Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
Se zimou se automaticky pojí představa krátkých dní, zamlžené oblohy, mrazu a sněhu. Může se zdát, že právě teď není ten správný čas na investici do fotovoltaické elektrárny. Ale není tomu tak úplně tak.
I když se zdá, že sluneční panely potřebují sluneční svit, aby byly efektivní, pravdou je, že fotovoltaické elektrárny fungují na principu konverze světla na elektřinu, a to nezávisle na teplotě. I během zimních měsíců dodávají sluneční panely energii, ačkoliv s nižší intenzitou. S moderními technologiemi a vylepšenými materiály jsou dnes solární panely schopny generovat elektřinu, i když je zataženo.
„Investice do fotovoltaické elektrárny je krokem do budoucna a má smysl i v zimě. I když se může zdát, že zima zkracuje sluneční denní dobu, nezapomeňte, že fotovoltaické elektrárny fungují po celý rok. Elektrickou energii, kterou vyrobíte v letních měsících, můžete skladovat nebo přivádět do elektrické sítě, což vám může v zimě ušetřit peníze na elektrických nákladech,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs a dodává: „Každý watt se počítá a v součtu všech FVE rozhodně nejde o zanedbatelné množství ani v zimě. Ostatně jsou to naopak letní měsíce, kdy se stává, že je energie v síti příliš, a nezřídka je spotřebována bezúčelně jenom proto, abychom se jí zbavili. Například když vidíme svítící lampy pouličního osvětlení ve dvě hodiny odpoledne, o kterých si myslíme, že je někdo zapomněl vypnout. Někdy je dokonce potřeba FVE ze sítě odpojit.“
Fotovoltaické elektrárny nejsou jen způsobem, jak ušetřit na energiích, ale také přispívají k ochraně životního prostředí. Investováním do solárních panelů snižujete svou uhlíkovou stopu a podporujete udržitelnost. Tato ekologická výhoda platí po celý rok, nezávisle na ročním období.
„Fotovoltaické elektrárny mají mnoho výhod, jedinou nevýhodou může být generace přebytků. Když tento přebytek budete chtít prodat, nedostanete vždy odpovídající cenu. Když přebytek budete chtít poslat v rámci komunitní energetiky jinam, musíte platit distribuční poplatky. Ideálním řešením je přebytky vůbec negenerovat. Když veškerou energii spotřebujete v místě odběru a případné zbytky uložíte do pečlivě vybrané vlastní baterie, vyjde vás to jednoznačně nejvýhodněji,“ říká Pavel Bursa, ze společnosti Resacs.
Dobře navržený systém FVE s bateriovým úložištěm poslouží svému majiteli dobře i v zimě. Hovoříme o lidech a firmách, kteří kupují elektřinu za takzvané spotové ceny. Má to však své podmínky. Jednou z nich je správně navržený systém a velikost FVE a bateriového úložiště s ohledem na vaši spotřebu. Ukazuje se, že v mnoha případech byla zejména kapacita baterií poddimenzována a lidé se smířili s nějakými těmi přetoky do sítě. Jenže ono nejde pouze o ně. Právě v období, kdy FVE nevyrábí tolik energie, se dá bateriové úložiště využít k levnému nákupu elektřiny v době, kdy je spotová cena levná a jejímu upotřebení v době, kdy je naopak drahá.
„I tento způsob využití baterií však není samo sebou. Potřebujete k tomu hned dvě věci. Chytrou baterii, která v ideálním případě umí ovládat i další externí zařízení a samotný algoritmus, který tuto chytrou baterku umí řídit. Takových systémů není mnoho, jedním z nich je řešení, který vyvinula společnost Resacs ve spolupráci Direct Energy. Jedná se o vlastní inteligentní systém řízení, který pracuje na principu umělé inteligence. Z historických dat a následného provozu se naučí předpovídat vaši spotřebu v daný den a hodinu, a podle aktuálních cen energie proces nabíjení a vybíjení baterie optimalizuje,“ dodává Pavel Bursa.
Zima by neměla být důvodem, proč neinvestovat do fotovoltaické elektrárny. Naopak, toto období může být ideální pro plánování a instalaci solárního systému, který vám poskytne čistou energii po celý rok. Fotovoltaické elektrárny jsou chytrou investicí do budoucnosti, která vám pomůže ušetřit peníze a přispět k ochraně životního prostředí.
Tip na závěr:
Nečistoty na solárních panelech snižují výrobu elektřiny až o 30 %. Lze je přitom odstranit pomocí řešení Kärcher iSolar, systému s rotačními kartáči připojeného k teleskopické tyči. Dvoukotoučové kartáče jsou poháněny dvěma kotoučovými kartáči uloženými na kuličkových ložiscích. Ty mají nylonové štětiny a nepoškrábou tak povrch panelu. Jsou poháněny protisměrným pohybem vody z vysokotlakého čističe v nízkotlakém režimu, a lze je proto s minimální námahou ovládat. Jsou připevněny k teleskopické násadě, kterou lze prodloužit až na délku 14 m.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Kdo má a kdo nemá nárok na ošetřovné. A jak jej čerpat
- Vánoční tramvaj z Olomouce třetí nejhezčí v Evropě (video)
- Radioporadna: Jak se budou lišit „rychlorozvody“ od tradičního rozvodu? Urychlení procesu má být opravdu (audio)
- Radioporadna: Nevyjedete zledovatělý kopec popředu? Tak to zkuste pozadu. Radí zkušený instruktor (audio)
- Středočeské příběhy: Vlastimil Cífka shromáždil velkou sbírku pivních suvenýrů (audio)
- Bývalou prodejnu využije druhý plzeňský obvod jako místo pro setkávání