytu 20 000 korun ročně Opravdu výrazně ušetřit se dá i na vytápění a ohřevu teplé vody v bytě. Mezonetový byt o celkové obytné ploše 150 m2 měl před rekonstrukcí průměrnou roční spotřebu plynu necelých 13 MWh. Po rekonstrukci topného systému, ale i kompletním zateplení, výměně oken a střechy se nyní spotřeba plynu pohybuje do 5 MWh. Veškerá energetická opatření včetně výměny kotle za nový kondenzační přinesla úsporu na spotřebě plynu téměř 70 %. Zasazeno do aktuálních čísel dodavatelů energií je to úspora přes 20.000 Kč ročně. Zdroj: Thermona |
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Nový rok, nový začátek: Elonga vám ukáže cestu ke zdravějšímu životnímu stylu
- Host Dopoledne pod Ještědem: Zázrak jménem vodík. Působí protizánětlivě a podporuje regeneraci organismu (audio)
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Zubní protéza nesedí? V některých případech ji lze reklamovat (audio)
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Výlety: Ze dvou nepotřebných telekomunikačních věží vznikla nad Městem Albrechtice originální rozhledna (audio)
- Zprávy ČRo Olomouc: Radní Olomouce chtějí zvýšit počet obyvatel s trvalým bydlištěm a snížit rozpočtové ztráty (audio)