Kraje a města v ČR musí začít plánovat, jak sníží spotřebu energií. Cíle nastavila směrnice EU
Připravit energeticko-klimatické plány je zásadní výzvou, před kterou stojí kraje, města a obce v České republice. Bez nich by totiž nešlo plnit cíle směrnice o energetické účinnosti Evropské unie. Ta požaduje snížení celkové konečné spotřeby energie veřejného sektoru o 1,9 % ročně oproti roku 2021. Tato povinnost nyní platí i pro velká města a postupně se rozšíří na všechna ostatní. Samosprávy tak musí rychle začít s renovací svých budov. Ty jsou však finančně i časově náročné a vyžadují efektivní plánování. Řešením mohou být energeticky úsporné projekty financované metodou EPC, kdy se náklady na renovace splácí z dosažených úspor. S přípravou těchto projektů pomáhá Národní rozvojová banka (NRB) prostřednictvím programu Nová ELENA.
„Renovace škol, úřadů a dalších veřejných objektů vnímáme jako podstatný krok nejen k úsporám energie, ale také k vytvoření udržitelnějšího prostředí pro naše obyvatele. Realizace komplexního projektu EPC pro budovy města Znojma je pro nás zásadním krokem, jehož výsledkem má být dosažení úspor prostřednictvím provedení různých energetických opatření na celkem 8 objektech města Znojma. Máme také zpracovanou energetickou koncepci, která obsahuje opatření klimatického plánu – využití OZE, stabilizace zdrojů a opatření ke snížení energetické náročnosti budov města, což je dalším příkladem snahy města reagovat na problematiku negativních přírodních jevů a adaptace na změny klimatu. Jedním z klíčových dokumentů, kterým se také můžeme řídit při iniciaci mitigačních, adaptačních a implementačních opatření, je zpracovaný Klimatický akční plán Jihomoravského kraje ,“ říká Růžena Salvetová, vedoucí oddělení strategického rozvoje a dotací města Znojma.
Příprava podrobného plánu na snižování energetické náročnosti veřejného sektoru je klíčovým dokumentem, který pomůže zajistit závazky vyplývající z evropské legislativy pro veřejné subjekty. Tento plán musí zahrnovat konkrétní opatření, jako jsou renovace budov vyžadované novými pravidly EU. Ta stanovují, že veřejné subjekty, tedy i kraje a města v České republice, musí renovovat 3 % vytápěných či chlazených budov ročně, pokud nesplňují standard téměř nulové spotřeby energie. Zároveň je třeba snížit celkovou konečnou spotřebu energie veřejného sektoru o nejméně 1,9 % ročně oproti roku 2021. Od roku 2027 se tato povinnost rozšíří na obce nad 5 000 obyvatel a od roku 2030 se bude vztahovat i na všechny ostatní.
Hlavním problémem však zůstává financování, protože renovace jsou finančně náročné a rozpočty samospráv často omezené. Řešením mohou být projekty s garantovanou úsporou energie. S jejich přípravou a realizací pomůže program Nová ELENA od NRB. „Prostřednictví našeho programu Nová ELENA nabízíme městům a obcím komplexní pomoc při přípravě energeticky úsporných opatření. Pomáháme jim s přípravou náročného EPC projektu, s vysoutěžením realizační firmy i s žádostí o spolufinancování z OPŽP. Navíc jim uhradíme až 90 % způsobilých nákladů na přípravu projektu. Díky této podpoře mohou města nejen plnit evropské klimatické cíle, ale zároveň ulevit svým rozpočtům,” říká Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA Národní rozvojové banky.
Renovace veřejných budov dokáží městům ušetřit miliony korun ročně, což v přepočtu na jednu budovu znamená statisícové úspory. Například ve Znojmě je díky metodě EPC financována modernizace školy, která zahrnuje výměnu vnitřního osvětlení, zateplení včetně střechy, instalaci fotovoltaiky a osazení IRC ventilů. Tyto úpravy škole ročně ušetří 777 tisíc korun, což odpovídá snížení energetické náročnosti o 39,5 %. Kromě této školy Znojmo renovuje touto metodou dalších sedm veřejných objektů. „S městem Znojmem jsme spolupracovali na tvorbě EPC projektu a pomohli jsme jim vysoutěžit realizační firmu, která opatření provede. Nyní se tak přesunuli do realizační fáze celého projektu, kdy dojde k požadovaným změnám za účelem snížení spotřeby energie. Předpokládaná investice je přibližně 108 milionů korun,” doplňuje Hrdinka.
Česko jako lídr v EPC projektech
Znojmo je jedním z příkladů měst, která díky metodě EPC přispívají k tomu, že se Česko řadí mezi lídry v implementaci těchto projektů v rámci EU, a to jak z hlediska počtu realizovaných projektů, tak i snížených nákladů na energie. Svůj podíl na tom má nejen podpora státu, ale také dalších subjektů jako je NRB, díky které mohou města efektivně reagovat na nové požadavky EU. Předpokládá se, že právě s ohledem na tato nařízení počet projektů snižující spotřebu energie v následujících letech dále poroste. „Česká republika má dlouholeté zkušenosti s energeticko-úspornými projekty, které se osvědčily jako účinný nástroj k modernizaci budov za účelem úspory energie. Evropská investiční banka si váží svého pokračujícího partnerství s NRB a věří, že program Nová ELENA bude hnacím motorem pro další rozvoj využívání metody EPC napříč celou Českou republikou,“ uzavírá Dinis Rodrigues, koordinátor programu ELENA při Evropské investiční bance.
Pro zájemce ze strany veřejnosti chystá NRB letošní poslední webinář na téma EPC poradenství, a to 10. prosince od 10 hodin. Registrovat se mohou na emailové adrese tomas.konvicka@nrb.cz
Národní rozvojová banka
Národní rozvojová banka, a.s., působí na trhu od roku 1992, toho času jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře dlouhodobě udržitelného hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších sektorech ekonomiky. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtů krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu. Dceřinými společnostmi NRB jsou Národní rozvojový fond, který se zaměřuje na rozvoj infrastruktury se zapojením soukromých zdrojů, a Národní rozvojová investiční, jež poskytuje podporu ve formě kapitálových finančních nástrojů soukromému i veřejnému sektoru.
Více informaci na: www.nrb.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí