Elektřina na tu pravou vánoční atmosféru vyjde letos cca na 300 korun. Užijte si Vánoce dosyta

Cez.cz, 10.12.2024
 


Elektřina na tu pravou vánoční atmosféru vyjde letos cca na 300 korun. Užijte si Vánoce dosyta, šetřit má smysl jinde

Předvánoční úklid, pečení cukroví, příprava štědrovečerní večeře, světelná výzdoba i sledování pohádek, to vše přispívá k té správné sváteční atmosféře. Odpírat si ji kvůli cenám energií nedává příliš smysl. I díky výraznému zlevnění v letošním roce totiž vyjde elektřina během vánočních příprav na přibližně 300 korun, tedy asi jako jedna láhev kvalitnějšího vína či vstupenka do kina s malým popkornem. Kdo chce energiemi šetřit tak, aby to mělo výraznější efekt ve vyúčtování, může se inspirovat na webu cezakademie.cz. Inspiraci už na něm čerpalo přes 600 000 zájemců.

Na Vánoce si nemusíte odpírat tradiční radovánky a zvyky z obavy před vysokými účty za elektřinu. Adventní přípravy ani samotný Štědrý den, který tradičně patří ke dnům s nejvyšší hodinovou spotřebou v roce, totiž z pohledu elektřiny nepředstavují žádný větší „zásek“ do rodinného rozpočtu, zvláště pokud k nim přistoupíte chytře.

K atmosféře adventu stále ještě ve většině českých rodin patří pečení vánočního cukroví. Za dvě hodiny zvládne běžná elektrická trouba s příkonem 3 000 wattů upéct i symbolických 12 druhů, pokud využijeme režim horkovzduchu a budeme péct od každého druhu dva plechy najednou, jeden za druhým. Pokud k tomu připočítáme ještě hodinový provoz kuchyňského mixéru na přípravu těst, spotřebujeme elektřinu za 53 korun. Ty, kdo pečou i vánočku, o 21 korun více.

Také příprava štědrovečerní večeře vezme víc energie lidem než ze zásuvky. Počítáme-li s 2,5 hodinami nepřetržitého vaření s využitím všech čtyř plotýnek na indukční varné desce s příkonem 7 000 wattů, zvládneme uvařit zeleninu na bramborový salát, rybí polévku i osmažit kapra za 124 korun.

Dětem i dospělým dělá radost světelná výzdoba. Ani u ní rozhodně není na místě hledat úsporu. Pokud se zvolí úsporná varianta LED světýlek, vyjde její provoz přes období adventu jen na pár korun. Například u venkovního řetězu na ozdobení domu či zahrady s příkonem 12 wattů vyjde svícení 5 hodin denně po celý prosinec na 13 korun. Světýlka na stromeček s příkonem 4,5 wattu nás při pětihodinovém svícení denně vyjdou zhruba na 1 korunu za týden. O něco dražší je provoz starších řetězů vybavených klasickými žárovkami, kde se příkon může pohybovat i kolem 45 wattů. V takovém případě utratí domácnost při stejném čase svícení cca 11 korun týdně. Tedy 10x víc, ale stále zhruba jako za dvě housky.

Rozhodně není potřeba si odepřít ani sledování oblíbených vánočních pohádek. Spotřeba nejobvyklejších LED televizí s úhlopříčkou 65 palců se pohybuje kolem 130 wattů za hodinu. I když zkouknete za týden tři pohádky denně, nebude vás to stát ani jako jedno máslo.

Příklady spotřeby elektřiny při vánočních přípravách

Typ činnosti

Spotřeba

Náklady*

Předvánoční úklid: 0,5 h vysávání, 2 plné pračky a sušičky prádla, 3 plné myčky nádobí

6,43 kWh 45 Kč

Pečení: kuchyňský robot a trouba využité na 12 druhů cukroví a vánočku

10,5 kWh 74 Kč

Štědrovečerní večeře: 2,5 h vaření na indukční varné desce

17,5 kWh 124 Kč

Výzdoba: světelný řetěz na stromeček a venkovní světýlka, obojí rozsvícené 5 hodin denně

2,2 kWh 15 Kč

Krášlení se před večeří: 0,5 h žehlení svátečního oblečení a 0,5 h fénování a kulmování vlasů

2,2 kWh 15 Kč

Zábava: sledování vánočních pohádek v televizi 6 hodin denně po dobu jednoho týdne

5,5 kWh 40 Kč

*Elektřina na dobu neurčitou, sazba D02, cena 7,1 Kč/kWh včetně DPH.

 

Zbytečně se neomezovat v činnostech, které k Vánocům zkrátka patří, je jedna věc, na druhou stranu ale rozhodně není nutné ani vhodné elektřinou plýtvat.

  • Než se lednice a mrazák napěchují, je vhodné je odmrazit. Námraza silnější než 3 mm totiž zvyšuje energetické požadavky na provoz až o 75 %. Vhodné je také popřemýšlet o jejich umístění. S každým stupněm navíc nad 20 °C vzroste spotřeba chladničky o cca 6 %, rozhodně by tedy lednice neměla stát u zdroje tepla (sporák, trouba), ale ani na místě, kde na ni svítí sluníčko.
  • Při pečení je vhodné co nejvíce omezit otevírání dvířek do trouby. Každé otevření totiž okamžitě způsobí ztrátu až 20 procent jejího tepla, kterou pak spotřebič musí znovu dohnat nahříváním. Pokud má trouba program na horkovzdušné pečení, je vhodné jej maximálně využít: umožňuje totiž péct více plechů najednou a za stejnou dobu při teplotě až o 20 °C nižší. Důležitá je také čistota: nános mastnoty a špíny v troubě (stejně jako na sporáku) zbytečně zvyšují spotřebu.
  • Přikrytím hrnce pokličkou se vaření uspíší až o třetinu, což významně šetří energie. U sklokeramické varné desky je vhodné rovněž přizpůsobit velikost hrnce velikosti plotýnky: nejmenší plotýnka má totiž příkon kolem 1,2 kWh, zatímco největší i dvojnásobný. Malý hrnec na velké plotýnce tak zbytečně spotřebuje spoustu energie. Velkou roli hraje i to, zda je dno hrnce či pánve rovné, tak aby na plotýnku přilnulo.
  • Když se v kuchyni vaří a peče, není potřeba v ní tolik topit, protože zbytkové teplo z trouby a sporáku místnost zahřeje.
  • Obecně platí, že čím rychleji potřebuji něco ohřát, tím vyšší spotřeba. Zkrácený cyklus v myčce, pračce či sušičce tak spotřebuje mnohem víc energie než nastavení v režimu EKO, který ohřívá vodu/prádlo pomaleji. Totéž platí i pro drobné spotřebiče, jako jsou rychlovarná konvice, nebo třeba fén.

Další tipy nabízí edukační web ČEZ Akademie. Kromě nápadů, jak omezit plýtvání, zde zájemci najdou i návody, jak dosáhnout výrazných a trvalých úspor. Web již využilo přes 600 000 zájemců.

Alice Horáková , mluvčí ČEZ



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie