Schválili jsme Lex OZE III. Podporujeme ukládání energie z udržitelných zdrojů a chráníme spotřebitele
Poslanci ve středu schválili ve třetím čtení vládní novelu energetického zákona Lex OZE III, která legislativně ukotví ukládání přebytečné elektřiny a posílí ochranu spotřebitelů. Nová pravidla dají spotřebitelům možnost lépe řídit jejich spotřebu a umožní jim tak snižovat jejich výdaje za elektřinu. Kromě toho posílí energetickou soběstačnost zákazníků a zmírní tlak na růst regulované složky ceny elektřiny.
Novela Lex OZE III v legislativě zakotvuje využívání akumulované energie, což pomůže nejen životnímu prostředí, ale také zlepší flexibilitu sítě. „Mám radost, že se nám podařilo sněmovnou protlačit další část moderní energetické legislativy, kterou Starostové na ministerstvu připravili. Novela směřuje ke zvyšování energetické soběstačnosti zákazníků a snižování výdajů za energie díky možnosti lepšího řízení spotřeby zákazníků prostřednictvím principů agregace a akumulace, kdy budou mít lidé možnost využít výhodné ceny elektřiny, optimalizovat spotřebu a přispět k udržitelnému využívání zdrojů,” uvedl ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda Starostů Lukáš Vlček.
Další součást novely pak míří na posílení ochrany spotřebitelů. „Přinášíme prvky, které nám umožní více chránit spotřebitele. Jedná se o povinnost pro obchodníky s energiemi stanovit takzvaný index zajištění, který lidem umožní lepší výběr dodavatele podle toho, jestli má nakoupen dostatek energií pro pokrytí poptávky svých zákazníků, nebo přísnější pravidla pro udělování licencí obchodníkům s elektřinou a plynem. Tímto krokem chráníme spotřebitele před obchodníky, kteří v minulosti přistupovali k nekalým praktikám,” přiblížil Vlček.
Sára Beránková, tisková mluvčí hnutí Starostové a nezávislí
Novela Lex OZE III v legislativě zakotvuje využívání akumulované energie, což pomůže nejen životnímu prostředí, ale také zlepší flexibilitu sítě. „Mám radost, že se nám podařilo sněmovnou protlačit další část moderní energetické legislativy, kterou Starostové na ministerstvu připravili. Novela směřuje ke zvyšování energetické soběstačnosti zákazníků a snižování výdajů za energie díky možnosti lepšího řízení spotřeby zákazníků prostřednictvím principů agregace a akumulace, kdy budou mít lidé možnost využít výhodné ceny elektřiny, optimalizovat spotřebu a přispět k udržitelnému využívání zdrojů,” uvedl ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda Starostů Lukáš Vlček.
Další součást novely pak míří na posílení ochrany spotřebitelů. „Přinášíme prvky, které nám umožní více chránit spotřebitele. Jedná se o povinnost pro obchodníky s energiemi stanovit takzvaný index zajištění, který lidem umožní lepší výběr dodavatele podle toho, jestli má nakoupen dostatek energií pro pokrytí poptávky svých zákazníků, nebo přísnější pravidla pro udělování licencí obchodníkům s elektřinou a plynem. Tímto krokem chráníme spotřebitele před obchodníky, kteří v minulosti přistupovali k nekalým praktikám,” přiblížil Vlček.
Sára Beránková, tisková mluvčí hnutí Starostové a nezávislí
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Jak ochladit domov bez klimatizace: Zastavte spalující žár dřív, než vám projde oknem
- Češi zbytečně předmývají nádobí a myčky používají špatně
- Energetická gramotnost: jak se orientovat v pojmech
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu (24.6.2026)
- Čtyři tipy na výběr čerpadla, které si poradí s následky letní bouřky
- GasNet spustil největší zátěžovou stanici pro testování spolehlivosti plynoměrů v ČR. Posiluje nezávislost českého plynárenství a přináší finanční úspory