Dříve staré chlévy, dnes se rodí nová vesnice v srdci Vinoře
Projekt Veni Vidi Vinoř od společnosti Neocity nabízí jedinečné spojení historie a moderní architektury. Dílo známého ateliéru Qarta pracuje s kontrastem vesnického rázu a současného designu, čímž zachovává autenticitu místa a zároveň přináší inovativní přístup k bydlení. Areál, zasazený do původního hospodářského dvora s kořeny sahajícími až do 14. století, kombinuje tradiční stavební prvky s moderními liniemi. Výrazný důraz je kladen na zeleň a propojení s přírodou, což vytváří harmonické prostředí pro komunitní život.
„Památek se při navrhování projektu nebojíme. Dialog mezi starými a novými objekty je pro nás dlouhodobým tématem, které se prolíná naší tvorbou. U Vinoře jsme se při tvorbě návrhu inspirovali její bohatou historií a zachovali jsme autenticitu dvou památkově chráněných budov z 18. století, které stojí na pozemku. Nejedná se o stavbu na zelené louce, ale o propojení tradiční architektury, odkazující na původní budovy, s architekturou moderní. Výsledkem je harmonický kontrast, který přirozeně zapadá do místní krajiny,“ říká Lukáš Němeček, architekt a partner studia Qarta architektura, které stojí za návrhem projektu Veni Vidi Vinoř.
Projekt reflektuje citlivou práci s lokalitou a propojuje dvě odlišné architektonické roviny. Po obvodu areálu se nachází budovy v tradičním vesnickém stylu s přírodními materiály a sedlovými střechami pokrytými bobrovkou, navazujícími na historické budovy Kovárny a bývalé sýpky, které jsou součástí areálu. Střed areálu pak tvoří moderní budovy s plochými střechami, které dodávají celku dynamiku a kontrast. Urbanistický koncept zajišťuje harmonii mezi jednotlivými budovami a vytváří prostor, který obyvatelům poskytuje ideální zázemí pro komunitní život a propojení s přírodou.
Návrh od studia Qarta je také specifický různorodostí svých budov. Kombinuje řadové domy, dvoupodlažní i třípodlažní budovy, přičemž každá z nich má jinou strukturu i tvar. Tento přístup zajišťuje, že budovy dohromady ladí a společně vytvářejí rodinné zázemí s veškerou infrastrukturou. Blízkost přilehlých parků a lesů navíc poskytuje obyvatelům prostor pro rekreaci i aktivní životní styl.
„Naším cílem bylo vytvořit projekt, který respektuje historický ráz Vinoře a zároveň přináší moderní a komfortní bydlení pro rodiny. Kromě toho jsme se zaměřili na začlenění zeleně – od zelených střech, které zadržují dešťovou vodu, přes předzahrádky až po společné travnaté plochy. Tím prolínáme architekturu s okolními parky a lesem, což posiluje propojení přírody s každodenním životem obyvatel. Zároveň reagujeme na rostoucí zájem o větší rodinné bydlení na okraji Prahy, jako je právě Vinoř, což je příjemným kontrastem k současné dominanci menších investičních bytů na trhu,“ vysvětluje Oded Ber, CEO společnosti Neocity.
Tento přístup ocenil i starosta městské části Praha-Vinoř Michal Biskup: „Chtěli jsme, aby projekt nijak nenarušil charakter Vinoře. Moderní bydlení vítáme, ale je důležité, aby zapadalo do okolí a respektovalo místní architekturu. Neocity s námi od začátku projekt konzultovalo a díky této spolupráci vznikl návrh, který nejen zvyšuje kvalitu života místních obyvatel, ale zároveň přirozeně zapadá do prostředí,” říká.
Veni Vidi Vinoř nabízí k prodeji 134 bytů v budovách, které mají maximálně čtyři podlaží s velkorysými dispozicemi. Převažují byty velikosti od 3+kk až po 6+kk, vhodné pro bohatý rodinný život s dostatkem prostoru.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Stavebnictví v listopadu posilovalo. Ale jen díky tomu, že o rok dříve rekordně pršelo
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Co očekávají od roku 2025 majitelé a ředitelé firem napříč segmenty?
- Hypotéky vstoupily do nového roku mírným zlevněním, sazby přesto zůstávají nad pětiprocentní hranicí