Poslední Silvestr s velkými ohňostroji: pojištění pomůže, jen když se chováte zodpovědně
Česko čeká letos možná poslední Silvestr, kdy budou lidé moci přivítat nový rok pyrotechnikou jako jsou velké kompaktní ohňostrojové baterie, složené ohňostroje, velké petardy, římské svíce velkých kalibrů či velké fontány.
Vládou totiž prošel návrh zákona, který má od července příštího roku zakázat prodej petard kategorie F3 laikům bez odborné způsobilosti. Kromě toho zakazuje i zacházení s nimi pod pokutou až půl milionu korun. Odborníci radí, aby lidé ve snaze užít si poslední ohňovou show nepřeháněli a nepřeceňovali své síly a schopnosti.
Že není vhodné řádit více než obvykle, upozorňuje PR manažer Direct pojišťovny Michal Kárný. „Při snaze užít si pyrotechniku se zvyšuje pravděpodobnost chyb. Zvláště u lidí, kteří se k pálení ohňostrojů odhodlali poprvé. Důležité je stále postupovat přesně podle pokynů výrobce, dávat pozor na sebe i na okolí,“ radí. Zvláště nebezpečné je pouštět se do ohňového představení v opilosti. Hrozí přehlédnutí elektrických drátů, stromů, nebo ještě hůře lidí a jejich obydlí.
I při dodržení pravidel se však náhodou, nešikovností či krátkou nepozorností může stát neštěstí, případně mohou rachejtle poškodit majetek. „Je potřeba se chovat tak, abych se snažil škodě předejít. Tedy přesně podle návodu a obezřetně. Pokud by se i přes veškerou snahu něco stalo a ohňostroj něco poničil nebo někoho zranil, pravděpodobně by pomohlo pojištění odpovědnosti. Pokud se ale budu chovat nezodpovědně a zapálím například rachejtli na zaparkovaná auta, bude se jednat o hrubou nedbalost, tedy situaci, kterou pojišťovny nezaplatí,“ varuje Kárný.
Zcela bez diskuzí je pak zmíněné pouštění rachejtlí pod vlivem alkoholu. „Škody, které klienti způsobí pod vlivem alkoholu, pojišťovny nezaplatí,“ konstatuje PR manažer Direct pojišťovny. Podobné to je také v případě vypouštění pyrotechniky nelegální, nebo takové, k níž nemá člověk oprávnění. Tedy od kategorie F4 výše.
Kategorie pyrotechniky
F1 - bouchací kuličky, motýli, prskavky
F2 - petardy, římské svíce, dýmovnice, malé baterie
F3 - velké kompaktní baterie, složené ohňostroje, velké petardy, římské svíce velkých kalibrů, velké fontány
F4 - kulové pumy, válcové pumy, kompaktní baterie, ohněpád
Nepříjemné je, že nezřízené užívání pyrotechniky může dopadnout i na ty, kteří s ní nechtějí mít nic společného. Rachejtle jim poničí dům nebo auto. „Určitě je vhodné mít pojištění nemovitosti a domácnosti, například kvůli možnému požáru, případně proti poškození v rámci vandalismu,“ přibližuje Kárný. V případě auta se vyplatí havarijní pojištění a opět pojištění proti škodám způsobeným vandaly.
Zákon má pomoci lidem i přírodě
Zákon zpřísňující užívání ohňostrojů musí ještě schválit poslanci. Pokud projde, kromě zmíněného zákazu prodeje pyrotechniky skupiny F3 lidem bez osvědčení způsobilosti zakáže také odpalování kategorie F2 kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a podobně. Kromě nejslabší kategorie F1, jako jsou například bouchací kuličky, také už nebude možné prodávat petardy na stáncích či přes doručovací služby. Obcím pak dá větší pravomoci při úplném zakazování pyrotechniky na svém území.
Úředníci tím chtějí sjednotit regulaci s okolními zeměmi a také snížit negativní dopady na lidi, zvířata i ovzduší.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Česko má druhý nejdražší mobilní internet v EU. Chytrým výběrem a získáním podpultové nabídky lze však ušetřit
- Fotovoltaika je přínosem i v zimě. Nízké teploty ji dokonce svědčí
- Krmení nové levhartice. Olomoucká zoologická zahrada představila veřejnosti novou samičku levharta mandžuského (video)
- Desatero rad pro nákup ojetého auta: pozor na zatajené nehody, dražší škodovky i na ojetiny z Německa
- Digitárium na peelingu