Cesta k nebesům vezme zájemce blíže k nebi, stačí zdolat osmdesát schodů
Podkroví a věž kostela svatého Jana Křtitele v Hlučíně má po úpravách, v prostorách vznikla nová expozice Muzea Hlučínska, která se otevřela veřejnosti v sobotu 12. října. Nabízí také úchvatný pohled z výšky na město a jeho okolí a zároveň připomíná velmi atraktivní formou patrony jednotlivých stávajících i dnes již neexistujících sakrálních objektů města Hlučína. Cesta k nebesům je výsledkem společného úsilí města, farnosti a muzea, jejichž zástupci v roce 2021 uzavřeli společné memorandum. Realizace Cesty k nebesům stála 8,7 milionu korun, finančně se na ní podílelo město Hlučín a Moravskoslezský kraj.
„Jsem velmi ráda, že se projekt podařilo zrealizovat. Zpřístupnili jsme podkroví našeho kostela veřejnosti – historický klenot, ale zároveň také symbol naší bohaté kultury a tradice. Obyvatelé města i jeho návštěvníci mohou objevit nové pohledy na naši architekturu a prohloubit své spojení s minulostí. Věřím, že přinese inspiraci všem, kteří se vydají po této neobyčejné cestě,“ řekla starostka Hlučína Petra Tesková.
Každý, kdo si chce expozici prohlédnout, musí po točitém schodišti absolvovat šedesát schodů. Do věže a ke zvonům jich vede ještě dalších dvacet, ale každý z nich stojí za to.
„Vzniklo nové točité schodiště do věže a lávky nad chrámovou lodí a presbytářem. Zatímco schodiště zajišťuje výstup ke zvonům a vyhlídku na město a okolí, lávka umožňuje vstup do krovu k naší stálé expozici, kterou jsme rozvrhli do dvou částí. Dlouho jsme hledali něco, co by se do tohoto nádherného prostoru hodilo. Ze všech námětů nakonec vykrystalizovala idea představit patrony jednotlivých stávajících i dnes již neexistujících sakrálních objektů města a ukázat reálný dopad kultu světce na běžný praktický život obyvatel města,“ popsal ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký. Upozornil, že samotný prostor v podkroví kostela ze 17. století, kde se prolínají cihlové klenby s členitým krovem, už je exponátem.
„Při tvorbě stálé expozice jsme se inspirovali relikviářem svatého Valentina, který hlučínská farnost vlastní. V patě má vytepány čtyři světce, kteří jsou patrony Hlučína a jimž byly nebo jsou zasvěceny kostely a kaple ve městě. Expozicí jsme se je snažili přiblížit a dostat se k reáliím všedního života,“ doplnil ředitel Chrástecký.
Kromě Jana Křtitele, kterému je zasvěcený farní kostel, připomíná výstava svatou Markétu, Jana Nepomuckého, Máří Magdalénu a Vavřince. Kostel svaté Markéty je na hřbitově. Na náměstí stávala kdysi kaple svatého Jana Nepomuckého a na předměstí, zhruba v prostoru dnešního autobusového nádraží, byl kostel svaté Máří Magdaleny. Svatému Vavřinci sice žádný kostel ve městě postavený nebyl, nicméně je od nepaměti spolupatronem Hlučína. Toto je první část expozice, která se nachází nad klenbou chrámové lodi.
Druhá část expozice je situována nad presbytář. Jedná se o zvětšenou stylizaci vzácného renesančního obrazu Ukřižování z Hlučína, jehož originál zapůjčila hlučínská farnost do Arcibiskupského muzea v Olomouci. Výtvarné zpracování společně s proměnlivým režimem nasvětlení umocňuje zážitek z expozice.
„Cesta k nebesům není jen fyzickou stezkou v podkroví kostela, ale má také duchovní symboliku. Prostor ukrytý pod krovem, nám připomíná mistrovství dávných stavitelů a víru, která nás spojuje napříč generacemi. Je to výjimečná příležitost pro všechny, aby se zamysleli nad svým vlastním duchovním putováním a objevili krásu, kterou v sobě naše historie a víra ukrývají,“ uvedl farář Petr Rak.
S myšlenkou na zpřístupnění kostelní věže přišel před lety bývalý hlučínský radní Rudolf Gogolín. „Chtěli jsme tehdy postavit rozhlednu na Vinné hoře, nejvyšším místě nad Hlučínem. Oslovili jsme majitele pozemku o velikosti pár metrů čtverečních, které jsme pro tu stavbu potřebovali. Byl ale neoblomný. Mrzelo mě to a přemýšlel jsem nad tím dál. No a pak mě jednou v noci napadlo, jestli bychom nemohli udělat rozhlednu na věži. Zašel jsem za panem farářem, a tak to celé začalo,“ zavzpomínal Gogolín, kterému se realizace a provedení původní myšlenky, kterou společně zhmotnili muzeum, radnice a farnost, velmi líbí.
Cesta k nebesům je stálou výstavou, která je přístupná od dubna do listopadu, od úterý do pátku od 9 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 17 hodin. V sobotu potom od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin. V neděli láká veřejnost vždy odpoledne od 14 do 17 hodin.
Práce na úpravách podkroví, které trvaly od ledna do července letošního roku, provedla firma Fichna - Hudeczek na základě projektu architekta Jiřího Halfara. Expozici realizovala firma LN-Design. Hlučín na stavební úpravy přispěl částkou 4,4 milionu korun, zbývajících 2,5 milionu získala farnost z rozpočtu Moravskoslezského kraje, který zároveň financoval expozici z dotace částkou 1,4 milionu korun, dalších 400 tisíc korun na ni přidalo město Hlučín. Projekt byl realizován za finančního přispění Moravskoslezského kraje.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Když mrzne a do toho praskne potrubí: 5 věcí, které si ohlídat v pojistce
- Jak vybrat zahradní zapuštěný bazén: Co zvážit před pořízením?
- Radioporadna: Bylinky od kořenů k plodům (audio)
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Operace šedého zákalu není třeba se bát. Zlepší kvalitu života (audio)
- Věda Plus: Vědci z Mendelovy univerzity našli způsob, jak zlepšit dřevotřísku s přídavkem plastu (audio)
- Zastavte viry dřív, než vás skolí - tipy pro silnou imunitu