Turistický ruch zpět na předcovidových číslech, trh s ubytováním v soukromí na 60 % objemů

turismus, cestování ilustrační

Příjezdový cestovní ruch se v České republice vrátil na předcovidová čísla. Počet ubytovaných turistů byl loni dle dat Eurostatu o 2 desetiny procenta vyšší než v roce 2019konkrétně se zde ubytovalo 22 milionů turistů, z čehož necelých 7,5 milionů v Praze. Letos čísla dále rostou, meziročně o nízké desítky procent. Trh s krátkodobými pronájmy je ale stále zamrzlý – nyní zhruba na třech pětinách objemů předcovidových let. V Praze je zhruba 7 500 aktivních nabídek sdíleného ubytování. I s ohledem na plánované zavedení online informačního systému eTurista se nečeká, že by došlo k většímu oživení.

 

Prostřednictvím rezervačních portálů Airbnb, Booking, Expedia Group nebo Tripadvisor bylo v loňském roce realizováno celkem 8,9 mil. přenocování z celkového počtu necelých 56 mil přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních. Téměř tři čtvrtiny jich připadlo na turisty ze zahraničí, zbylých 28 % tvořilo ubytování rezidentů.

 

Praha díky turistickým poplatkům vybrala 800 milionů

V Praze loni proběhlo skrze ubytovací platformy 4,7 milionu nocí, které využilo téměř 1,5 milionu turistů. Ubytování v soukromí se tak podílelo na téměř 22 % z celkového počtu přenocování v hlavním městě.

 

Na dřívější úroveň se dostává i počet nocí, které zde turisté v průměru tráví. V případě hromadných ubytovacích zařízení šlo loni o 2,3 noci, kdežto u ubytovacích platforem o 3,2.

„Pobyt v soukromí je v průměru o celý jeden den delší než pobyt v hotelu, a tedy reprezentuje žádoucí formu turistiky,” shrnuje Matěj Koutný, předsena České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS).

Spolu s oživením turistického ruchu se daří přinášet více financí do městských pokladen. Zatímco v roce 2020, kdy pandemie ochromila cestovní ruch, se v Praze vybralo pouhých 67 milionů korun, loňská částka překonala i předcovidové hodnoty z roku 2019, kdy se z poplatků vybralo necelých 345 milionů korun.

V hlavním městě se v loňském roce vybralo na poplatcích z pobytu téměř 801 milionů korun, tedy o necelých 44 % více než v roce 2022, což překročilo očekávání magistrátu i městských částí. Například mezi turisty nejoblíbenější Praha 1 předpokládala, že v loňském roce vybere na poplatcích z pobytu 26 milionů, v reálu šlo o více než 71 milionů. „Delší pobyty jsou z tohoto pohledu pro hlavní město výhodnější. Pokud by se navíc turistický poplatek zvýšil, mohlo by to Česku přinést miliardy navíc,” podotýká Matěj Koutný s tím, že v Česku zákonem stanovený poplatek ve výši 50 korun patří spíše k těm nejnižším v Evropě.

 

Realita sdíleného ubytování v Praze

Od dob covidu došlo k výraznému pročištění trhu poskytovatelů ubytování v soukromí. Oproti předcovidovým 13 tisícům nabídek je v hlavním městě dle datové platformy Golemio zhruba 7 500 aktivních nabídek sdíleného ubytování, přičemž větší polovina z nich připadá na pravidelně sdílené celé byty či domy. Nejvíce aktivních nabídek je z Prahy 1, necelé tři tisíce. Dále mezi nejoblíbenější lokality patří Praha 2 se zhruba 1 500 nabídkami, Praha 3 s 900 a Praha 5 s více než 700 nabídkami.

„Trh se za poslední roky profesionalizoval, ubylo poskytovatelů z šedé zóny, a zároveň stabilizoval – počty aktivních nabídek jsou nyní vyrovnané, obdobně jako počty nově vzniklých a ukončených nabídek,” potvrzuje Matěj Koutný a dodává, že došlo i proměně skladby hostů. „Typickým hostem ubytování v soukromí jsou dnes mladé rodiny, kterým jednoduše příliš nevyhovují nabídky tradičních hotelů. Velké skupiny netvoří víc než 15% všech pobytů.”

E-Turista přinese větší tlak na poskytovatele ubytování

K ještě větší profesionalizaci a transparentnosti trhu přispěje plánované spuštění online informačního systému eTurista, který připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj v reakci na evropské nařízení k regulaci ubytování v soukromí. Jeho zavedení by mělo sjednotit ubytovací služby, kdy pro všechny ubytovatele budou platit shodné povinnosti – odvod daní a poplatků, oznamování ubytovaných cizinců nebo evidence hostů.

 

„Sjednocení trhu dle evropské legislativy vítáme, nastavuje spravedlivé podnikatelské prostředí, možnost trh lépe zmapovat a vybrat více prostředků na turistických poplatcích. V rámci českého návrhu zákona se ale bohužel objevují i návrhy, které jdou naopak proti principu rovných podmínek. Řeč je o zvažované pravomoci obcí regulovat krátkodobé ubytování. Tento krok je dle nás zcela nelogický, z pohledu velikosti trhu zbytečný, a domníváme se, že jde i za hranu ústavnosti," uzavírá předseda ČAPUSu.

 

 

O České asociaci pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí

ČAPUS sdružuje odpovědné pronajímatele s cílem pomoci úřadům nastavit férová a jasně aplikovatelná pravidla pro krátkodobé pronájmy a ubytování. Prioritami asociace je ukázat benefity krátkodobých pronájmů pro společnost a profesionální správou bytů zlepšovat vzájemné soužití. Asociace si zároveň klade za cíl pomáhat svým členům ve správném dodržování právních předpisů. Její členové zastupují cca 1000 bytů.  

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy