Jak souvisí dostupnost bydlení ve městech s bohatstvím?
Studie „Learning by Working in Big Cities“ autorů Jorge De La Roca a Diego Puga se zabývá rozdíly v mzdách mezi velkými městy, středně velkými městy a venkovem, přičemž využívá podrobná data ze Španělska. Autoři zkoumají, proč lidé v největších městech jako Madrid nebo Barcelona vydělávají více než ve středních městech jako Valencia či na venkově.
Výsledky ukazují, že vyšší mzdy ve velkých městech nejsou pouze otázkou „statické výhody“ (vyšší produktivita firem nebo trhu práce v daném místě) či výběru talentovaných pracovníků, kteří se do měst stěhují, ale také tím, že zaměstnanci v těchto městech získávají cennější zkušenosti, které zvyšují jejich dlouhodobou produktivitu. Tato zkušenost je přenositelná – pokud se jednou naučíte efektivně pracovat v Madridu, tyto dovednosti vám zůstávají, i když se přestěhujete do menšího města.
Jejich klíčovým poznatkem je, že zhruba polovina mzdové prémie spojené s velkými městy je dynamická – jde o dlouhodobé efekty z akumulace zkušeností, zatímco druhá polovina je statická a projevuje se okamžitě po přestěhování. Efekt se zvyšuje s počtem let strávených v těchto městech, přičemž větší přínosy mají pracovníci s vyššími schopnostmi.
Nebuďte slušný, řekněte čísla! Pracovník, který se přestěhuje z průměrně velkého španělského města do Madridu, zaznamená okamžitý nárůst mzdy o 9 %, po 10 letech o 36 %.
Bydlení ve městech tak přináší individuální benefity v podobě vyšších mezd, ale (makro)ekonomické výhody v podobě vyšší produktivity. To je ale možné jen pokud je bydlení dostupné. Jde vlastně o základní infrastrukturu měst. Nedostatek dostupného bydlení je brzda růstu a prosperity.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Texty a stanoviska zde publikované jsou vyjádřením osobních názorů. Nejedná se o oficiální stanoviska České spořitelny.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Jak je to se zodpovědností za škody způsobené sněhem či ledem u pronajatých nemovitostí?
- Rok 2024 na ERÚ - rekordně nízká spotřeba, více elektřiny z fotovoltaik, pokles celkové ceny energie
- U.S. Department of Energy: Globální potřeba elektřiny vzroste do r. 2050 o 75 %. Hlavně kvůli AI a datovým centrům
- Končí poslední manuálně ovládaná rozvodna na Moravě a ve Slezsku (video)
- Nový srovnávač cen energií pomůže spotřebitelům ušetřit
- ČEZ Prodej od 1. ledna zlevňuje elektřinu i plyn pro 1,7 milionu zákazníků, o 15 a 25 %