Jak je to se zodpovědností za škody způsobené sněhem či ledem u pronajatých nemovitostí?
Zimní sezóna přináší zvýšená rizika nejen pro chodce a řidiče, ale také pro uživatele a vlastníky pronajatých nemovitostí. Padající sníh a led ze střech, neodklizené přístupové chodníky a další rizika mohou způsobit nejen materiální škody, ale i ohrozit zdraví osob. Kdo však nese odpovědnost za úklid sněhu a případné škody, pokud je dům pronajatý? A na co by si měli dát pozor nájemci i pronajímatelé?
Pokud napadne a leží sníh, znamená to pro majitele, uživatele a správce budov starosti. Na střechách domů se často nakupí značné množství mokrého sněhu. Pokud následně začne mrznout, mohou vznikat rampouchy. S oblevou pak sníh a led ze střech padají, a to je nebezpečné jak pro chodce, tak i pro podél domů stojící automobily.
Co když je ale dům pronajatý?
V tuto chvíli je třeba zajistit bezpečnost objektu, aby případné masy sněhu padající ze střechy domu nezpůsobily škodu na majetku nebo zdraví. Největším rizikem pak jsou rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit i desítky kilogramů. V případě, že je nemovitost pronajata, odpovědnost za úklid sněhu a zajištění bezpečnosti závisí na podmínkách uvedených v nájemní smlouvě.
Odpovědnost za úklid sněhu u pronajaté nemovitosti
„Majitel má obvykle odpovědnost za technický stav budovy a její bezpečnost, což zahrnuje i rizika spojená s padajícím sněhem a ledem ze střechy. Pokud není v nájemní smlouvě stanoveno jinak, odpovědnost za škody způsobené sněhem zůstává na pronajímateli,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.
„Nájemní smlouva však může přenést některé povinnosti na nájemce, zejména pokud jde o úklid sněhu z přístupových chodníků, schodů nebo prostor v bezprostřední blízkosti nemovitosti. Tato povinnost musí být výslovně uvedena ve smlouvě,“ dodává.
Úklid chodníků a přístupových cest
Pokud je chodník před domem ve vlastnictví obce, odpovědnost za jeho úklid nese obec. Výjimkou je situace, kdy je ve smlouvě dohodnuto, že tuto povinnost přebírá nájemce nebo pronajímatel. Za chodníky, schody a bezprostřední prostor před vstupem do domu odpovídá obvykle majitel nebo nájemce, podle dohody uvedené v nájemní smlouvě.
„Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků v městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tom případě má obec,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.
Jinak je to ale u chodníku k domu. Za tento chodník naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, SVJ nebo bytové družstvo.
Co dělat, když vám vznikne škoda
V případě, že vám vznikne škoda způsobená sněhem či ledem, odborníci doporučují následující postup. Určitě nezapomeňte vše nafotit, a to nejen místo události, ale i stav objektu a samotné poškození, ať už se jedná o škodu na majetku nebo zranění. Zapište si také čas, kdy ke škodě došlo, pokud možno zajistěte svědky, ideálně si na ně vezměte kontakt pro další komunikaci. Pokud jsou škody na majetku nebo na zdraví vážnější, neopomeňte přivolat policii, která o události vyhotoví oficiální záznam. Škodu pak bezodkladně nahlaste pojišťovně.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak svou ložnici vyladit do dokonalosti? Na detailu záleží
- Jen polovina Čechů si nechává zkontrolovat své plynové spotřebiče. Naprostá většina lidí přitom ví, že otrava oxidem uhelnatým může být smrtelná
- Nové standardy zateplení a dotační výhody roku 2025 - Budoucnost úsporného bydlení
- Hobby magazín: Krab říční se objevil v českých vodách. Našim živočišným druhům nekonkuruje (audio)
- Je kyselá káva zkažená a škodí vašemu srdci? Objasňujeme 8 největších mýtů o kávě
- Dobré dopoledne: Jak fyzioterapeut pomáhá při bolestech pohybového aparátu vysvětluje Alois Polák (audio)