Cena elektřiny pro české domácnosti dramaticky narůstá, přestože je Česko jejím velkým vývozcem

Cena elektřiny pro domácnosti v Česku i loni dále narůstala. V paritě kupní síly měny v prvním loňském pololetí činila podle Eurostatu 0,321 eura za kilowatthodinu. Cena platí pro domácnost s běžnou úrovní spotřeby. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 tak zdražila o zhruba 85 procent (viz graf Eurostatu níže).
 

Ostatní země Visegrádské čtyřky vykazují ceny mnohem nižší, stejně tak vykazují mnohem slabší, pokud vůbec nějaké, zdražení uplynulých let.

Běžná slovenská domácnost platila loni v prvním pololetí za elektřinu 0,1543 eura za kilowatthodinu, tedy ani ne polovinu částky, kterou hradí české domácnosti. Oproti prvnímu pololetí 2021 platili loni Slováci jen o přibližně dvanáct procent více.

Polské domácnosti loni v prvním pololetí platily za elektřinu ještě méně než ty slovenské, 0,1531 eura za kilowatthodinu, přičemž jim elektřina oproti první půli roku 2021 dokonce zlevnila, o zhruba dvě procenta.

Nejlevnější elektřinu nejen v rámci Visegrádské čtyřky, nýbrž v celé EU pak má v paritě kupní síly měny Maďarsko. Loni v prvním pololetí platila běžná maďarská domácnost za kilowatthodinu elektřiny 0,1234 eura, o přibližně procento více než o tři roky dříve.

Ceny elektřiny v Česku byly dlouhá léta v paritě kupní síly měny, jež zohledňuje odlišnou úroveň cenové hladiny v jednotlivých zemích, srovnatelné s cenami v dalších zemích Visegrádské čtyřky. Zlom nastal zhruba na přelomu let 2021 a 2022, kdy se české ceny viditelně „utrhly“ a od té dramaticky narůstají, na více než dvojnásobek. V Maďarsku jsou dokonce 2,6krát levnější.

Ještě více zarážející je celá situace po přihlédnutí k tomu, že Česko představuje velkého vývozce elektřiny, jednoho z největších v Evropě.

Od prvního pololetí 2021 od prvního pololetí loňského roku v čistém vyjádření vyvezlo 35,4 terawatthodiny elektřiny, plyne z dat společnosti Montel. Čistým vývozcem je ze zemí Visegrádské čtyřky ještě Slovensko, jež ale v daném období vyvezlo už zhruba desetkrát méně elektřiny než Česko, a to 3,6 terawatthodiny. Naopak Polsko, a zejména Maďarsko představují čisté dovozce. Polsko v daném období dovezlo v čistém vyjádření 6,4 terawatthodiny elektřiny a Maďarsko pak 41,8 terawatthodiny.

Sečteno, podtrženo, Česko je největším vývozcem elektřiny a elektřinu mají jeho domácnosti přesto nejdražší – a to prakticky v celé EU – a nejvíce jim v rámci Visegrádské čtyřky zdražuje. Zato Maďarsko je z daných zemí největším dovozcem elektřiny, jeho domácnosti mají navzdory tomu elektřinu nejlevnější – dokonce v celé EU – a i přes energetickou a inflační krizi uplynulých let se Maďarům cena elektřiny prakticky nemění.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie