Cena zemního plynu již i pod 1 000 korun, když ČEZ utekl konkurenci. INNOGY potvrzuje své postavení nejdražšího dodavatele

Jiří Zendulka, 15.12.2024

I přes podzimní vzedmutí se ceny zemního plynu letos na trzích pro spotřebitele vyvíjely velmi příznivě. Koncem zimy se dokonce dostaly na nejnižší úrovně od poloviny roku 2021, tedy na ceny před vypuknutím války na Ukrajině. V návaznosti tak pokračoval pokles cen od dodavatelů, někteří nyní před zimou přicházejí s dalším zlevněním. Pozitivně pro zákazníky překvapil zejména polostátní ČEZ, který utekl konkurenci. Každopádně zapomenuta může být doba, kdy někteří dodavatelé nabízeli cenu plynu i za více než 2 500 (bez DPH), tedy musel zafungovat pro rok 2023 zavedený tzv. cenový strop.

Graf: PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu  1 MWh - 2 roky - měna CZK

Mediálně se v současnosti probírá zejména zdražení regulovaných cen, tedy ze strany ERÚ zjednodušeně řečeno stanovených poplatků za distribuci. U těch je v čase trend, až na ojedinělé výjimky, prakticky jednosměrný, když dochází ke každoročnímu zdražování. Každopádně podíváme-li se o rok zpět, zlevnění samotného zemního plynu coby neregulované složky je u dodavatelů výraznější než rozhodnuté zhruba 8,6% navýšení plateb za distribuci pro rok 2025. Cena distribuce navíc tvoří menšinový podíl celkové ceny.

Tak jako tak, spotřebitel by si měl u svého dodavatele hlídat cenu zemního plynu oproti konkurenci. Při využívání plynu i na vytápění lze totiž v celkovém účtu ušetřit za rok tisíce korun. Obecně platí, že fixované ceny bývají levnější. Jak jsme zmiňovali v obdobném srovnávacím článku před rokem, vzhledem k vidině dalšího poklesu cen však bylo vhodné upisovat se jen na tradičně nejkratší dobu – rok. V našem aktuálním přehledu jsme se opět zaměřili na „nejkratší“ fixované nabídky dodavatelů.

Oproti loňsku tentokrát pozitivně překvapil ČEZ. V polovině listopadu přišel s nabídkou několika nových ceníků, kterými výrazně promluvil do konkurenčního boje. V rámci nabídky „Plyn na 1 rok v akci“ se s cenou dostal na 1 091 /MWh (bez DPH). U tohoto výrazného hráče na trhu navíc stojí zmínit „dlouhodobější nabídku“, když při fixaci do konce roku 2026 cenu dostal dokonce k 950 /MWh.

Na trhu ČEZu konkuruje se svou rovněž v listopadu aktualizovanou nabídkou Epet, když cenu snížil na samé jedničky, resp. 1 111 Kč/MWh. Nové ceny s platností až od nového roku má v rámci nabídky „Se stropem“ domácí těžař plynu MND. Avšak nijak zvlášť zajímavých 1 327 Kč. Prakticky nejnovější nabídku má INNOGY, nicméně z hlediska atraktivnosti přesto zůstává na cenovém chvostu.

Ostatní porovnávaní hráči dle jejich webových stránek vlastně s novou nabídkou zatím nepřišli. Ke zlevňování přistoupili oproti výše zmiňované konkurenci letos již dříve, většinou v letních měsících. V tomto ohledu stojí jistě za vypíchnutí Pražská plynárenská, která již od 1. května měla v nabídce atraktivní cenu 1 150 Kč. Tehdy z velkých hráčů evidentně nejlepší veřejná nabídka na trhu. Vlastně také solidních 1 181 Kč pak začal od konce srpna nabízet Centropol.

* s cenou distribuce pro rok 2024; Zdroj: kurzy.cz

Odběratelé samozřejmě mohou vybírat také od menších dodavatelů, zmínit možno například společnosti Lama energy, SOLIDSUN, Vemex, Elyn či Elimon. Doplnit lze, že v tabulce přehled „Celkových cen s DPH“ je uveden pro největší distribuční území GasNet (pro ostatní území se však příliš neliší). Řada dodavatelů ještě nezveřejnila ceníky zahrnující zmiňované vyšší regulované ceny za distribuci platné od 1.1.2025. Ve výše uvedeném přehledu jsou tak tyto „staré“ celkové ceny vyznačeny kurzívou. Nutno tedy u nich počítat od nového roku s navýšením.

Každopádně pro spotřebitele je z hlediska porovnávání výhodnosti nabídek nutné vlastně sledovat jen cenu samotného zemního plynu a „Stálý plat“. Tedy pravidelnou měsíční částku uváděnou v našem přehledu bez DPH. Za rok lze na této položce například u E.on vidět oproti konkurenci úsporu i zhruba 600 Kč (bez DPH). Zvažovat její výši stojí zejména u menší spotřeby.

Jak již bylo uvedeno, přehled bere v potaz veřejně nabízené ceníky dodavatelů na jejich internetových stránkách. Obvykle však existují i zajímavější „podpultovky“. Dodavatelé s nimi přicházejí především pokud chtějí získat nového zákazníka od konkurence, či si naopak udržet stávajícího. Zkrátka získat smlouvu na dodávku zemního plynu pro domácnost okolo tisíce korun za megawatthodinu bez DPH, není nyní již až tak nic nedostupného. Děje se tak, přestože v současnosti je cena samotné komodity na burze výše. Své zkrátka sehrávají dřívější nákupy dané komodity ze strany dodavatelů.

Související na kurzy.cz – Srovnání cen plynu ˃˃; Srovnání cen elektřiny >> 

Jiří Zendulka
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie